Φωτογραφία Κωνσταντίνος Πολίτης
SPSS Installation
από Κωνσταντίνος Πολίτης - Monday, 2 April 2012, 2:31 PM
 
Αγαπητοί συνάδελφοι, θα ήθελα βοήθεια στην εγκατάσταση του SPSS.Αν μπορείτε να μου πείτε τα βήματα.Ευχαριστώ :)
 
Φωτογραφία Σίλα Μπουντζιούκα
Απάντηση: SPSS Installation
από Σίλα Μπουντζιούκα - Monday, 2 April 2012, 5:38 PM
 

Αγαπητοί,

Δοκιμάστε το "IBM SPSS Statistics 20.msi" και ενημερώστε με παρακαλώ εάν πραγματοποιείται κανονικά η εγκαταστάση.

Ευχαριστώ,

ΣΜ

Φωτογραφία ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ
Απάντηση: SPSS Installation
από ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ - Monday, 2 April 2012, 6:40 PM
 
Καλησπέρα.

Στην επιλογή Licence my product now ζητάει κωδικό, στην επιλογή Enable for temporary usage δίνει όριο 14 ημερών για τη χρήση του πακέτου. Έχω κάνει κάτι λάθος, τι προβλέπεται μετά το πέρας των 14 ημερών;

Επίσης, ενώ στην αρχή μου άνοιγε το πρόγραμμα τώρα όταν πάω να το ανοίξω μου βγάζει error και ότι δεν έχω άδεια για το πρόγραμμα. Την εγκατάσταση την έκανα δύο φορές. Την δεύτερη αφού είχα σβήσει την πρώτη.

Ευχαριστώ
Φωτογραφία Κωνσταντίνος Πολίτης
Απάντηση: SPSS Installation
από Κωνσταντίνος Πολίτης - Monday, 2 April 2012, 6:43 PM
 
Καλησπέρα Μαρία,

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Εγώ πάντως το ενεργοποίησα για 14 ημέρες για να κάνω τις εργασίες.
Φωτογραφία ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ
Απάντηση: SPSS Installation
από ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ - Monday, 2 April 2012, 6:45 PM
 
Κι εγώ αυτό είχα κάνει στην αρχή αλλά τώρα ούτε αυτό γίνεται, μου βγάζει συνέχεια error.
Φωτογραφία Σίλα Μπουντζιούκα
Απάντηση: SPSS Installation
από Σίλα Μπουντζιούκα - Monday, 2 April 2012, 6:45 PM
 

Καλησπέρα,

Παρακαλώ απεγκαταστήστε το πρόγραμμα και επαναλάβετε τη διαδικασία επιλέγοντας το "Enable for temporary use". Στο τέλος που σας ζητάει να εγγραφείτε "register..." αποεπιλέξετε το αντίστοιχο κουτάκι κάτω αριστερά στο πλαίσιο διαλόγου της εγκατάστασης.

Έχετε την επίσημη δοκιμαστική χρήση για 14 ημέρες. Έπειτα θα σας δοθούν νεότερες οδηγίες.

Και πάλι ενημερώστε με σχετικά με την πορεία της εγκατάστασης.

ΣΜ

Φωτογραφία ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ
Απάντηση: SPSS Installation
από ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ - Monday, 2 April 2012, 7:09 PM
 
Μόλις κλικάρω για να μπω στο πρόγραμμα μου βγάζει το πρώτο παραθυράκι που λέει τι θέλουμε να κάνουμε και όταν πατήσω cancel αντί να με βγάλει στα κελιά με βγάζει σε ένα output που λέει τα εξής:

error #7001
There is no licence for IBM SPSS Statistics
Execution of this command stops
Specific symptom: number 18
End of job: 2 command lines 1 error 0 warnings 0 CPU seconds

Ωστόσο βγάζει και ένα άλλο παράθυρο με κελιά αλλά όχι με τα εικονίδια και τις μπάρες που πρέπει να έχει το πρόγραμμα.
Φωτογραφία Σίλα Μπουντζιούκα
Απάντηση: SPSS Installation
από Σίλα Μπουντζιούκα - Monday, 2 April 2012, 7:19 PM
 

Αυτό εξακολουθεί και το βγάζει, ακόμα και αν απεγκαταστήσετε το πρόγραμμα και επαναλάβετε τη διαδικασία με "Enable trial use" για "Single licence user" και αποεπιλέγοντας το "registration" κουτάκι στο τέλος της διαδικασίας?

ΣΜ

Φωτογραφία ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ
Απάντηση: SPSS Installation
από ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ - Monday, 2 April 2012, 7:23 PM
 
Το registration κουτάκι γιατί δεν το βλέπω; Θα επαναλάβω για τέταρτη φορά και θα σας πω σε 5 λεπτά.

Ευχαριστώ
Φωτογραφία ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ
Απάντηση: SPSS Installation
από ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ - Monday, 2 April 2012, 7:35 PM
 
Ναι, δυστυχώς πάλι τα ίδια. Κάνω όλα τα βήματα κανονικά και έφτιαξα και το registration. Την πρώτη φορά ήταν όλα εντάξει, αλλά επειδή δεν είχα κάνει την εγκατάσταση από το ΙΒΜ SPSS Statistics το έσβησα και το ξαναέκανα. Το είχα κάνει από το setup.exe το μεσημέρι και μετά το βράδυ είδα την απάντησή σας και το έσβησα για να το κάνω σωστά. Τι κάνω λάθος;
Φωτογραφία Κωνσταντίνος Πολίτης
Απάντηση: SPSS Installation
από Κωνσταντίνος Πολίτης - Monday, 2 April 2012, 7:41 PM
 
Μαρία είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Έκανα απεγκατάσταση, τα έσβησα όλα (αρχεία,φακέλους,κτλ.), έκανα κατάργηση του προγράμματος από τον Πίνακα Ελέγχου και στη συνέχεια έκανα από την αρχή αποσυμπίεση, διπλό κλικ στο "setup.exe".Τέλος, επέλεξα "temporary use" και είναι μια χαρά. Δοκίμασέ το.

Ελπίζω να γίνει.
Φωτογραφία ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ
Απάντηση: SPSS Installation
από ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ - Monday, 2 April 2012, 7:53 PM
 
Σε ευχαριστώ, όλα εντάξει τώρα. Το θέμα είναι ότι ταλαιπωρήθηκα χωρίς λόγο γιατί το είχα κάνει από το μεσημέρι όπως έπρεπε και νομίζοντας ότι κάτι είχα κάνει λάθος το έσβησα.
Φωτογραφία Σίλα Μπουντζιούκα
Απάντηση: SPSS Installation
από Σίλα Μπουντζιούκα - Monday, 2 April 2012, 7:56 PM
 
ΜΠΡΑΒΟ!!!! :)
Φωτογραφία ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ
Απάντηση: SPSS Installation
από ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ - Wednesday, 4 April 2012, 1:17 PM
 
Πολύ φοβάμαι ότι αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα στην εγκατάσταση του λογισμικού. Μου εμφανίζεται το μήνυμα του error και μη πλήρης η αρχική σελίδα του spss. Έχω κάνει διαβάσει τις οδηγίες που δώσατε αλλά τίποτα.
Το enablr fot temporary use είναι στο license authorization wizard? το κουτάκι για το register δεν είναι εκεί? και εμφανίζει ένα license status μενού και ένα temporary usage file. Έχω μπερδευτεί!
Φωτογραφία Σίλα Μπουντζιούκα
Απάντηση: SPSS Installation
από Σίλα Μπουντζιούκα - Wednesday, 4 April 2012, 7:09 PM
 

Δοκιμάστε να κάνετε απεγκατάσταση του προγράμματος με σβύσιμο όλων των φακέλων και κατάργησή του από τον Πίνακα Ελέγχου. Στη συνέχεια πρέπει να κάνετε από την αρχή αποσυμπίεση, "τρέχετε" το "setup.exe" με τις προϋποθέσεις του temporary use.

Ενημερώστε με αν εξακολουθείτε να έχετε το ίδιο πρόβλημα.

ΣΜ

Φωτογραφία ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ
Απάντηση: SPSS Installation
από ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ - Wednesday, 4 April 2012, 10:28 PM
 
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Δεν είχα σβήσει όλους τους φακέλους και είχα κάνει εγκατάσταση από λάθος σημείο. Τώρα δουλεύει σωστά!
Φωτογραφία Σίλα Μπουντζιούκα
Απάντηση: SPSS Installation
από Σίλα Μπουντζιούκα - Friday, 6 April 2012, 5:36 AM
 
:)