Φωτογραφία ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΧΑΣΑΠΗ
εγκατάσταση PHP
από ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΧΑΣΑΠΗ - Monday, 2 April 2012, 3:19 PM
 
Καλησπέρα, έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση PHP. Ακολούθησα τις οδηγίες της παρουσίασης-καρτέλα 19, όμως δεν συνάντησα πουθενά τις επιλογές που αναφέρονται στην καρτέλα 20. Ωστόσο συνέχισα δημιουργώντας το αρχείο με τον κώδικα -καρτέλα 21, αλλά όταν χτυπάω τη διεύθυνση http://localhost/index.php δεν εμφανίζεται η ζητούμενη σελίδα, αλλά ο κώδικας που έχει μέσα το αρχείο.
 
Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: εγκατάσταση PHP
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Monday, 2 April 2012, 6:42 PM
 
Καλησπέρα Κατερίνα,

Οι επιλογές είναι νομίζω ελάχιστα διαφορετικές, για παράδειγμα έχει μόνο μια έκδοση του Apache Server να επιλέξεις. Για να δεις αν εγκαταστάθηκε η PHP σωστά άνοιξε ένα cmd και τρέξε την εντολή php -v. Αν έχει εγκατασταθεί κανονικά τότε θα σου εμφανίσει διάφορες πληροφορίες για την php. Επίσης αφού κάνεις την εγκατάσταση κάνε restart τον apache γιατί κάνει κάποιες αλλαγές στο configuration file του και δοκίμασε να ανοίξεις την σελίδα πάλι.
Φωτογραφία Γ Σουφλης
Απάντηση: εγκατάσταση PHP
από Γ Σουφλης - Monday, 2 April 2012, 11:28 PM
 
Έχω επιτυχώς εγκαταστήσει MySQL και Apache. Στην PHP όμως υπάρχει πρόβλημα. Όταν πάω να εμφανιστεί η index.php μου βγάζει The requested URL /index.php was not found on this server.
Έτρεξα την εντολή php -v, ανοίγει ένα παράθυρο που εξαφανίζεται ταχύτατα και το μόνο που προλαβαίνω να δω είναι τρεις γραμμές και κάπου copyright.



Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: εγκατάσταση PHP
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Tuesday, 3 April 2012, 7:02 AM
 
Καλημέρα Γιώργο,

σιγουρέψου ότι έχεις βάλει στο σωστό φάκελο(htdocs) το αρχείο index.php και ότι δεν έχεις κάνει κανένα λάθος στο όνομα του αρχείου.
Φωτογραφία Γ Σουφλης
Απάντηση: εγκατάσταση PHP
από Γ Σουφλης - Tuesday, 3 April 2012, 8:24 AM
 
Καλημέρα,
δεν νομίζω, αλλά θα το δω από το σπίτι.
Ευχαριστώ
Φωτογραφία Γ Σουφλης
Απάντηση: εγκατάσταση PHP
από Γ Σουφλης - Tuesday, 3 April 2012, 6:26 PM
 
Το αρχείο index.php τι είδους πρέπει να είναι; Όταν πρέπει να αποθηκευθεί υπάρχουν οι επιλογές
- εμπλουτισμένου κειμένου rtf
- κείμενο με ανοιχτή μορφή xml του office
- κείμενο oppen document
- έγγραφο κειμενένου
- αρχείο κειμένου - μορφή MS DOS
- έγγραφο κειμένου Unicode
Παίζει αυτό κάποιο ρόλο;
Φωτογραφία ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΧΑΣΑΠΗ
Re: Απάντηση: εγκατάσταση PHP
από ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΧΑΣΑΠΗ - Tuesday, 3 April 2012, 9:41 AM
 
Καλημέρα,
έτρεξα την php-v και μου ανοίγει ένα παράθυρο που γράφει:
C:\Documents and Settings\user> . Έκανα restart τον apache, αλλά δεν έγινε τίποτα. Έκανα uninstall php και εγκατέστησα ξανά από το link στη σελίδα του μαθήματος, έλεγξα και το αρχείο μήπως έχω δώσει λάθος στο όνομα, δυστυχώς το http://localhost/index.php μου ανοίγει μια σελίδα που γράφει τον κώδικα που βάζω στο αρχείο index.php.
Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: Re: Απάντηση: εγκατάσταση PHP
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Tuesday, 3 April 2012, 10:40 AM
 
To πιο πιθανό είναι ότι δεν γίνεται σωστά η ρύθμιση του Apache ώστε να αναγνωρίσει ότι είναι php αρχείο και πρέπει να καλέσει το κατάλληλο πρόγραμμα.
Κατά την εγκατάσταση της php αν επιλέξεις από τους server την πρώτη επιλογή(Apache 2.2) και δώσεις σωστά το path το οποίο βρίσκεται το configuration file όταν στο ζητάει τότε ο Installer θα κάνει τις σωστές ρυθμίσεις.
Μετά το τέλος της εγκατάστασης πρέπει να κάνεις restart τον Apache για να διαβάσει το configuration file και να ενεργοποιηθούν οι νέες ρυθμίσεις.
Το αρχείο ρύθμισεις του Apache βρίσκεται στο φάκελο που εγκαταστάθηκε ο server, πιθανός ProgramFiles\Apache Software Foundation\Apache, στο φάκελο conf.

Αν και πάλι δεν δουλεύει σωστά καλύτερα δοκίμασε να εγκαταστήσεις το wamp ή το xampp.
Φωτογραφία ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΧΑΣΑΠΗ
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: εγκατάσταση PHP
από ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΧΑΣΑΠΗ - Wednesday, 4 April 2012, 3:50 PM
 
Τελικώς εγκατέστησα το WAMP και στη συνέχεια το joomla επιτυχώς -ή τουλάχιστον έτσι βλέπω προς το παρόν.
Ευχαριστώ