Φωτογραφία ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΠΕΛΟΥΣΗΣ
Εγκατάσταση συστατικών αρχιτεκτονικής ένα-ένα
από ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΠΕΛΟΥΣΗΣ - Tuesday, 3 April 2012, 7:49 AM
 

Καλημέρα σε όλους!

Σαν αρχάριος για εγκατάσταση μιας βάσης δεδομένων ή έναν web server, θα ήθελα να προσπαθήσω (πρόκληση για μένα) να εγκαταστήσω ένα ένα τα 3 Συστατικά Αρχιτεκτονικής σε Windows 7. Δεν γνωρίζω που βρίσκεται ο UAC & third-party firewall για να τα απενεργοποιήσω.

 
Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: Εγκατάσταση συστατικών αρχιτεκτονικής ένα-ένα
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Tuesday, 3 April 2012, 10:22 AM
 
Στο Control Panel -> System and Settings θα βρεις τις ρυθμίσεις για το UAC και το Firewall των Windows. Αν έχεις εγκαταστήσει κάποιο άλλο firewall πιθανός οι ρυθμίσεις του να γίνονται από εφαρμογή που εγκαταστάθηκε με αυτό.
Φωτογραφία ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΠΕΛΟΥΣΗΣ
Απάντηση: Εγκατάσταση συστατικών αρχιτεκτονικής ένα-ένα
από ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΠΕΛΟΥΣΗΣ - Tuesday, 3 April 2012, 10:32 AM
 

Το λειτουργικό σύστημα που έχω είναι στα ελληνικά.

Μπορείτε να με βοηθήσετε περισσότερο...

Ευχαριστώχαμόγελο

Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: Εγκατάσταση συστατικών αρχιτεκτονικής ένα-ένα
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Tuesday, 3 April 2012, 12:49 PM
 
Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος καθώς δεν έχω την συγκεκριμένη έκδοση για να το ελέγξω αλλά φαντάζομαι είναι Έναρξη->Πίνακας Ελέγχου->Ρυθμίσεις Συστήματος.
Φωτογραφία ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΠΕΛΟΥΣΗΣ
Απάντηση: Εγκατάσταση συστατικών αρχιτεκτονικής ένα-ένα
από ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΠΕΛΟΥΣΗΣ - Tuesday, 3 April 2012, 5:10 PM
 

Καλησπέρα

Εφτάσα στο 3ο βήμα για εγκατάσταση της php (από το συνοδευτικό υλικό). Στον έλεγχο της php γράφει το σφάλμα HTTP 404.

Επίσης, θέλω να ρωτήσω αν το αρχείο με τον κώδικα, το γράφω σωστά:

<?php

phpinfo ( ) ;

?>

Σύμφωνα με τις σημειώσεις της 1ης ενότητας και στη σελ. 24

δεν είμαι σίγουρος για τα κενά που αφήνω -μεταξύ των στοιχείων- αν είναι σωστά...μπερδεμένος

Ευχαριστώ

Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: Εγκατάσταση συστατικών αρχιτεκτονικής ένα-ένα
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Tuesday, 3 April 2012, 7:20 PM
 
Το σφάλμα 404 σημαίνει ότι δεν βρίσκει το αρχείο που ζητάς από το url έλεγξε ότι γράφεις σωστά το όνομα ή ότι το αρχείο βρίσκεται στον σωστό φάκελο.

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τον κώδικα που έχεις γράψει γιατί το εμφανίζει λίγο περίεργα αλλά το σωστό είναι
<?php
phpinfo();
?>

Για τον κώδικα καλύτερα χρησιμοποίησε το notepad για να είσαι σίγουρος ότι δεν αποθηκεύει και χαρακτήρες που δεν φαίνονται κατά την επεξεργασία του.
Φωτογραφία ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΠΕΛΟΥΣΗΣ
Απάντηση: Εγκατάσταση συστατικών αρχιτεκτονικής ένα-ένα
από ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΠΕΛΟΥΣΗΣ - Tuesday, 3 April 2012, 7:28 PM
 

Μια τελευταία ερώτηση που ξέχασα

Για την αποθήκευση του κώδικα στο 'Encoding' τι επιλέγουμε

Καλό βράδυκλείσιμο ματιού

Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: Εγκατάσταση συστατικών αρχιτεκτονικής ένα-ένα
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Wednesday, 4 April 2012, 8:21 AM
 
Καλύτερα επέλεξε το utf.
Φωτογραφία ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΠΕΛΟΥΣΗΣ
Απάντηση: Εγκατάσταση συστατικών αρχιτεκτονικής ένα-ένα
από ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΠΕΛΟΥΣΗΣ - Wednesday, 4 April 2012, 9:13 AM
 

Το πρόβλημα παραμένει.

Θα προσπαθήσω με ένα από τα πακέτα που προτείνεται στις σημειώσεις.

ΧΑΜΡΡ

Πρέπει να κάνω απεκαντάσταση της MySQL, Apache, PHP.

και αν ΝΑΙ, τι άλλο πρέπει να διαγράψω, και πως...

Ευχαριστώσκεπτικός

Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: Εγκατάσταση συστατικών αρχιτεκτονικής ένα-ένα
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Wednesday, 4 April 2012, 9:41 AM
 
To πρόβλημα είναι στον apache και όχι στην php. Όπως σου ανέφερα και σε προηγούμενο post το 404 σημαίνει ότι δεν βρίσκει το αρχείο που ζητάς. Το αρχείο με τον κώδικα της php πρέπει να έχει επέκταση .php, για παράδειγμα index.php, και να βρίσκεται στο φάκελο htdocs. Αν έχεις κάνει τα προηγούμενα τότε στον browser πληκτρολογήσεις την σελίδα http://localhost/index.php και θα σου εμφανίσει το αποτέλεσμα που πρέπει.

Εαν στην διεύθυνση http://localhost/ σου εμφανίζει το μύνημα It works τότε ο apache λειτουργεί σωστά. Εάν σου βγάζει πάλι το μύνημα 404 τότε κάτι λάθος έχει γίνει με την ρύθμιση του apache.

Στην περίπτωση που θέλεις να κάνεις εκαντάσταση το xampp πρέπει να απεκανταστήσεις και τα 3 για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα δημιουργηθεί κάποιο conflict.
Φωτογραφία Εβίτα Ανδρίτσου
Απάντηση: Εγκατάσταση συστατικών αρχιτεκτονικής ένα-ένα
από Εβίτα Ανδρίτσου - Thursday, 5 April 2012, 1:32 PM
 

Καλησπέρα σας!

Αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, δηλαδή ενώ στον έλεγχο του Apache εμφανίζεται το μήνυμα it works!, στον έλεγχο της php μου εμφανίζεται το μήνυμα 404...

Έχω αποθηκεύσει -όπως λένε οι οδηγίες στη σελ.24- ένα αρχείο notepad με όνομα index.php στο φάκελο htdocs του Apache και ο κώδικας είναι σωστά γραμμένος..Υπάρχει περίπτωση να φταίει το γεγονός ότι το αρχείο αυτό αναγνωρίζεται ως text document παρόλο που έχει την κατάληξη .php ? Αν όχι, τί λάθος μπορεί να έχει γίνει στη ρύθμιση του Apache, από τη στιγμή που λειτουργεί?

Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: Εγκατάσταση συστατικών αρχιτεκτονικής ένα-ένα
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Thursday, 5 April 2012, 2:09 PM
 
Καλησπέρα Εβίτα,

Το πρόβλημα μάλλον είναι με το όνομα του αρχείου, όταν το κάνεις save επέλεξε save as και στην επιλογή save as type επέλεξε all files και όχι *.txt.

Στα Windows υπάρχει επιλογή να μην εμφανίζεται το extension του αρχείου και ανώ βλέπεις το αρχείο με το όνομα index.php στην πραγματικότητα να έχει την ονομάσία index.php.txt.

Στην περίπτωση που δεν έχει γίνει σωστά η εγκατάσταση της php και ερμηνεύει το αρχείο σαν text θα σου εμφανίζει τον κώδικα της php στον browser.
Φωτογραφία Εβίτα Ανδρίτσου
Απάντηση: Εγκατάσταση συστατικών αρχιτεκτονικής ένα-ένα
από Εβίτα Ανδρίτσου - Friday, 6 April 2012, 7:37 AM
 

Καλημέρα σας!

Το πρόβλημα λύθηκε!Πράγματι έφταιγε η κατάληξη της ονομασίας του αρχείου.

Ευχαριστώ:-)