Φωτογραφία Μιχάλης Κράλλης
joomla
από Μιχάλης Κράλλης - Tuesday, 3 April 2012, 9:36 AM
 
Καλημέρα,
κατά την εγκατάσταση του joomla, (WAMP) παίρνω το μήνυμα:

Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση με τη βάση δεδομένων. Επεστράφη ο αριθμός σφάλματος: Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL

Τι μπορεί να συμβαίνει;
 
Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: joomla
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Tuesday, 3 April 2012, 10:11 AM
 
Έλεγξε αν ο server της MySQL τρέχει κανονικά. Επίσης το username και password του χρήστη που συμπληρώνεις πρέπει να είναι το username και το password του χρήστη που δημιούργησες κατά την εγκατάσταση της MySQL.
Φωτογραφία Μιχάλης Κράλλης
Απάντηση: joomla
από Μιχάλης Κράλλης - Tuesday, 3 April 2012, 12:58 PM
 
Η υπηρεσία wampmysqld τρέχει κανονικά.
Οσο για τον server στο cmd δεν προλαβαίνω να δω τι γράφει.
Υπάρχει τρόπος να τσεκάρω το username και το password του χρήστη; και να το αλλάξω;
Δεν ζητήθηκαν κατά την εγκατάσταση.
Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: joomla
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Tuesday, 3 April 2012, 1:55 PM
 
Ο πρώτος χρήστης που δημιουργεί πάντα έχει username root. Αν δεν έβαλες κάποιο password τότε θα αφήσεις το πεδίο κενό.
Φωτογραφία Μιχάλης Κράλλης
Απάντηση: joomla
από Μιχάλης Κράλλης - Tuesday, 3 April 2012, 3:42 PM
 
οκ! η εγκατάσταση. Ευχαριστώ.

Όμως στο phpMyAdmin έχω τα εξής:

1. Η αποθήκευση ρυθμίσεων του phpMyAdmin δεν έχει ρυθμιστεί πλήρως. Μερικά εκτεταμένα χαρακτηριστικά έχουν απενεργοποιηθεί. Για να δείτε γιατί πατήστε εδώ.

2. Το αρχείο ρυθμίσεών σας περιέχει ρυθμίσεις (χρήστης root χωρίς κωδικό πρόσβασης) που αντιστοιχούν στον προεπιλεγμένο λογαριασμό χρήστη MySQL. Ο διακομιστής MySQL σας που τρέχει με αυτή τη ρύθμιση, είναι ανοιχτός σε επιθέσεις και θα πρέπει να διορθώσετε το πρόβλημα εισάγωντας κωδικό πρόσβασης για το χρήστη «root»..
Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: joomla
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Tuesday, 3 April 2012, 7:06 PM
 
Για να θέσεις password για τον root user ακολούθησε τα παρακάτω βήματα :

1) Άνοιξε ένα cmd και εκτέλεσε την εντολή
mysql -u root

2) Αφού συνδεθείς στο mysql server(θα αλλάξει το promt σε mysql>) εκτέλεσε τις εντολές
UPDATE mysql.user SET Password = PASSWORD('newpwd') WHERE User = 'root';
και
FLUSH PRIVILEGES;

στη θέση του newpwd θα βάλεις τον κωδικό που θέλεις.
Φωτογραφία Μιχάλης Κράλλης
joomla
από Μιχάλης Κράλλης - Tuesday, 3 April 2012, 8:58 PM
 
ok! αλλάζει το password
όμως το joomla δίνει: Database Error: Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL

Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί;
Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: joomla
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Wednesday, 4 April 2012, 6:57 AM
 
Θα πρέπει να ανοίξεις το configuration.php που βρίσκεται στο φάκελο του Joomla. Στο αρχείο αυτό θα βρεις την γραμμή var $password = ''; και στα εισαγωγικά θα πρέπει να βάλεις το password που δημιούργησες.
Φωτογραφία Μιχάλης Κράλλης
joomla
από Μιχάλης Κράλλης - Wednesday, 4 April 2012, 7:40 AM
 
Οk!
Ευχαριστώ
Καλημέρα
Φωτογραφία ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΧΑΣΑΠΗ
Re: Απάντηση: joomla
από ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΧΑΣΑΠΗ - Saturday, 7 April 2012, 7:13 AM
 
Έχω εγκαταστήσει τον wamp server και στην συνέχεια το joomla.
Κατά την εγκατάσταση του joomla στη σελίδα 4 των ρυθμίσεων, έβαλα ως username το root και δεν όρισα password, γιατί δεν το δεχόταν και έπαιρνα το μήνυμα "Could not connect to the database. Connector returned number: Unable to connect to the Database: could not connect to MySQL."
Τώρα η εντολή για το dump αρχείο, πώς θα γραφτεί, δεδομένου ότι έχω username αλλά όχι password?
Παίζει αυτό ρόλο στην απάντηση που μου δίνει (mysqldump is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file) όταν τρέχω την εντολή για το dump αρχείο;

Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: Re: Απάντηση: joomla
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Saturday, 7 April 2012, 8:43 AM
 
Καλημέρα Κατερίνα,

το μήνυμα που σου εμφανίζει δεν έχει να κάνει την mysql. Απλά το cmd δεν ξέρει που βρίσκεται το εκτελέσιμο mysqldump. Βρες τον φάκελο που έχει εγκατασταθεί η mysql στο σύστημα σου που λογικά θα πρέπει να περιέχει και το πρόγραμμα mysqldump. Τώρα αντί να γράφεις απλά mysqldump καθόρισε όλο το path της εντολής, θα είναι περίπου C:\\ProgramFiles\MySQL Server 5.1/bin/mysqldump. Έλεγξε το path σίγουρα θα είναι διαφορετικό στο σύστημα σου.
Φωτογραφία ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΧΑΣΑΠΗ
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: joomla
από ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΧΑΣΑΠΗ - Saturday, 7 April 2012, 10:46 AM
 
Έγραψα την εντολή
C:\\wamp\bin\mysql\mysql5.5.20\bin\mysqldump --user root --password ergasies>ergasies.sql
και μου έβγαλε
enter password:
Δεν έχω όμως ορίσει password, έτσι πάτησα enter, και μου δημιούργησε ένα αρχείο sql στο σωστό directory, με μέγεθος 1.926 kb. Είναι δυνατόν να είναι σωστό;
Μετά, έγραψα την εντολή C:\\wamp\bin\mysql\mysql5.5.20\bin\mysqldump --user root ergasies>ergasies.sql
και μου δημιούργησε ένα αρχείο με μέγεθος 1.384 kb.
Υποθέτω ότι αυτό είναι το σωστό...
συγγνώμη, αλλά οι γνώσεις μου σχετικά με τις εντολές είναι πολύ περιορισμένες, κι έτσι δεν είμαι σίγουρη για τα βήματα που κάνω. ευχαριστώ