Φωτογραφία Μάνος Μαρκόπουλος
Συνεχής απόρριψη apply security settings κατά την εγκατάσταση του MySQL
από Μάνος Μαρκόπουλος - Tuesday, 3 April 2012, 10:48 PM
 
Καλησπέρα,

Είμαι αρχάριος χρήστης και επί δύο μέρες σχεδόν (!)προσπαθώ να εγκαταστήσω το MySQL με αλλεπάλληλες προσπάθειες μέσω του συνοδευτικού cd αλλά στο τελευταίο στάδιο της εγκατάστασης βγαίνει error 1405 στο apply security settings. Από την πλευρά μου

1) Εχω απενεργοποιήσει το firewall από το control panel
2) Εχω απενεργοποιήσει το UAC.
3) Κάθε φορά που αποτυγχάνει η εγκατάσταση, κάνω remove από το installation wizard και σβήνω όλα τα περιεχόμενα του mySQL folder και κάνω restart.
4) Χρησιμοποιώ απο το συνοδευτικό cd την 32 version

Μπορώ να έχω μια όσο το δυνατόν αναλυτική βοήθεια του τι μπορεί να συμβαίνει και πώς μπορώ να το ξεπεράσω?

Ευχαριστώ.
 
Φωτογραφία Γ Σουφλης
Απάντηση: Συνεχής απόρριψη apply security settings κατά την εγκατάσταση του MySQL
από Γ Σουφλης - Tuesday, 3 April 2012, 11:49 PM
 
Συνάδελφε
θα μπεις στο C και θα επιλέξεις να εμφανίζονται όλοι οι φάκελλοι.
Τότε θα σου εμφανιστεί ο φάκελλος ProgramData που είναι κρυφός και περιλαμβάνει και MySQL, που θα σβήσεις.
Μετά προχώρα πάλι στην εγκατάσταση.
Προσωπικά είχα πρόβλημα στην εγκατάσταση της php, και τελικά μετά από 2 μέρες συνέχισα με το xampp.
Ελπίζω από αύριο να συνεχίσω καλύτερα
Φωτογραφία Μάνος Μαρκόπουλος
Απάντηση: Συνεχής απόρριψη apply security settings κατά την εγκατάσταση του MySQL
από Μάνος Μαρκόπουλος - Wednesday, 4 April 2012, 10:01 PM
 
Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε, ήταν αυτό ακριβώς, είχα ενεργοποιημένο να μην φαίνονται στο C: οι κρυφοί φάκελοι και μου δημιουργούσε πρόβλημα. Επιτέλους η εγκατάσταση έγινε. Συνεχίζω με τα υπόλοιπα. Καλή συνέχεια και σε σένα.