Φωτογραφία Πάνος Λιακόπουλος
Η δικιά μου εμπειρία...
από Πάνος Λιακόπουλος - Thursday, 5 April 2012, 11:36 AM
 
Καλημέρα σε όλους! Επιτέλους έβγαλα άκρη και δεν είμαι και πολύ χαρούμενος γιατί έσκαγα για δικιές μου χαζομάρες και απροσεξίες. Γράφω τι παίχτηκε σε μένα μήπως και βοηθήσω κάποιον/κάποια.

Για αρχή όσοι είχαν και πιο παλιά τα προγράμματα αυτά και προσπαθούν να τα ξαναεγκαταστήσουν και κολλάνε ή όσοι κολλήσατε κάπου, η λύση είναι απλή.

1ον) Το Skype τρώει άκυρο γιατί μπλοκάρει το απαραίτητο port!! Ευτυχώς εγώ δεν το είχα ποτέ.

2ον) Από το Control Panel/Πίνακας ελέγχου κάνετε απεγκατάσταση τα προγράμματα PHP, Apache, MySQL.

3ον) Πάτε Start >> Search >> For Files or Folder.
Επιλέγεται ->All files and folder.
* Στο Look in: Επιλέγεται τον σκληρό δίσκο σας.
* Στο When was modified: Επιλέγεται Don't Remember (αν είχατε τα προγράμματα και πιο παλιά) ή Within the last week (αν κολλήσατε από την Δευτέρα και μετά)
* Στο What size is it: Επιλέγεται Don't remember
* Στο More Advanced Option: Επιλέγεται και τις 5 επιλογές ώστε να ψάξει ΠΑΝΤΟΥ!!

Στο 1ο πεδίο Αναζήτησης (All or part of the file name):
Πρώτα γράφεται: apache και πατάτε Search.
Επιλέγεται όλα τα αποτελέσματα ΕΚΤΟΣ από τον φάκελο που περιλαμβάνει το αρχείο εγκατάστασης από το συνοδευτικό του σεμιναρίου ή από όπου το έχετε κατεβάσει εσείς!!!! Για να γίνει μόνιμη διαγραφή κρατάτε πατημένο το Shift και πατάτε το Delete.

Στην συνέχεια κάνετε αναζήτηση: mysql
Κάνετε και πάλι μόνιμη διαγραφή (shift + delete) προσέχοντας ΠΑΛΙ να ΜΗΝ διαγράψετε το install αρχείο σας.

Στην συνέχεια κάνετε αναζήτηση: php
ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ τι διαγράφετε εδώ!!! Όχι τυφλή διαγραφή...........
Εάν δείτε κάπου Local Settings\Temp\<ΚΑΤΙ>\drivers\ ΔΕΝ ΤΟ ΣΒΗΝΕΤΑΙ!!
Σβήνεται αποτελέσματα όπως:
* C:\Documents and Settings\All Users\Start Menu\Programs
* C:\Program Files
* C:\Program Files\PHP
* C:\Program Files\MySQL\MySQL Tools for 5.0
* C:\Program Files\Apache Software Foundation\Apache2.2\
κλπ κλπ

Το μεγάλο βήμα έγινε. Τώρα πάμε στο πιο βασικό.
4ον) Πάτε Start >> Run
Στο κενό πεδίο δίπλα από το open γράφετε regedit και πατάτε ΟΚ.
Θα σας ανοίξει το Registry Editor.
Εδώ θέλει λίγο υπομονή και προσοχή στις κινήσεις. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΜΩΣ....
Στο αριστερό πλαίσιο που είναι το ανάπτυγμα/δέντρο, πάτε πάνω πάνω και πατάτε πάνω στην αρχική επιλογή του αναπτύγματος. Στον δικό μου υπολογιστή και σε όλους (εκτός από όποιον έχει κάνει αλλαγή) είναι ένα εικονίδιο με έναν υπολογιστή και δίπλα γράφει My Computer.
Πατάτε πάνω σε αυτό και μετά στα μενού επιλέγετε Edit >> Find Ctrl+F ή απλά πατάτε CTRL + F για να ανοίξει το πεδίο αναζήτησης.
Εκεί που λέει Look at βεβαιώνεστε ότι είναι επιλεγμένες και οι 3 επιλογές (Keys, values, Data).
Στο Find what η πρώτη σας αναζήτηση θα είναι η λέξη:
mysql και πατάτε Enter.
Όταν εμφανίσει τα πρώτα αποτελέσματα επιλέγεται ότι έχει να κάνει με το mysql και το σβήνεται.
Πατάτε F3 για να σας βγάλει την επόμενη αναζήτηση και ξανασβήνεται ότι έχει να κάνει με το mysql.
Συνεχίζεται έτσι μέχρι να σας βγάλει ότι έκανε αναζήτηση ολόκληρη την registry και δεν έχει άλλα αποτελέσματα.
Σημείωση 1: Ανάμεσα στα αποτελέσματα θα δείτε και αποτελέσματα για το apache και το php. Μην τα σβήσετε ακόμα. Θα έρθει μετά η σειρά τους.
Σημείωση 2: Στο αριστερό πεδίο που είναι το ανάπτυγμα/δέντρο. Κάποιες φορές θα δείτε ολόκληρο φάκελο με το όνομα mysql. Μόνο σε αυτή την περίπτωση θα σβήσετε τον ίδιο τον φάκελο κατευθείαν. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις απλά σβήνεται ότι έχει να κάνει με το mysql στο δεξί πλαίσιο (αναλυτική λίστα) και ΔΕΝ πειράζετε τον φάκελο έαν έχει διαφορετικό όνομα!! Τεράστια προσοχή σε αυτό.
Σημείωση 3: Σε κάθε αποτέλεσμα που σας βγάζει στην αναλυτική λίστα δεξιά αν πατήσετε πάνω θα δείτε ότι κάτω κάτω στο παράθυρο σας δείχνει αναλυτικά τον φάκελο που περιέχεται το αρχείο. Αν δείτε ότι φάκελος είναι mysql τότε σβήνετε τον φάκελο κατευθείαν από το ανάπτυγμα (όπως είπαμε στην σημείωση 2).
Σημείωση 4: Υπάρχουν αρχεία ή φάκελοι που δεν θα μπορείτε να τους διαγράψετε. Δεν χαλιέστε... F3 και πάμε παρακάτω.

Αφού σας βγάλει το μήνυμα ότι τελείωσε την αναζήτηση. Πάτε πάλι πάνω πάνω στο αριστερό ανάπτυγμα και επιλέγεται το My Computer και ξαναπάτε στην αναζήτηση. Αυτή την φορά κάνετε αναζήτηση apache.
Κάνετε και προσέχετε ότι είπαμε και πριν για το mysql.

Όταν και πάλι τελειώσετε την λίστα, ξανά πάνω στο my compuyter, ξανά αναζήτηση και τώρα κάνετε αναζήτηση php. Κάνετε και προσέχετε ότι είπαμε και πριν.

Super Dooper Προσοχή μην σβήσετε απλό αρχείο που απλά έχει κατάληξη php και είναι άσχετο με το πρόγραμμα php που εγκαταστήσαμε.
ΜΕΓΙΣΤΗ προσοχή μην σβήσετε:
* τον φάκελο .php3 από την κατηγορία HKEY_CLASSES_ROOT (Αριστερή λίστα)
* την εγγραφή C:\PROGRA~1\COMMON~1\MICROS~1\OFFICE12\OPHPROXY.DLL (δεξιά λίστα)
* την εγγραφή 1032\mstore10.chm (δεξιά λίστα)
* την εγγραφή LastUsedSource REG_EXPAND_SZ και PackageName REG_SZ γιατί όπως θα δείτε είναι από το αρχείο install που έχετε!!
* την εγγραφή DiskPrompt REG_SZ γιατί όπως θα δείτε είναι από το αρχείο install που έχετε!!
* Σε κάποιο σημείο θα σας μαρκάρει την επιλογή 1 REG_EXPAND_SZ. Δεν την σβήνετε γιατί είναι και αυτή όπως θα δείτε από το install αρχείο σας.
* Στο ανάπτυγμα OpenSaveMRU δεν σβήνετε τον Φάκελο PHP!! Μόνο τις εγγραφές σχετικά με το πρόγραμμα PHP.
* Στο ανάπτυγμα FileExts δεν σβήνεται τον φάκελο php. είναι από την κατηγορία HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts
* Στο ανάπτυγμα Shoftware δεν σβήνετε το φάκελο .php3 είναι από την κατηγορία HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes
* την εγγραφή (DEFAULT) REG_SZ C:\PROGRA~1\COMMON~1\MICROS~1\OFFICE12\OPHPROXY.DLL
είναι από την κατηγορία HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID\{8895B1C6-B41F-4C1C-A562-0D564250836F}\InProcServer32
* την εγγραφή 1032\mstore10.chm
* την εγγραφή LastUsedSource REG_EXPAND_SZ n;1;C:\Documents and Settings\stella\Desktop\seminario\Joomla_CD\Software\PHP\ και PackageName που είναι ακριβώς από κάτω. Είναι από την κατηγορία HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Installer\Products\8DFC015977EB2C34ABBE6563244C0BB4\SourceList
* την εγγραφή PackageName REG_SZ PHP Installer. Είναι από την κατηγορία HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Installer\Products\8DFC015977EB2C34ABBE6563244C0BB4\SourceList\Media και έχει να κάνει με το αρχείο install.
* Την αμέσως επόμενη εγγραφή (1) που είναι κι αυτή από το αρχικό install αρχείο.
* Την εγγραφή 00000000000000000000000000000000 και 00002119F20000000000000000F01FEC από το C?\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\OFFICE12\OPHPROXY.DLL
* Την εγγραφή File από OPHPROXY.DLL
* Την εγγραφή File από GRAPHPIA.DLL

και διάφορα άλλα.. πλέον νομίζω καταλάβατε τι ΔΕΝ σβήνουμε.

Τέλος κάνετε μια αναζήτηση joomla και μία innodb που σπάνια έως ποτέ δεν βγάζει αποτελέσματα.....

Τέλος κάνετε ένα registry clean και ένα clean/wipe στον σκληρό αν έχετε πρόγραμμα. Εάν δεν έχετε... κακώς.. πρέπει να κατεβάσετε ένα.
Όπως και να έχει κάνετε ένα restart και ξεκινάτε προσεκτικά την εγκατάσταση!!!!

Εγώ την πάτησα στα εξής βήματα:
Στην εγκατάσταση του Apache εκεί που επιλέγεις τι τύπο εγκατάστασης (typical ή custom) εγώ πήγα στο custom και επέλεξα να εγκατασταθούν "headers and Libraries". Ενώ στο typical στο λέει ότι δεν θα τα βάλει. Εγώ σαν χαζός το επέλεξα. Όταν το κάνεις αυτό σε κάποιο σημείο όσο προχωράει η εγκατάσταση σου λέει ότι ένα αρχείο με ρυθμίσεις δεν μπορεί να το φτιάξει και πρέπει να γίνει χειροκίνητα. Σαν χαζός συνέχισα... Ποτέ δεν έγινε έτσι σωστά η εγκατάσταση με αυτόν τον τρόπο.
Άρααα ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ Typical και προχωράμε κανονικότατα.

Μια άλλη ΠΑΤΑΤΑΑΑ που έκανα ήταν στην εγκατάσταση του PHP...
Σε κάποιο σημείο σου ζητάει να δηλώσεις που θα το εγκαταστήσει και στην επόμενη καρτέλα σου ζητάει να υποδηλώσεις που είναι οι ρυθμίσεις. ΕΕΕ αυτή την δεύτερη καρτέλα την 2η και 3η και 4η φορά την πέρναγα έτσι χωρίς να δίνω την σωστή θέση των ρυθμίσεων...

Όταν την 5η φορά το έκανα σωστά όλα ΕΓΙΝΑΝ ΤΕΛΕΙΑ!!!


Καλή συνέχεια σε όλους. Ελπίζω να βοήθησα κάποιους.

Υ.Γ.: Όσοι έχουν πρόβλημα με τους κωδικούς κατά την εγκατάσταση, στο registry editor κάποια στιγμή θα βρουν την εγγραφή με τον παλιό κωδικό.... Εγώ το διέγραψα με ένα σατανικό χαμόγελο............
 
Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: Η δικιά μου εμπειρία...
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Thursday, 5 April 2012, 12:32 PM
 
Πάνο οι συγκεκριμένες ενέργειες μπορεί να δούλεψαν στο δικό σου σύστημα αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι ισχύουν και στους υπόλοιπους το ίδιο.

Αν κάποιος δεν ξέρει πως λειτουργεί η registry και τι ακριβώς να πειράξει καλύτερα να μην το κάνει γιατί η registry περιέχει όλες τις ρυθμίσεις του συστήματος των windows και μια μόνο λάθος αλλαγή είναι ικανή να καταστήσει το σύστημα μη λειτουργικό με αποτέλεσμα απώλεια δεδομένων.
Φωτογραφία Πάνος Λιακόπουλος
Απάντηση: Η δικιά μου εμπειρία...
από Πάνος Λιακόπουλος - Thursday, 5 April 2012, 4:29 PM
 
Μα γι αυτό ξεκαθάρισα ότι αυτή είναι η δική μου εμπειρία με βάση αυτά που εγώ έκανα λάθος.
Επειδή ξέρω πόσο ύπουλη είναι η registry, γι αυτό προσπάθησα να είμαι όσο πιο αναλυτικός μπορούσα στο κομμάτι των ΜΗ διαγραφέντων αρχείων.

Η βασικότερη χαζομάρα στην δική μου περίπτωση ήταν ότι μετά από πολύ κούραση βιάστηκα να κάνω τα βήματα και έκανα 2 τραγικά (στην περίπτωσή) μου λάθη....