Φωτογραφία ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΙΝΟΤΣΗ
Ερώτηση για το dump και γενικές απορίες
από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΙΝΟΤΣΗ - Sunday, 8 April 2012, 4:59 PM
 
Καλησπέρα και από εμένα,

Προσπάθησα να κάνω ξεχωριστά το κάθε ένα κομμάτι της αρχιτεκτονικής αλλά είχα πρόβλημα με το κομμάτι της php και επειδή οι γνώσεις μου σε εγκαταστάσεις sql,php kai apache είναι αρχάριες αποφάσισα να το αποκαταστήσω και να εγκαταστήσω το WampServer. Μέσα στο φάκελο wamp υπάρχει ο φάκελος www και εκεί έχω κάνει αποσυμπίεση το φάκελο της Joomla. Έχω φτιάξει και ένα site με το όνομα μου . Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι σχετικά με την εργασία της ενότητας 1. Αν πρέπει να δημιουργήσω το dump αρχείο ή αυτό γίνεται αν κάνεις την εγκατάσταση κομμάτι κομμάτι? Η βάση sql δεν έχει password και αν μπορώ να βάλω τώρα? και front - end kai to back-end ειναι στα αγγλικά και πως μπορώ να το αλλάξω στα ελληνικά?

Ευχαριστώ
 
Φωτογραφία Ιάσων Κυριακούρος
Απάντηση: Ερώτηση για το dump και γενικές απορίες
από Ιάσων Κυριακούρος - Sunday, 8 April 2012, 5:10 PM
 
Το αρχείο dump μπορείς να το δημιουργήσεις ανεξάρτητα από το εάν έχεις wamp ή εγκατέστησες τα συστατικά ένα-ένα. Η εγκατάσταση του wamp χρησιμοποιεί root σαν user και κενό password για την sql, δεν είναι ανάγκη να βάλεις κωδικό (η άσκηση ζητάει να ορίσεις συγκεκριμένο password για τον admin του joomla, όχι για τη βάση).

Για το αρχείο dump γράψε στη κονσόλα

mysqldump -uroot -p ergasies > onoma_arxeiou.sql

Για το πακέτο ελληνικών δες τις σημειώσεις θεωρίας σελ.29-31 είναι πολύ απλό

Φωτογραφία ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΙΝΟΤΣΗ
Απάντηση: Ερώτηση για το dump και γενικές απορίες
από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΙΝΟΤΣΗ - Sunday, 8 April 2012, 5:22 PM
 
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Θέλω να σε ρωτήσω και κάτι άλλο γιατί έχω μπερδευτή με την εργασία. Το password για το admin-joomla θα είναι σύμφωνα με την άσκηση το medialab το οποίο το έχω κάνει.To ergasies που θέλει να είναι όνομα βάσης τι εννοεί?
Φωτογραφία Ιάσων Κυριακούρος
Απάντηση: Ερώτηση για το dump και γενικές απορίες
από Ιάσων Κυριακούρος - Sunday, 8 April 2012, 5:32 PM
 
Όταν εγκατέστησες το joomla είχε ένα πεδίο που ζητούσε να ορίσεις το 'database name'. Αυτό είναι το όνομα της βάσης που δημιουργεί το joomla κατά την εγκατάσταση. Αν δεν έχεις ορίσει ως όνομα το 'ergasies' τότε ξανακάνε εγκατάσταση του joomla και βάλε τη σωστή ρύθμιση.

Φωτογραφία ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΙΝΟΤΣΗ
Εγκατάσταση ελληνικών frond-end kai back-end
από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΙΝΟΤΣΗ - Sunday, 8 April 2012, 6:11 PM
 
Σε ευχαριστώ και πάλι και ακολούθησα τη συμβουλή σου και ξανά εγκατέστησα το joomla. Ακολουθώ τα βήματα από τη θεωρία για να αλλάξω την γλώσσα και μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα :
The installer cannot continue until file uploads are enabled for the server.

Τι κάνω?
Φωτογραφία Ιάσων Κυριακούρος
Απάντηση: Εγκατάσταση ελληνικών frond-end kai back-end
από Ιάσων Κυριακούρος - Sunday, 8 April 2012, 6:44 PM
 
Άνοιξε το php.ini (κλικ στο εικονίδιο wamp κάτω δεξιά --> PHP --> php.ini) και δες αν η γραμμή "file_uploads" είναι ορισμένη στο On. Αν αυτό δεν δουλέψει τότε μάλλον πρέπει να σε βοηθήσει κάποιος περισσότερο ειδικός...
Φωτογραφία ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΙΝΟΤΣΗ
Απάντηση: Εγκατάσταση ελληνικών frond-end kai back-end
από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΙΝΟΤΣΗ - Sunday, 8 April 2012, 8:29 PM
 
Συγνώμη και πάλι σε αυτό που μου είπες για την ελληνική γλώσσα είναι off αν γράψω on θα έχω κάποιο πρόβλημα?ή η ρύθμιση γίνεται από κάπου αλλού?
Φωτογραφία Ιάσων Κυριακούρος
Απάντηση: Εγκατάσταση ελληνικών frond-end kai back-end
από Ιάσων Κυριακούρος - Sunday, 8 April 2012, 8:30 PM
 
γράψε on και σώσε τις αλλαγές
Φωτογραφία ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΙΝΟΤΣΗ
Απάντηση: Εγκατάσταση ελληνικών frond-end kai back-end
από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΙΝΟΤΣΗ - Sunday, 8 April 2012, 8:35 PM
 
έκανα αυτό που μου είπες και ακολούθησα της οδηγίες της θεωρίας σελ 29/30 και μου εμφανίζει το ίδιο μήνυμα :
The installer cannot continue until file uploads are enabled for the server.
Φωτογραφία Ιάσων Κυριακούρος
Απάντηση: Εγκατάσταση ελληνικών frond-end kai back-end
από Ιάσων Κυριακούρος - Sunday, 8 April 2012, 8:41 PM
 
Αν έκανες την αλλαγή σε On κάνε restart τα services και μετά ξαναπροσπάθησε να βάλεις τα ελληνικά. Αν δεν πιάσει δυστυχώς δεν ξέρω τι άλλο μπορείς να κάνεις...

Φωτογραφία ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΙΝΟΤΣΗ
Απάντηση: Εγκατάσταση ελληνικών frond-end kai back-end
από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΙΝΟΤΣΗ - Sunday, 8 April 2012, 9:00 PM
 
Σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά αλλά έχω το εξής θέμα ενώ η εγκατάσταση έγινε με επιτυχία και στο language manager εμφανίζει τα ελληνικά default, στο home page αγγλικά.Είναι σωστό?
Φωτογραφία Ιάσων Κυριακούρος
Απάντηση: Εγκατάσταση ελληνικών frond-end kai back-end
από Ιάσων Κυριακούρος - Sunday, 8 April 2012, 9:03 PM
 
μόνο λίγες λέξεις σε κουμπιά κυρίως αλλάζουν στα ελληνικά. Βάλε default τα ελληνικά για backend και frontend και είσαι εντάξει. Έχεις αργήσει όμως... Αν θες τίποτα άλλο μπες στο chat
Φωτογραφία ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΙΝΟΤΣΗ
Απάντηση: Εγκατάσταση ελληνικών frond-end kai back-end
από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΠΙΝΟΤΣΗ - Sunday, 8 April 2012, 9:07 PM
 
Έχω στείλει την εργασία της ενότητας1 .Θα κάνω την ρύθμιση που μου είπες. Σε ευχαριστώ πάρα πολλή .