Φωτογραφία Κώστας ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ
Αρχικές Ερωτήσεις
από Κώστας ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ - Tuesday, 4 December 2007, 7:28 AM
 

Καλή σας ημέρα,

δεν ξέρω εάν μπορώ να θέσω ερωτήματα τόσο νωρίς, αλλά παίρνω την πρωτοβουλία να το κάνω:

1.ποιός είναι ο/η εισηγητής/ρια του σεμιναρίου; ποιό είναι το e-mail του/ης;

2.μπορώ αντί της έκδοσης 1.7 του WAMP5 να εγκαταστήσω την έκδοση 2.0 ( είναι και στα ελληνικά);

3.κατά την εγκατάσταση του WAMP5 μου ζητάει SMTP server και e-mail address βάζω κάποια π.χ. της Otenet ή θα αφήσω τις default τιμές;

4.ποιον browser ενδείκνυται να χρησιμοποιήσω έχω τον IE7,τον FF2.0.11, τον Netscape, τον Opera 9.24 ή τον Safari 3;

5.θα χρειαστώ κάποια manuals για php, mysql και εάν ναι από που θα τα κατεβάσω;


Συγνώμη εάν "προτρέχω¨, αλλά εάν αυτά τα ερωτήματα απαντηθούν τις επόμενες ημέρες και τα manuals κλπ π.χ. έχουν αποσταλεί με courier , καλώς.

Ευχαριστώ,

Κώστας 

 
Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: Αρχικές Ερωτήσεις
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Tuesday, 4 December 2007, 9:24 AM
 

Καλημέρα Κώστα και καλή αρχή,

κάποιες απαντήσεις στις ερωτήσεις σου ακολουθούν:

1. Βασικός Εισηγητής ειναι ο Στέλιος Μερσινάς, expert σε PHP και Scripting programming, και στο προφιλ του (click στο όνομά του) μπορείς να δεις το email του... Σου προτείνω όμως να χρησιμοποιείς τα private messages (click στον μικρό φάκελος δίπλα από το όνομα του καθενός σας) όπου του στέλνεις message άμεσο και προσωπικό... είτε σε Εκπαιδευτή είτε σε Συνάδελφό σου.. Εκπαιδευτές είμαστε και όλοι εμείς που αναφερόμαστε στο section Εκπαιδευτές...

Για τις υπόλοιπες τεχνικές ερωτήσεις σου θα απαντήσει ο Εισηγητής σας. Θα λάβετε στο υλικό σας και βιβλίο για PHP/MySQL (αρκετές σελίδες !) όπου θα αποτελέσει βασικό σας εγχειρίδιο, μαζί με το υλικό του σεμναρίου (links, pdfs, παρουσιάσεις, κλπ). Μαζί θα λάβετε και μία ωραία τσάντα που ελπίζουμε να σας αρέσει...

Οι πρώτες ημέρες είναι μέχρι να μαθετε την πλατφόρμα...η πρώτη ενότητα θα ανοίξει σύντομα, αφού θα λάβετε το υλικό σας...

Επειδή είστε το πρώτο τμήμα PHP δεν υπάρχουν προηγούμενα Fora με απαντημένες απορίες όπως στα υπόλοιπα σεμινάριά μας που τρέχουν τώρα...οπότε να ρωτάτε για να σας απαντάμε και να λύνουμε όλες τις απορίες σας. Η διαδικασία τηλεκπαίδευσης που τρέχουμε εδώ και 4 χρόνια στο Medialab του ΕΜΠ θεωρείται από τις κορυφαίες στην Ελλάδα και η πρόθεσή μας είναι να βγάλετε ένα δύσκολο και απαιτητικό σεμινάριο, το οποίο όμως θα σας καταστήσει ανταγωνιστικούς στην αγορά εργασίας...κάτι που ήδη οι 130 και πλέον απόφοιτοί μας απο τα λοιπά σεμινάριά μας έχουν ήδη βιώσει...

Καλή αρχή και εύχομαι να περάσουμε ωραία σε ένα ευχάριστο virtual περιβάλλον παροχής γνώσης ! :-)

Φωτογραφία Κώστας ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ
Απάντηση: Αρχικές Ερωτήσεις
από Κώστας ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ - Tuesday, 4 December 2007, 11:50 AM
 

Βασίλη,

ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινιστικές απαντήσεις σου.

Μπορώ λοιπόν να θέσω τις αρχικές αυτές ερωτήσεις και στο συναδελφό σου Στέλιο;

Βασικά, το ενδιαφέρον μου για τα θέματα που χειρίζεστε στα σεμινάρια του medialab ,είναι κυρίως αυτό του χομπίστα και μάλλον απίθανο του να καταστώ ανταγωνιστικός στην αγορά εργασίας (βλέπε προφίλ μου), άν και σήμερα όλα είναι δυνατάsmile

Δευτερευόντος είναι μια καλή εμπειρία να γνωρίσω αυτά που ο γιός μου μαθητής  Λυκείου, ενδιαφέρεται και παρακολουθεί.

Ευχαριστώ  

 

Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: Αρχικές Ερωτήσεις
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Tuesday, 4 December 2007, 1:40 PM
 

Αγαπητέ Κώστα,

it's never too late ! Εδώ και θα μάθεις αλλά το πιο σημαντικό είναι να μάθεις να ψάχνεις και να αυτοεξελίσσεσαι μόνος σου γνωστικά !

Ο Στέλιος θα σου απαντήσει στο forum ούτως ή άλλως. Ότι απορίες έχετε θα τις κάνετε publish σε αυτά τα fora, για να βοηθάνε οι απαντήσεις και τους συναδέλφους σου. Τα private messages τα χρησιμοποιούμε πάντα για προσωπική επικοινωνία με τον Εκπαιδευτή, αντί του χρονοβόρου email..

Καλη συνέχεια σε όλους !

Φωτογραφία Κώστας ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ
Απάντηση: Αρχικές Ερωτήσεις
από Κώστας ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ - Tuesday, 4 December 2007, 2:41 PM
 

Σωστά έχεις απόλυτο δίκαιο και νομίζω πως το e-learning (άν και στο χώρο εργασίας μου είμαι μάλλον μειοψηφία) δεν έχει δείξει, στην Ελλάδα τουλάχιστον ούτε το 10% των δυνατοτήτων του.approve

Άσχετο, αλλά νομίζω πως και το e-working,  που για πρώτη φορά πέρυσι το 2006, αναφέρεται σε Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας και είναι συνυφασμένο με το e-learning, άν και σηκώνει πολύ συζήτηση το πως κλπ, ότι και αυτό έχει πάρα μα πάρα πολλά περιθώρια ανάπτυξης και μέσω αυτού μπορούν να απασχοληθούν αρκετές χιλιάδες άνεργοι ή και εργαζόμενοι.

Με αυτά κλείνω και εύχομαι να μάθω διασκεδάζοντας ή καλύτερα να διασκεδάσω μαθαίνοντας από έναν καθαρά Ελληνικό φορέα με παράδοση στην κλασσική εκπαίδευση που νομίζω, πως μπορεί να οδηγήσει και τις εξελίξεις στο κόσμο που διαμορφώνει  η νέα τεχνολογία.

Ευχαριστώ,

Κώστας

Υ.Γ.Όσο για το άν πρέπει να στέλνω προσωπικά μηνύματα ή να αναρτώ ερωτήσεις, δώσε μου λίγο χρόνο να εξοικειωθώ με τα νέα δεδομένα wink

Φωτογραφία Στέλιος Μερσινάς
Απάντηση: Αρχικές Ερωτήσεις
από Στέλιος Μερσινάς - Tuesday, 4 December 2007, 2:47 PM
 
Γειά σου Κώστα.

Σου απαντάω και εδώ εκτενέστερα ώστε να έχουν την ευκαιρία και οι υπόλοιποι συναδελφοί σου να λύσουν απορίες που μπορεί να έχουν.

1.  Νομίζω οτί αυτό το βρήκες ήδη. Όλες οι πληροφορίες επικοινωνίας είναι στο προφιλ μου.
2. Θα προτιμούσα να έχουμε όλοι την ίδια έκδοση.
3. Μην βιάζεσαι. Στην πρώτη ενότητα που θα ανοίξει σύντομα θα δούμε μαζί βήμα-βήμα την εγκατάσταση της πλατφόρμας WAMP.
4. Όποιον εσύ θέλεις. Δεν θα ασχολήθούμε με HTML design στο οποίο υπάρχουν τα θέματα συμβατότητας, οπότε δεν παίζει σημαντικό ρόλο. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ Firefox ο οποίος μπορεί να δεχτεί plug-ins τα οποία με βοηθούν κατα την διαδικασία αποσφαλμάτωσης.
5. Θα λάβεις το βιβλίο σου σύντομα απο το οποίο θα διαβάζεις τα απαραίτητα κεφάλαια ανά ενότητα, όπως αυτά θα δίνονται. Παράλληλα, υπάρχει και το Internet το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις αν έχεις χρόνο. Οτιδήποτε θεωρούμε σαν ομάδα τηλεκπαίδευσης ότι σας χρειάζεται θα φροντίσουμε να σας το παρέχουμε, με την μορφη ebooks, URL με χρήσιμες πληροφορίες, κα.