Φωτογραφία Σπύρος Καρλής
ΖΗΤΗΜΑ Β
από Σπύρος Καρλής - Monday, 4 June 2012, 7:45 AM
 
Έχω την εξής απορία, ας πούμε ότι ο χρήστης μπαίνει κι επιλέγει κάποιο άλλο style/χρώμα αντί του default. Μετά θα μπορεί στην ίδια συνεδρία να αλλάξει ξανά σε κάποιο άλλο style? Είναι ζητούμενο? είναι εφικτό? είναι εύκολο?
 
Φωτογραφία Κώστας Ευαγγελάτος
Απάντηση: ΖΗΤΗΜΑ Β
από Κώστας Ευαγγελάτος - Monday, 4 June 2012, 8:52 AM
 
Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι το ιδιαίτερο. Απλά θα αλλάζει κάθε φορά η τιμή της μεταβλητής οπότε και το αρχείο css που θα έχουν όλες οι σελίδες.
Φωτογραφία Νικόλαος Μπικουβαράκης
Απάντηση: ΖΗΤΗΜΑ Β
από Νικόλαος Μπικουβαράκης - Tuesday, 5 June 2012, 10:51 PM
 
Στο ζήτημα β δεν εχω καταλάβει πλήρως τι ζητείται.

Θα μπορούσε κάποιος να με διευκολύνει;
Έχω κάνει αυτό αλλά έχω μπερδευτεί με το ερώτημα στη βάση, πρέπει να εμφανίζονται τα αποτελέσματα στη σελίδα μας;Το input select σε τι που ακριβώς το χρειαζόμαστε;

Φωτογραφία Διονύσιος ΣΑΡΡΗΣ
Απάντηση: ΖΗΤΗΜΑ Β
από Διονύσιος ΣΑΡΡΗΣ - Wednesday, 6 June 2012, 7:02 AM
 
Για να επιλέξει ο χρήστης χρώμα background θα πρέπει να υπάρχει κάποιος τρόπος.

π.χ. εγώ έβαλα radio buttons στη φόρμα , θα μπορούσε να υπάρχει drop down menu με select (ίσως αυτό να ζητάει)

θεωρώ όμως ότι τα σημαντικά σε αυτό το Ζήτημα είναι¨

-το να δημιουργείται η φόρμα δυναμικά (δηλ. επικοινωνώντας με την βάση και τον πίνακα STYLE και λαμβάνοντας από εκεί το URL και το όνομα του χρώματος)

-το να σώζεται η επιλογή του χρήστη σε SESSION ούτως ώστε να ισχύει για όποια σελίδα πάει στη συνέχεια
Φωτογραφία Νικόλαος Μπικουβαράκης
Απάντηση: ΖΗΤΗΜΑ Β
από Νικόλαος Μπικουβαράκης - Wednesday, 6 June 2012, 10:43 AM
 
Άρα όπως μου το λες καταλαβαίνω ότι η αλλαγή του background θα γίνεται σε μία μόνο σελίδα, ανάλογα με την επιλογή του drop down menu.
Φωτογραφία Διονύσιος ΣΑΡΡΗΣ
Απάντηση: ΖΗΤΗΜΑ Β
από Διονύσιος ΣΑΡΡΗΣ - Wednesday, 6 June 2012, 11:27 AM
 
όχι η αλλαγή θα γίνεται σε όλες τις σελίδεσ απλά μέσω του style.php θα γίνεται η επιλογή

δλδ. έστω ότι ο χρήστης επιλέγει το background άσπρο όπου αυτό αντιστοιχεί στο style2.css

εσύ έχεις σώσει στο Session το url του css που επέλεξε ο χρήστης

, οπότε σε κάθε σελίδα θα φορτώνεις το url του session (στο link που φορτώνονται τα css)
Φωτογραφία Νικόλαος Μπικουβαράκης
Απάντηση: ΖΗΤΗΜΑ Β
από Νικόλαος Μπικουβαράκης - Wednesday, 6 June 2012, 11:37 AM
 
Όταν εννοείς κάθε σελίδα λέμε τις index.html, register.html & style.php?
Και εφόσον ισχύει ή όχι κάτι τέτοιο τα λοιπά στοιχεία που έπρεπε να υποβάλλουμε αρχικά στο register.html δε θα υπάρχουν πλέον στη σελίδα register.html & στη style.php?
Φωτογραφία Διονύσιος ΣΑΡΡΗΣ
Απάντηση: ΖΗΤΗΜΑ Β
από Διονύσιος ΣΑΡΡΗΣ - Wednesday, 6 June 2012, 7:17 PM
 
αυτό που θέλουμε είναι αφού ο χρήστης επιλέξει το χρώμα background, όλες οι σελίδες (δλδ όλο το website ) να εμφανίζεται με το συγκεκριμένο χρώμα background



σε κάθε σελίδα υπάρχει ο κώδικας που υποδεικνύει ποιό css αρχείο θα χρησιμοποιηθεί και θα καθορίσει το "στιλ" των διαφόρων στοιχείων που θα απαρτίζουν την σελίδα

π.χ. <link rel="stylesheet" href="styles/style1.css" type="text/css" />

στη συγκεκριμένη περίπτωση θα χρησιμοποιείται το style1.css , το οποίο περιέχει όλους τους κανόνες css συμπεριλαμβανομένου του background color του "<body> tag


εσύ θέλεις στο href="styles/style1.css" να υπάρχει κάτι της λογικής href="{$_SESIION['URL']}" (ο κώδικας είναι ενδεικτικός της λογικής, δεν είναι σωστός)