Φωτογραφία Σοφία Περυσινάκη
Προβλημα συνδεσης στη MySQL
από Σοφία Περυσινάκη - Thursday, 7 June 2012, 2:53 PM
 
Μου βγάζει το εξής στον PhpMyadmin
#1045 - Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO)
phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
Τι φταίει;;Παίζει να είχα αλλάξει password πιο παλιά από cmd σύμφωνα με τις οδηγίες του παραρτήματος με την εντολή -u root password κωδικός.Πώς μπορώ να επαναφέρω τον παλιό κωδικό?
 
Φωτογραφία Σπύρος Καρλής
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης στη MySQL
από Σπύρος Καρλής - Thursday, 7 June 2012, 3:51 PM
 
όπως μπεις στο phpadmin πάτα από το οριζόντιο μενου στην καρτέλα privileges.. σου βγάζει τον πινακα user overview... το τελευταίο πεδίο κάθε εγγραφής, δλδ κάθε χρήστη είναι το edit priviliges... από εκεί μπορεις να δώσεις νέο password
Φωτογραφία Σοφία Περυσινάκη
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης στη MySQL
από Σοφία Περυσινάκη - Thursday, 7 June 2012, 6:54 PM
 
Απλά μου πεταει αυτό το σφάλμα και δε με βάζει καν στην σελίδα του phpadmin..αυτο ειναι το θέμα μου..
Φωτογραφία Κώστας Ευαγγελάτος
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης στη MySQL
από Κώστας Ευαγγελάτος - Thursday, 7 June 2012, 8:10 PM
 
Θα πρέπει να πάς στο αρχείο config.inc.php και στο πεδίο $cfg['Servers'][$i]['password'] να βάλεις τον κωδικό. Στο wamp το αρχείο είναι στο φάκελο apps\phpmyadmin3.4.10.1
Φωτογραφία Σοφία Περυσινάκη
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης στη MySQL
από Σοφία Περυσινάκη - Friday, 8 June 2012, 8:10 AM
 
Καλημέρα Κώστα,τον είχα βάλει τον κωδικό στο αρχείο αυτό αλλά στη συνέχεια ήθελα απλά να βγάλω το password και το αφαίρεσα..Για να μην έχω κωδικό πώς μπορώ να το ρυθμίσω;;
Φωτογραφία Κώστας Ευαγγελάτος
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης στη MySQL
από Κώστας Ευαγγελάτος - Friday, 8 June 2012, 12:07 PM
 
Καλησπέρα Σοφία, για να μην έχεις κωδικό πρόσβασης θα πρέπει να πας στο phpmyadmin στο tab privileges να επιλέξεις τον χρήστη root που θες και να επιλέξεις το edit. Απο εκεί θα επιλέξεις το no password και μετά να πάς στο αρχείο και να σβήσεις το password.

Δεν στο προτείνω όμως να έχεις την βάση σου χωρίς password. Είναι καλύτερα να έχεις password.
Φωτογραφία Σοφία Περυσινάκη
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης στη MySQL
από Σοφία Περυσινάκη - Friday, 8 June 2012, 1:01 PM
 
Καλώς Κώστα, ευχαριστώ!
Φωτογραφία Νικόλαος Μπικουβαράκης
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης στη MySQL
από Νικόλαος Μπικουβαράκης - Thursday, 14 June 2012, 12:37 PM
 
Μάλλον βρήκα τη λύση ευχαριστώ.