Φωτογραφία ΑΝΤΩΝΗΣ ΛΑΖΑΡΑΚΗΣ
ΑΡΝΗΣΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΕΝΤΟΛΗΣ
από ΑΝΤΩΝΗΣ ΛΑΖΑΡΑΚΗΣ - Thursday, 19 April 2012, 8:46 AM
 
Καλημέρα σας .
Έχω ξεκινήσει την εργασία μου αλλά παρατηρώ ότι στο ubuntu 11.10 που διαθετω δεν μπορώ να εκτελέσω άλλες εντολές παρά μόνο την alias ! !
Γνωρίζετε που οφείλετε αυτό ;
 
Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: ΑΡΝΗΣΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΕΝΤΟΛΗΣ
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Thursday, 19 April 2012, 9:40 AM
 
Καλημέρα,

ποιες εντολές δεν μπορείς να εκτελέσεις;
Σου εμφανίζει κάποιο σφάλμα;
Φωτογραφία ΑΝΤΩΝΗΣ ΛΑΖΑΡΑΚΗΣ
Απάντηση: ΑΡΝΗΣΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΕΝΤΟΛΗΣ
από ΑΝΤΩΝΗΣ ΛΑΖΑΡΑΚΗΣ - Thursday, 19 April 2012, 10:12 AM
 
Θέλω να δουλέψω το αρχείο bashrc για την άσκηση και μου γράφει "άρνηση εκτέλεσης εντολής" .
Χρησιμοποιώ τις οδηγίες από τις σημειώσεις να βάλω τις alias στο bashcr και μου βγάζει το μήνυμα που σας έγραψα
Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: ΑΡΝΗΣΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΕΝΤΟΛΗΣ
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Thursday, 19 April 2012, 12:29 PM
 
Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει χωρίς να δω τις εντολές που γράφεις.
To μήνυμα στο εμφανίζει αφού έχεις θέσει σε ισχύ τα alias για τις εντολές ή δεν δέχεται τις εντολές alias.
Συνήθως όταν δεν εκτελείται μια εντολή από το σύστημα, ενώ είναι εγκατεστημένη σε αυτό, σημαίνει ότι σαν χρήστης δεν έχεις δικαιώματα να εκτελέσεις την συγκεκριμένη εντολή.

Μπορείς να ελέγξεις σε ποια εντολή ακριβώς εμφανίζει το μήνυμα αν εκτελέσεις τις εντολές σε ένα τερματικό.


Φωτογραφία ΑΝΤΩΝΗΣ ΛΑΖΑΡΑΚΗΣ
Απάντηση: ΑΡΝΗΣΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΕΝΤΟΛΗΣ
από ΑΝΤΩΝΗΣ ΛΑΖΑΡΑΚΗΣ - Thursday, 19 April 2012, 2:07 PM
 
Προσπαθώ να μπω στο bashrc για να βάλω τις aliases .
Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: ΑΡΝΗΣΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΕΝΤΟΛΗΣ
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Thursday, 19 April 2012, 7:00 PM
 
Για να επεξεργαστείς το .bashrc ο πιο εύκολος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις το gedit. Επειδή το bashrc είναι κρυφό έγγραφο δεν θα το βλέπεις με τον file manager. Για να το ανοίξεις υπάρχουν 2 τρόποι:
1) πληκτρολογώντας Ctrl+h όταν έχεις ανοιχτό τον file manager θα εμφανιστούν τα κρυφά αρχεία οπότε και μπορείς να το επιλέξεις.
2) από το τερματικό μπορείς να εκετελέσεις την εντολή gedit .bashrc όπου και θα σου ανοίξει το αρχείο για επεξεργασία.Προσοχή όταν εκτελέσεις την εντολή θα πρέπει να βρίσκεσαι στο home directory.

Επίσης μπορείς να προσθέσεις τις εντολές στο αρχείο αν κάνεις echo τις εντολές και στην συνέχεια redirect στο αρχείο. Για παράδειγμα
echo "mv ...." >> .bashrc