Φωτογραφία Ευάγγελος Κάτσος
Πρόβλημα με δημιουργία νέου χρήστη
από Ευάγγελος Κάτσος - Sunday, 22 April 2012, 8:38 PM
 
Παρατήρησα κάποιο (μάλλον) πρόβλημα, αν δεν είναι δικιά μου άγνοια, με την διαδικασία δημιουργίας νέου χρήστη. Όταν δημιούργησα τον χρήστη medialab για την ανάγκη της εργασίας της εότητας 2 και προσπάθησα από το γραφικό περιβάλλον να κάνω log-in αυτό δεν γινόταν και με επανέφερε ξανά στο γρανάζι. Επιλέγω δηλ. τον χρήστη medialab, βάζω τον κωδικό τον οποίο και δέχεται κανονικά αλλά δεν με βάζει στο περιβάλλον του χρήστη αλλά μου ξαναβγάζει την προτροπή στο γραναζι για να ξανακάνω login με κάποιο χρήστη. Το ίδιο προσπάθησα να κάνω και από τερματικό αλλά όπως βλέπετε και στο κείμενο από το τερματικό ο νέος χρήστης δημιουργήθηκε αλλά οι φάκελοι του στο home δεν υπάρχουν. Τί μπορεί να φταίει και συμβάνει αυτό?? Κάνω κάτι λάθος??

kav@kav-GA-MA770-DS3:~$ sudo login medialab
[sudo] password for kav:
Password:
Last login: Sun Apr 22 22:53:28 EEST 2012 on pts/0
Welcome to Ubuntu 11.10 (GNU/Linux 3.0.0-17-generic x86_64)

* Documentation: https://help.ubuntu.com/

*** System restart required ***

The programs included with the Ubuntu system are free software;
the exact distribution terms for each program are described in the
individual files in /usr/share/doc/*/copyright.

Ubuntu comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY, to the extent permitted by
applicable law.

No directory, logging in with HOME=/
$

Ευχαριστώ πολύ!!
 
Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: Πρόβλημα με δημιουργία νέου χρήστη
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Sunday, 22 April 2012, 10:13 PM
 
Καλησπέρα,

Με ποιο τρόπο δημιούργησες τον χρήστη;
Στις διανομές βασισμένες στο Debian εκτός από την useradd που είναι η βασική εντολή για την δημιουργία ενός χρήστη στο Linux προσφέρεται και η εντολή adduser.

Σε περίπτωση που χρησιμοποίησες την useradd πέρασες και κάποιο άλλο option εκτός από το όνομα του χρήστη;

Δοκίμασε να διαγράψεις τον χρήστη και να τον δημιουργήσεις από την αρχή.
Φωτογραφία Ευάγγελος Κάτσος
Απάντηση: Πρόβλημα με δημιουργία νέου χρήστη
από Ευάγγελος Κάτσος - Monday, 23 April 2012, 4:26 AM
 
Καλημέρα!

Τον δημιουργησα με την useradd χωρίς κανένα otpion. Απλά έδωσα την εντολή useradd medialab. Η διαδικασία είναι και στην εργασία μου της ενότητας 2. Δηλ. έδωσα useradd medialab και στην συνέχεια έδωσα κωδικό με την εντολή passwd. Από την άλλη, διέγραψα τον χρήστη που δημιούργησα και τον ξαναδημιούργησα 2-3 φορές αλλά συνέχεια κάνει τα ίδια! Επίσης, δημιούργησα και τρίτο χρήστη στο σύστημά μου με άλλο όνομα αλλά και αυτός τα ίδια! Έκανα και επανεκκίνηση αλλά και πάλι τα ίδια!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας!