Φωτογραφία Αλεξάνδρα ΔΙΑΘΕΣΟΠΟΥΛΟΥ
Απορίες για CSS
από Αλεξάνδρα ΔΙΑΘΕΣΟΠΟΥΛΟΥ - Wednesday, 13 February 2008, 10:11 AM
 
Έχω δημιουργήσει το εξωτερικό αρχείο index.css που το έχω αποθηκεύσει σε ξεχωριστό φάκελο μέσα όμως στο φάκελο με τωναρχείων html. Σε αυτό έχω ορίσει tag body με κάποιες ιδιότητες. Αυτό μπορώ να το ορίσω μόνο μία φορά?
Τι εννοώ: Σε κάποιο από τα συνδεδεμένα αρχεία html θέλω διαφορετικές ιδιότητες στο tag body (γραμματοσειρά κλπ), πιστεύω ότι θα πρέπει να φτιάξω ξεχωριστό αρχείο γι' αυτό ή να εμφωλεύσω εσωτερικά στο έγγραφο το συγκεκριμένο css style που θέλω..
Επίσης, θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται η χρήση των div στα css?. Διάβασα από το βιβλίο αλλά δεν κατάλαβα και πολλά.

Ευχαριστώ πολύ.smile

 
Φωτογραφία Γεώργιος Παπαμανώλης
Απάντηση: Απορίες για CSS
από Γεώργιος Παπαμανώλης - Wednesday, 13 February 2008, 12:38 PM
 
Αλεξάνδρα,
Μπορείς κατά το άνοιγμα του tag body στο αρχείο html να δηλώσεις κάποια τάξη:

<body class="redbody">

Μετά, στο αρχείο css θα ορίσεις την τάξη redclass όπως θα όριζες το body:

.redbody {
font-family: Arial, Helvetica, sans-serif;
color: #FFFF66;
background-color: #CC3300;
}

Εννοείται ότι στο άλλο αρχείο html θα δηλώσεις διαφορετική τάξη στο body, πχ:

<body class="bluebody">

την οποία τάξη θα ορίσεις ανάλογα στο ίδιο αρχείο css. Έτσι είναι σαν ορίζεις το body όσες φορές θέλεις.

Βέβαια, είναι παρακινδυνευμένο αισθητικά να έχεις διαφορετικές τάξεις για το body κάθε αρχείου. Ο ιστοτόπος σου δεν θα έχει ενιαία εμφάνιση, εκτός αν χρησιμοποιείς frames και το βασικό frame παραμένει ίδιο κάθε φορά.

Όσον αφορά τα div, πρόκειται για στοιχείο τύπου block (δηλαδή δεν μπορεί να μπει μέσα σε μία γραμμή κειμένου αλλά τοποθετείται στο χώρο της σελίδας όπως περίπου και μία παράγραφος). Μπορεί να εμπεριέχει σχεδόν κάθε άλλο στοιχείο της σελίδας και να δώσει σε αυτή την ενότητα ενιαία χαρακτηριστικά μέσω της δήλωσης μίας class ή id ( <div class="χχχ"> ). Το πιο ενδιαφέρον από όλα είναι ότι αν σε αυτή την τάξη συμπληρώσεις την κατηγορία positioning στο Dreamweaver κατά τη δήλωση της τάξης, τότε μπορείς κυριολεκτικά να τοποθετήσεις αυτό το div σε οποιοδήποτε σημείο της οθόνης, υποκαθιστώντας τους πίνακες wink .
Φωτογραφία Αλεξάνδρα ΔΙΑΘΕΣΟΠΟΥΛΟΥ
Απάντηση: Απορίες για CSS
από Αλεξάνδρα ΔΙΑΘΕΣΟΠΟΥΛΟΥ - Wednesday, 13 February 2008, 11:18 PM
 
Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο για τις πολύτιμες συμβουλές σου.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό για το div class!!.
approve