Φωτογραφία Περικλής ΑΝΤΩΝΙΟΥ
Editor
από Περικλής ΑΝΤΩΝΙΟΥ - Thursday, 15 December 2005, 8:53 PM
 
Γεια σας, smiley.gif
φαινεται ενδιαφερων ο τρόπος με τον οποίο θα μάθουμε java. Εύχομαι καλή συνεργασία. Και για αρχή θέτω τις  πρώτες ερωτήσεις που μούρχονται στο μυαλό μετά από την πρώτη μικρή επαφή με το σύστημα :
1.Για ποιον λόγο να μαθουμε να δουλεύουμε με νέο editor ; Δεν μπορούμε να γράφουμε τις εφαρμογές  στο word;
2.Τα προγράμματα  από που γίνονται compilation ;  Απόπου τα τρέχουμε; Με ποιο τρόπο;
Ευχαριστώ
Περικλής
 
Φωτογραφία Στέφανος ΠΙΤΣΑΡΗΣ
γραμματοσειρά - encoding
από Στέφανος ΠΙΤΣΑΡΗΣ - Sunday, 18 December 2005, 6:19 PM
 

Καλησπέρα σε όλους,

 θα ήθελα να ενημερώσω ότι για κάποιο λόγο δεν μπορώ να δω το μήνυμα του Περικλή. Δοκίμασα διαφορετικά encoding αλλά ακόμα βλέπω "κινέζικα",  βελάκια και άλλα ωραία μη αναγνώσιμα σύμβολα.

Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: γραμματοσειρά - encoding
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Sunday, 18 December 2005, 9:13 PM
 

Το μήνυμα δεν φαίνεται σε κανέναν, λόγω μάλλον εσφαλμένου encoding..

Απλά, για να γράφετε ελληνικά αρκεί η αλλαγή της γλώσσας από το keyboard του υπολογιστή σας..

Καλή συνέχεια σε όλους

Φωτογραφία Περικλής ΑΝΤΩΝΙΟΥ
Απάντηση: Editor
από Περικλής ΑΝΤΩΝΙΟΥ - Monday, 19 December 2005, 11:14 AM
 

Γεια σας,

Κι εγώ που πήγα να διαβάσω το μήνυμα από άλλο υπολογιστή, δεν κατάφερα να το διαβάσω και δεν ξέρω τι του φτα'ιει παρ όλο που χρησιμοποίησα κανονικά την Ελληνική γραμματοσειρά.

Εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου καλή συνεργασία.

Σ αυτή τη φάση της java τρια είναι τα προβλήματα μου:

1) ενώ έκανα κανονικό  σεταπ στα προγράμματα όταν πάω να κάνω compilation με javac,  το σύστημα δεν βρίσκει την εντολή παρά το γεγονός ότι είμαι στο κατάλληλο directory - με αποτέλεσμα να μη μπορώ να συνεχίσω. Τι πρέπει να κάνω;

2) Ti είναι ο browser (3η ερώτηση), που τον βρίσκω κλπ (υπ όψιν ότι κάπου στο pc έχω φορτωμένο το frontpage).

3) Δεν έχω καταλάβει τι είναι τα beans και αν θα μου χρησιμεύσουν σ΄αυτή τη φάση. Θα πρέπει να κάνω κάτι μ αυτά;

Η αλήθεια είναι ότι τώρα στην αρχή δεν υπάρχει εξοικιώση και θα είμαι λιγο ενοχλητικός με "χαζές ερωτήσεις".

Ευχαριστώ για την κατανόηση και τα λέμε

Περικλής

   

Φωτογραφία Δημήτρης Βέργαδος
Απάντηση: Editor
από Δημήτρης Βέργαδος - Tuesday, 20 December 2005, 3:44 PM
 

Περικλή σε καλωσορίζουμε και ευχόμαστε και εμείς καλή συνεργασία στο σεμινάριο της JAVAJava, θα πρέπει να έχει δημιουργηθεί στο σκληρό σου δίσκο ένας φάκελος με όνομα jdk1.5.0_05, που περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και έναν υποφάκελο με όνομα binbin περιλαμβάνει τα προγράμματα javaexe javacexePATH derectory bin. Η διαδικασία ενημέρωσης του PATHJAVA έχουν εγκατασταθεί στον κατάλογο C:\Program Files\Java\jdk1.5.0_05\bin τότε η γραμμή που θα προστεθεί στο τέλος του αρχείου c:\autoexec.bat είναι:
SET PATH = %PATH%;C:\Program Files\Java\jdk1.5.0_05\bin

Java (πχ ; CProgram Files\Javajdk1.5.0_05\binStartà Run à cmd), θα μπορούμε να εκτελούμε την εντολή javacbrowser είναι το πρόγραμμα με το οποίο μπορείς να δεις ιστοσελίδες στο internetInternet Explorer, που υπάρχει σε κάθε εγκατάσταση Microsoft Windows 

Αν εννοείς το περιβάλλον NetBeansJAVA, να τα μεταγλωττίζεις και να τα εκτελείς. Περισσότερες πληροφορίες για την εγκατάσταση και την χρήση του υπάρχουν στο CD.

Φωτογραφία Σωτήρης ΤΥΡΟΚΟΜΟΣ
Απάντηση: Editor
από Σωτήρης ΤΥΡΟΚΟΜΟΣ - Tuesday, 18 November 2008, 5:14 PM
 
Καλησπέρα. Δάσκαλε, μια διευκρίνηση. Το directory το προσθέτουμε στην αρχή ή στο τέλος της PATH? Στο βιβλίο λέει στην αρχή. Ευχαριστώ
Φωτογραφία Δημήτρης Βέργαδος
Απάντηση: Editor
από Δημήτρης Βέργαδος - Tuesday, 18 November 2008, 11:54 PM
 
Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν θα το προσθέσεις στην αρχή ή στο τέλος, γιατί ούτως ή άλλως όλα τα directories που βρίσκονται στο path ελέγχονται όταν θα πληκτρολογήσεις την εντολή. Η μόνη περίπτωση να υπάρχει κάποια διάκριση, είναι αν υπάρχουν δυο προγράμματα με το ίδιο όνομα σε δυο φακέλους του path, οπότε η σειρά θα καθορίσει ποιό πρόγραμμα θα εκτελείται.
Φωτογραφία Σωτήρης ΤΥΡΟΚΟΜΟΣ
Απάντηση: Editor
από Σωτήρης ΤΥΡΟΚΟΜΟΣ - Wednesday, 19 November 2008, 2:13 PM
 
Βλέπω στη δική μου, στο τέλος, ότι έχει προστεθεί κάποια παράμετρος για το Quicktime. Να τη σβήσω καλύτερα?!
Ήθελα επίσης να ρωτήσω, θα παίξουμε καθόλου με Netbeans ή θα τρέχουμε πάντα από command prompt?! Ευχαριστώwide eyes
Φωτογραφία Σωτήρης ΤΥΡΟΚΟΜΟΣ
Απάντηση: Editor
από Σωτήρης ΤΥΡΟΚΟΜΟΣ - Wednesday, 19 November 2008, 3:33 PM
 
Δάσκαλε δημιούργησα το this is my first applet, ακριβώς όπως στο παράδειγμα και οταν το κανω compile από dos, μου βγάζει 2 errors που δεν τα πιάνω..

thisismyfirstapplet.java:4: '{' expected
public class this is my firts applet extends Applet {

thisismyfirstapplet.java:9: '}' expected

2 errors

Δοκίμασα πολλές αλλαγές στις γραμμές 4 κ 9, αλλά...μια απ΄τα ίδια..sad


Φωτογραφία Δημήτρης Βέργαδος
Απάντηση: Editor
από Δημήτρης Βέργαδος - Wednesday, 19 November 2008, 9:32 PM
 
Δεν ξέρω αν έχει γίνει λάθος στο copy-paste, αλλά στο post σου το όνομα της κλάσης είναι "this is my firts applet" δηλ. περιέχει κενά, κάτι που απαγορεύεται. Επίσης το όνομα του αρχείου σου πρέπει να είναι ίδιο με το όνομα της κλάσης (δηλ. ορίζεται από την εντολή public class *********** extends Applet { - είναι case-sensitive).

Οπότε δώσε ένα όνομα που να μην περιέχει κενά στην κλάση σου, και δώσε ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ στο αρχείο .java.