Φωτογραφία Γεώργιος ΠΑΤΕΛΗΣ
Πρόβλημα κατά τη μεταγλώττιση
από Γεώργιος ΠΑΤΕΛΗΣ - Monday, 16 January 2006, 6:26 PM
 

Κατά τη μεταγλώττιση εμφανίζεται το εξής:

π.χ. java PrintMe.java

       Exception in thread ''main" java.lang.NoClassDefFoundError:    PrintMe/java

Ενώ 'έτρεχε' τις προηγουμενες φορες κανονικα

 
Φωτογραφία Δημήτρης Βέργαδος
Απάντηση: Πρόβλημα κατά τη μεταγλώττιση
από Δημήτρης Βέργαδος - Wednesday, 18 January 2006, 12:23 AM
 

Υποθέτω ότι εννοείς την εντολή  javac PrintMe.java

Αυτό το λάθος σημαίνει ότι ο compiler της java δεν μπορεί να εντοπίσει την δήλωση της κλάσης που ορίζεται από το όνομα του αρχείου που προσπαθείς να μεταγλωττίσεις. Αυτό μπορεί να συμβαίνει για τους ακόλουθους λόγους:

- Το όνομα του αρχείου δεν ταυτίζεται με το όνομα της κλάσης που δηλώνεις (ΠΡΟΣΟΧΗ: Υπάρχει διάκριση κεφαλαίων - μικρών

- Έχεις δηλώσει ότι η κλάση που ορίζεις ανήκει σε κάποιο πακέτο, αλλά δεν την έχεις τοποθετήσει στο κατάλληλο directory.

- Έχεις κάποιο συντακτικό λάθος, που εμποδίζει τον compiler να καταλάβει τον ορισμό της κλάσης. Ιδιαίτερη προσοχή στις παρενθέσεις.

- Δεν έχεις ορίσει το classpath. Πολλές φορές, όταν γίνεται update ο compiler ή το runtime environment, αλλάζει η τιμή του classpath. Για να μπορεί να γίνει σωστά το compilation, πρέπει η μεταβλητή περιβάλλοντος classpath να περιλαμβάνει το τρέχον directory (.). Για να δείς την τιμή του classpath, και να προσθέσεις την ανάλογη καταχώριση, μπορείς να κάνεις δεξί click στο "My Computer" --> Properties --> Advanced --> Environment Variables

Αν τίποτε από τα παραπάνω δεν διορθώσει το πρόβλημά σου, τότε στείλε μας τον κώδικα του προγράμματος, για να δούμε μήπως μπορούμε να το διορθώσουμε.<

Φωτογραφία Σωτήρης ΤΥΡΟΚΟΜΟΣ
Απάντηση: Πρόβλημα κατά τη μεταγλώττιση
από Σωτήρης ΤΥΡΟΚΟΜΟΣ - Monday, 24 November 2008, 9:10 PM
 
ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΑΘΑ...ΕΠΙΣΗΣ, ΔΕ ΜΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΩ ΑΠΟ MOZILLA. ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΔΩΣΕΙ Κ ΠΟΥ ΤΟ ΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΑΡΧΙΚΑ. ΕΝ ΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ, ΣΤΕΛΝΩ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑ!
Φωτογραφία Αριστοτέλης Χρήστου
Απάντηση: Πρόβλημα κατά τη μεταγλώττιση
από Αριστοτέλης Χρήστου - Tuesday, 25 November 2008, 9:34 AM
 
Δοκίμασε μήπως δουλέψει αλλάζοντας τη σειρά των εντολών.Εμένα μου εμφάνιζε το ίδιο μήνυμα στον firefox μέχρι που έβαλα την g.drawString μετα από τις setFont και setColor.
Φωτογραφία Σωτήρης ΤΥΡΟΚΟΜΟΣ
Απάντηση: Πρόβλημα κατά τη μεταγλώττιση
από Σωτήρης ΤΥΡΟΚΟΜΟΣ - Tuesday, 25 November 2008, 9:51 AM
 

XM..KAI AΡΧΙΚΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ. ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΕΣΤΕΙΛΑ..THANX ΠΑΝΤΩΣ!!