Φωτογραφία Χρήστος Αδαμόπουλος
σχετικά με εγκατασταση jdk .....
από Χρήστος Αδαμόπουλος - Wednesday, 4 November 2009, 11:42 AM
 
μετά την εγκατασταση στον υπολογιστη και την δηλωση προιοντος .... πως μπαινει κάποιος στο πρόγραμμα του compiler? .... Μου δημιουργησε ενα folder στο programe files ..."java" αλλα δεν υπαρχει εκτελεσιμο αρχείο ... κατα συνεπεια δεν γνωριζω αν πρεπει να εκτελειται σαν applet μεσω mozilla ή πως θα πρεπει να ενεργοποιήσω την εντολή στο cmd .... (ψαχνω ακόμα) ...Ευχαριστώ
 
Φωτογραφία Νικόλαος Πανάγος
Απάντηση: σχετικά με εγκατασταση jdk .....
από Νικόλαος Πανάγος - Wednesday, 4 November 2009, 1:59 PM
 
Χρήστο,

για να είμαι ειλικρινής, δεν είμαι σίγουρος πως έχω καταλάβει ακριβώς ποια είναι η ερώτησή σου...! :-)
Αν έχεις εγκαταστήσει το JDK σωστά, θα πρέπει να σου έχει δημιουργήσει στο Program Files έναν φάκελο με όνομα Java. Μέσα σε αυτόν θα πρέπει να υπάρχει ένας φάκελος jdk1.6.0_16 που περιέχει το jdk και ένας jre6 που περιέχει το jre.

Στον πρώτο φάκελο υπάρχει ο υποφάκελος bin που περιέχει όλα τα εκτελέσιμα προγράμματα του JDK (java, javac κλπ). Κατά την εγκατάσταση το συγκεκριμένο directory προστίθεται αυτόματα στο Path των μεταβλητών συστήματος. Για να ελέγξεις πως αυτό έχει γίνει, άνοιξε ένα command και γράψε την εντολή java -version (Enter). Η εντολή αυτή θα πρέπει να σου εμφανίσει στο command την έκδοση της Java που έχεις εγκατεστημένη.

Τσέκαρε αυτό και πες μου τι έξοδο πήρες.

ΝΠ

ps. Τα applets και ο Mozilla που αναφέρεις είναι λίγο άκυρα :-) Δεν θα ασχοληθούμε καθόλου με applets στο σεμινάριο
Φωτογραφία Χρήστος Αδαμόπουλος
Απάντηση: σχετικά με εγκατασταση jdk .....
από Χρήστος Αδαμόπουλος - Wednesday, 4 November 2009, 4:30 PM
 

C:\>java -version
java version "1.6.0_16"
Java(TM) SE Runtime Environment (build 1.6.0_16-b01)
Java HotSpot(TM) Client VM (build 14.2-b01, mixed mode, sharing)

C:\>



ευχαριστω .....

παρακάτω λοιπόν ....

Microsoft Windows [Έκδοση 6.0.6002]
Πνευματικά δικαιώματα (c) 2006 Microsoft Corporation. Με επιφύλαξη κάθε νόμιμου
δικαιώματος.

C:\Users\chris>cd\

C:\>javac HelloWorld.java
'javac' δεν αναγνωρίζεται ως εσωτερική ή εξωτερική εντολή,
εκτελέσιμο πρόγραμμα ή αρχείο δέσμης ενεργειών.

C:\>
Φωτογραφία Νικόλαος Πανάγος
Απάντηση: σχετικά με εγκατασταση jdk .....
από Νικόλαος Πανάγος - Wednesday, 4 November 2009, 5:09 PM
 
Χρήστο,

δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν. Κατ' αρχήν, στο σύστημά σου είναι εγκατεστημένο το JRE γιατί σου δουλεύει το java -version. Η εντολή java τρέχει τον διερμηνέα, ο οποίος υπάρχει φυσικά και στο JRE. Αυτό σημαίνει πως είτε δεν έχεις εγκαταστήσει το JDK (που σε αυτό περιέχεται το javac, ο compiler) ή στη μεταβλητή συστήματος Path δεν υπάρχει η διαδρομή για τον φάκελο bin του JDK. Η πιο εύκολη λύση είναι να ξαναεγκαταστήσεις από το συνοδευτικό CD το JDK :-)

Κάνε το και ενημέρωσέ με για το αποτέλεσμα.

ΝΠ
Φωτογραφία Νικόλαος Πανάγος
Απάντηση: σχετικά με εγκατασταση jdk .....
από Νικόλαος Πανάγος - Tuesday, 12 April 2011, 4:24 AM
 
Αν μετά την εγκατάσταση του JDK εξακολουθεί να μην παίζει η εντολή javac, θα πρέπει να ορίσετε χειρωνακτικά τη μεταβλητή συστήματος Path να περιλαμβάνει τη διαδρομή για το φάκελο bin του JDK. Αν έχετε εγκαταστήσει το JDK 6 update 16 που υπάρχει στο CD η διαδρομή αυτή θα είναι η:

C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_16\bin

Για να βρείτε τη μεταβλητή συστήματος Path, πηγαίνετε στο Control Panel, System στο tab Advanced και κάνετε κλικ το κουμπί Environment Variables

Κάνετε double click στο Path και στο διάλογο που θα ανοίξει, προσθέστε στο τέλος, μετά από την τελευταία εγγραφή τη διαδρομή αυτή. Αν η τελευταία εγγραφή δεν είναι τερματισμένη με ερωτηματικό ; θα πρέπει να το προσθέσετε εσείς πριν την διαδρομή, όπως ακριβώς φαίνεται στο σχήμα του post:

http://believe.medialab.ntua.gr/guest2/mod/forum/discuss.php?d=3086

ΝΠ
Φωτογραφία Χρήστος Αδαμόπουλος
Σε συνεχεια απάντησης σας....
από Χρήστος Αδαμόπουλος - Thursday, 5 November 2009, 5:30 AM
 
δουλευει μια χαρά ..... Καλημερα σας

Ευχαριστώ
Φωτογραφία Νικόλαος Πανάγος
Απάντηση: Σε συνεχεια απάντησης σας....
από Νικόλαος Πανάγος - Thursday, 5 November 2009, 5:34 AM
 
ωραία, όλα καλά!

Καλημέρα!
Φωτογραφία Κωνσταντίνος Μέρμηγκας
Απάντηση: Σε συνεχεια απάντησης σας....
από Κωνσταντίνος Μέρμηγκας - Tuesday, 12 April 2011, 3:05 AM
 
Είχα ακριβώς το πρόβλημα αλλά ευτυχώς μου λύθηκε διρθόνοντας το Path μόνος μου αν κ χρειάστηκε επανεκκίνηση του συστήματος για να λειτουργήσει η εντολή javac κτλ στο command
Φωτογραφία Νικόλαος Πανάγος
Απάντηση: Σε συνεχεια απάντησης σας....
από Νικόλαος Πανάγος - Tuesday, 12 April 2011, 4:26 AM
 
Δε χρειαζεται επανεκκινηση του μηχανήματος, κλείνοντας απλά το command που ήταν ήδη ανοιχτό και ξανανοίγοντάς το θα έπαιζε.