Φωτογραφία Παναγιώτης ΚΟΝΔΥΛΑΚΗΣ
Απορία σχετικά με την εργασία - default constructor
από Παναγιώτης ΚΟΝΔΥΛΑΚΗΣ - Friday, 3 December 2010, 5:14 PM
 
Καλησπέρα σε όλους.
Εχω την εξής απορία σχετικά με την εργασία. Στην εκφώνηση αναφέρεται σε κάποιο σημείο ότι το δεύτερο αντικείμενο "θα δημιουργείται καλώντας τον default constructor και στη συνέχεια θα αρχικοποιείται με τιμές της επιλογής σας καλώντας τις κατάλληλες μεθόδους".
Όπως το καταλαβαίνω θα πρέπει αρχικά να δημιουργήσω ένα αντικείμενο καλώντας τον default constructor, έστω λοιπόν Bike myBikeZundapp = new Bike();
Αυτό που δεν έχω καταλάβει όμως είναι με ποιό τρόπο θα αρχικοποιήσουμε τις τιμές του αντικειμένου αυτού. Θα μπορούσα δηλαδή να εμφανίζω π.χ InputDialogs στο οποίο ο χρήστης να εισάγει τιμές?

Προφανώς πρόκειται για κάτι απλό αλλά έχω κολλήσει αυτή τη στιγμήσκεπτικός

 
Φωτογραφία Νικόλαος Πανάγος
Απάντηση: Απορία σχετικά με την εργασία - default constructor
από Νικόλαος Πανάγος - Friday, 3 December 2010, 5:26 PM
 
Καλησπέρα Παναγιώτη,

ναι είναι περισσότερο απλό από όσο περιγράφεις. Απλά θα καλέσεις τις setters περνώντας ως παραμέτρους τις τιμές της αρεσκείας σου.

ΝΠ
Φωτογραφία Παναγιώτης ΚΟΝΔΥΛΑΚΗΣ
Απάντηση: Απορία σχετικά με την εργασία - default constructor
από Παναγιώτης ΚΟΝΔΥΛΑΚΗΣ - Friday, 3 December 2010, 6:39 PM
 
Δηλαδή δάσκαλε, για να δω και αν έχω καταλάβει σωστά, γιατί κάπου το έχασα πάλι, μπορώ να έχω στην κλάση μου "καρφωτές τιμές" για τον default contstructor οπότε αν τον καλέσω θα μου τις εμφανίσει αντί να μου εμφανίζει null η 0 που είναι οι default τιμές.

Ουσιαστικά αυτό που έχω κάνει είναι ένα αντικείμενο a το οποίο δημιουργείται με τον default constructor και ένα αντικείμενο b στο οποίο έχω περάσει εγώ παραμέτρους κατά τη δημιουργία του στη main κλάση.
Στην κλάση Bike, για τον default constructor έχω περάσει τις "καρφωτές τιμές" που λέγαμε.
Το Eclipse και η Java συμφώνησαν πάντως μ'αυτό που έκανα (aka έγινε compile ο κώδικας)χαμόγελο και όταν καλώ τις μεθόδους details() και totalStockPrice() για κάθε ένα αντικείμενο μου εμφανίζει στο μεν αντικείμενο a τις τιμές του default constructor (υπενθυμίζω -> καρφωτές στην κλάση Bike) και στο δε αντικείμενο b τις τιμές που έχω ορίσει κατά τη δημιουργία του στη main κλάση

Συγνώμη αν στα μπέρδεψα προσπαθώντας να ξεμπερδευτώ εγώ!
Φωτογραφία Νικόλαος Πανάγος
Απάντηση: Απορία σχετικά με την εργασία - default constructor
από Νικόλαος Πανάγος - Friday, 3 December 2010, 7:36 PM
 
Μου τα μπέρδεψες απίστευτα ενώ είναι τόσο απλά!
Τις καρφωτές τιμές τις ξεχνάς. Αυτό που θέλω είναι να φτιάξεις ένα άδειο αντικείμενο όπως περιέγραψες στο πρώτο post και στη συνέχεια καλωντας τις setters να δώσεις τιμές στις μεταβλητές μέλη του. Δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεσαι!
Φωτογραφία Παναγιώτης ΚΟΝΔΥΛΑΚΗΣ
Απάντηση: Απορία σχετικά με την εργασία - default constructor
από Παναγιώτης ΚΟΝΔΥΛΑΚΗΣ - Saturday, 4 December 2010, 8:53 AM
 
Καλημέρα. Νομίζω ότι το βρήκα!
Κληση των setters για το άδειο αντικείμενο και ανάθεση τιμών. Όντως ήταν πάρα πάρα πολύ απλό τελικά!!κλείσιμο ματιού
Ευχαριστώ πολύ πάντως και sorry για το μπέρδεμα!!
Φωτογραφία Νικόλαος Πανάγος
Απάντηση: Απορία σχετικά με την εργασία - default constructor
από Νικόλαος Πανάγος - Saturday, 4 December 2010, 10:38 AM
 
Ακριβώς! Τίποτα, να 'σαι καλά!