Φωτογραφία Πανωραία Δάρα
Μη αναγνώριση ελληνικών στο command prompt
από Πανωραία Δάρα - Friday, 2 December 2011, 5:17 PM
 
Καλησπέρα!
Τρέχω το πρόγραμμα στο command prompt,τρέχει σωστά αλλά δεν αναγνωρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες.. Τι μπορώ να κάνω για εμφανίζονται σωστά?
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
ΠΔ
 
Φωτογραφία Νικόλαος Πανάγος
Απάντηση: Μη αναγνώριση ελληνικών στο command prompt
από Νικόλαος Πανάγος - Friday, 2 December 2011, 6:03 PM
 
Καλησπέρα Πανωραία,

Αυτό είναι γνωστό θεματάκι, δε θα τρέχεις το πρόγραμμα από το command αλλά μεσα από την κονσόλα του Eclipse ή του Netbeans, ανάλογα ποιο από τα 2 χρησιμοποιείς.
Σε άλλες command line εφαρμογές που δέχονται παραμέτρους δε χρησιμοποιούμε ελληνικά.

ΝΠ
Φωτογραφία Ευστράτιος Τσομπανόπουλος
Re: Απάντηση: Μη αναγνώριση ελληνικών στο command prompt
από Ευστράτιος Τσομπανόπουλος - Saturday, 3 December 2011, 5:31 PM
 
Νίκο καλησπέρα,

έχω περίπου το ίδιο πρόβλημα.
Τρέχω το πρόγραμμα μέσα στο Eclipse, και δεν μου αναγνωρίζει τους Ελληνικούς χαρακτήρες. Βγάζει ερωτηματικά (????), παρόλο που τα έχω σώσει με UTF-8. Και δεν μου το έκανε σε προηγούμενες εφαρμογές. Τι να κάνω;

Στράτος
Φωτογραφία Νικόλαος Πανάγος
Απάντηση: Re: Απάντηση: Μη αναγνώριση ελληνικών στο command prompt
από Νικόλαος Πανάγος - Saturday, 3 December 2011, 6:12 PM
 
Καλησπέρα Στρατη,

Θα πρέπει να κάνεις αυτό που είπα και στην Πανωραία. Τρέχετε την εφαρμογή μέσα από το Eclipse ή το Netbeans. Η κονσόλα τους δεν έχει τέτοια θέματα.
Φωτογραφία Ευστράτιος Τσομπανόπουλος
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Μη αναγνώριση ελληνικών στο command prompt
από Ευστράτιος Τσομπανόπουλος - Saturday, 3 December 2011, 7:59 PM
 
Γεια και πάλι,

Αυτό ακριβώς γράφω.
Εγώ έχω το πρόβλημα μέσα στο Eclipse.
Τέλος πάντων, θα το στείλω και θα το δεις.
Φωτογραφία Νικόλαος Πανάγος
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Μη αναγνώριση ελληνικών στο command prompt
από Νικόλαος Πανάγος - Saturday, 3 December 2011, 9:54 PM
 
Σόρυ Στράτη δεν το κατάλαβα. Δε χρειάζεται το UTF-8, τα Ελληνικά παίζουν στο Eclipse και με το default encoding. Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με τα Ελληνικά και το Eclipse ποτέ. Η μόνη περίπτωση του να γίνει αυτό που περιγράφεις είναι να αλλάξεις το encoding αφότου έχεις γράψει και αποθηκεύσει Ελληνικά σε κάποιο αρχείο.
Αφησε το encoding που έχεις και απλά ξαναγράψε στον κώδικα τα μηνύματα στα Ελληνικά, σώσε το και θα παίξει.
Φωτογραφία Ευστράτιος Τσομπανόπουλος
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Μη αναγνώριση ελληνικών στο command prompt
από Ευστράτιος Τσομπανόπουλος - Sunday, 4 December 2011, 5:49 PM
 
Για κάποιον λόγο δεν με αφήνει να αποθηκεύσω στο default, παρά μόνο σε UTF-8. Το μήνυμα που βγάζει λέει:

Save could not be completed.
Some characters cannot be mapped using "Cp1252" character encoding.....
Φωτογραφία Χρήστος Νυφλής
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Μη αναγνώριση ελληνικών στο command prompt
από Χρήστος Νυφλής - Sunday, 4 December 2011, 8:23 PM
 
Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα. Τα έσωσα UTF-8 και μου έβγαζε (μόνο σε αυτή την εργασία) ερωτηματικά. Ωστόσο, αφού τα έσωσα και ξαναέγραψα τα ελληνικά, δούλεψε μια χαρά.