Φωτογραφία Αθανασία Γιαννοπούλου
τιμές στους setters
από Αθανασία Γιαννοπούλου - Sunday, 4 December 2011, 1:36 PM
 
καλησπέρα μια ερώτηση σχετικα με τις τιμές που πρέπει να βάλουμε στους setters ετσι ωστε να δωσουμε τις τιμες οπως bmw κ.τ.λ
στην main δεν μπορω να δωσω π.χ το
system.out.println("" + bikeFirst.setFactory("bmw");

αλλα δεν καταλαβαίνω που κανω λάθος και τι ειναι αυτο που μου γυρίζει λάθος??
 
Φωτογραφία Αθανασία Γιαννοπούλου
Απάντηση: τιμές στους setters
από Αθανασία Γιαννοπούλου - Sunday, 4 December 2011, 4:55 PM
 
βασικα τι λάθος κάνω και δεν καλω τους σωστους constructors και εχει ως αποτέλεσμα να μην ειναι σωστα τα πεδια στην Main...
θα εκτιμούσα πάντως κάποια απάντηση!!
Φωτογραφία Νικόλαος Πανάγος
Απάντηση: τιμές στους setters
από Νικόλαος Πανάγος - Sunday, 4 December 2011, 5:25 PM
 
Σάσα σου προτείνω να ξαναδιαβάσεις πολλές φορές τις σημειώσεις για να καταλάβεις τα παραδείγματα. Ο κώδικάς σου και οι όροι που χρησιμοποιείς για να περιγράψεις το πρόβλημα είναι πολύ λάθος.

Άφησε την εργασία και κάνε την αφού έχεις ξεκαθαρίσει στο μυαλό σου τι είναι constructor, που καλείται, ποια είναι η δουλειά του, τι είναι οι getters/setters και γιατί τις χρειαζόμαστε, τι είναι κλάση, τι είναι αντικείμενο κλπ, κλπ.

Αυτό δεν ισχύει μόνο για σένα αλλά για τους περισσότερους μιας και απο τα διάφορα ποστ και pm που έχω δεχτεί συμπεραίνω πως έχουμε θέμα που σε άλλα εξάμηνα δεν είχαμε ξανα-αντιμετωπίσει... Το γράφω εδώ με αφορμή το μήνυμά σου αλλά ισχύει για όλους όσους δεν τα έχουν πολυκαταλάβει.

Όταν είστε σε θέση να απαντήσετε στις παραπάνω ερωτήσεις, ξεκινήστε την εργασία και στείλτε την με email.
Φωτογραφία Ιωάννης Αναγνώστου
Απάντηση: τιμές στους setters
από Ιωάννης Αναγνώστου - Sunday, 4 December 2011, 4:59 PM
 
Καλησπέρα, οι setters δεν επιστρέφουν κάποια τιμή (void), επομένως δεν υπάρχει κάτι για να εμφανίσει στην οθόνη η System.out.println()!
Φωτογραφία Αθανασία Γιαννοπούλου
Απάντηση: τιμές στους setters
από Αθανασία Γιαννοπούλου - Wednesday, 7 December 2011, 8:24 AM
 
by the way ....
η απάντηση ηταν η εξής η τουλάχιστον η λύση..
οι int και double τιμές οταν θελουμε να δηλώσουμε στους setters τους κάποιες default τιμές δεν θέλουν "".
Π.χ bikeFirst.setPrice(10000.00);
γιαυτο μου εβγαζε error sto setPrice.
Προφανώς δεν εδωσα σωστα να καταλάβετε τι εννουσα.