Φωτογραφία ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΙΝΗΣ
Eργασία 5
από ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΙΝΗΣ - Friday, 11 May 2012, 2:23 PM
 
Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω πώς θα μπορέσω να καλέσω μέσα στη main την getsurname() για να μπορέσω να εμφανίσω το επώνυμο δίπλα από την toString().
 
Φωτογραφία Βασίλης Κόλιας
Απάντηση: Eργασία 5
από Βασίλης Κόλιας - Friday, 11 May 2012, 4:27 PM
 
Με τον ίδιο τρόπο που θα καλέσεις την toString θα καλέσεις και την getSurname.
Φωτογραφία ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΙΝΗΣ
Απάντηση: Eργασία 5
από ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΙΝΗΣ - Friday, 11 May 2012, 5:33 PM
 
Μου λέει όμως ότι η μέθοδος getsurname() δεν έχει ορισθεί...δεν μπορώ να καταλάβω...
Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: Eργασία 5
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Saturday, 12 May 2012, 8:10 AM
 
Έλεγξε πως έχει ορίσει την μέθοδο στην κλάση σου (όνομα, ορίσματα κ.λ.π.) και την ορατότητα που έχεις ορίσει για την μέθοδό σου.
Φωτογραφία ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΥΡΡΗΣ
Απάντηση: Eργασία 5
από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΥΡΡΗΣ - Saturday, 12 May 2012, 2:34 PM
 

Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα.

Μας έχετε πει στην εργασία η μέθοδος toString() να εκτυπώνει μόνο το όνομα της κλάσης στην οποία ανήκει το κάθε αντικείμενο, άρα σε κάθε κλάση δεν εκτυπώνουμε το επώνυμο του υπαλλήλου (ένας τρόπος για να εκτυπώσω το επώνυμο όταν καλώ την toString()). Στην υλοποίηση μέσω του interface Payable δεν ορίζουμε άλλη μέθοδο εκτός της pay(), άρα έχουμε στην διάθεσή μας μόνο αυτή και τις μεθόδους της Object.

Πώς θα πάρω το επώνυμο του αντικειμένου μου; Την getSurname() την έχω με ορατότητα Public και τα ορίσματα είναι σωστά. Ο compiler μου χτυπάει ότι δεν έχει οριστεί τέτοια μέθοδος για το payable interface! Αν στο interface Payable δηλώσω την μέθοδο getSurname(), την υπερκαλύπτω στις κλάσεις και μπορώ να το τραβήξω κανονικά στο main, αλλά δεν μας την έχετε δώσει στην εκφώνηση της εργασίας ως μέθοδος του payable.

Νίκος

Φωτογραφία Παναγιώτης Σκορδυλάκης
Απάντηση: Eργασία 5
από Παναγιώτης Σκορδυλάκης - Saturday, 12 May 2012, 5:35 PM
 
Αν ο compiler ψάχνει την getSurname στο interface Payable, τότε κάτι έχεις κάνεις λάθος. Ο compiler ψάχνει να βρει την μέθοδο που καλείς στην κατάλληλη κλάση ανάλογα με τον τύπο που έχεις δηλώσεις την μεταβλητή σου.
Φωτογραφία ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΥΡΡΗΣ
Απάντηση: Eργασία 5
από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΥΡΡΗΣ - Saturday, 12 May 2012, 6:24 PM
 
Ooops!!!! Έχετε δίκιο, αντιλήφθηκα το λάθος μου!

Ευχαριστώ πολύ!!!