Φωτογραφία Σοφία Περυσινάκη
ΑΠΟΡΙΑ
από Σοφία Περυσινάκη - Tuesday, 8 February 2011, 1:14 PM
 
Καλό μεσημέρι σε όλους..Έχω μια απορία όσον αφορά σε ένα παράδειγμα των διαφανειών της θεωρίας (EIGRP Configuration Παραδείγματα - slide 53 multimedia διάλεξης).Στον R1 όπου έχουμε τα 2 γειτονικά υποδίκτυα 200.0.0.16 με IP της interface 200.0.0.17 και 200.0.0.8 με IP της αντίστοιχης interface 200.0.0.9 γιατί αυτά πρέπει να διαφημιστούν ξεχωριστά με τις εντολές:
R1(config-router)#network 200.0.0.16
R1(config-router)#network 200.0.0.8
εφόσον όπως και στο RIP αρκεί να διαφημίσουμε την classful network address (δηλ 200.0.0.0 εδώ) ?
Για την ακρίβεια στο βιβλίο χρησιμοποιεί την έκφραση "all subnet and host bits turned off"
 
Φωτογραφία Κωνσταντίνος ΔΑΛΙΕΤΟΣ
Απάντηση: ΑΠΟΡΙΑ
από Κωνσταντίνος ΔΑΛΙΕΤΟΣ - Tuesday, 8 February 2011, 2:45 PM
 
δεν ξέρω την απάντηση , αλλά στο βιβλίο στη σελίδα 423 και 424 αναλύει ένα παρόμοιο παράδειγμα και λέει ότι τα discontinous δίκτυα δεν μπορούν να δουλέψουν με ripv1 ή igrp ούτε με ripv2 ή eigrp παρά μόνο με ospf γιατί δεν έχει auto summarize.
υπάρχει βέβαια τρόπος να δουλέψει με eigrp. και μάλλον αυτό που έχεις απορία πρέπει να είναι η απάντηση(σελ 434-435).πάντως καλύτερα να απαντήσει κάποιος ποιο σίγουρος ή πιο διαβασμένος γιατί εγώ έχω πελαγώσει σε αυτό τυο κεφάλαιο.
Φωτογραφία Άρης Γεωργακάς
Απάντηση: ΑΠΟΡΙΑ
από Άρης Γεωργακάς - Tuesday, 8 February 2011, 10:08 PM
 

Καλησπέρα,

Αν στο παράδειγμα του στιγμιοτύπου αυτού βάζαμε απλά τo δίκτυο 200.0.0.0/24 που ειναι Class C σε όλους τους Routers, δεν θα μπορούσαν στα updates του EIGRP να επικοινωνηθούν διακριτά τα ξεχωριστά δίκτυα 200.0.0.16/28, 200.0.0.8/30, 200.0.0.12/30 και 200.0.0.32/27. Εδώ εχούμε να κανουμε με διαφορετικά Class C δίκτυα που χρησιμοποιούνται σε όλους τους δρομολογητές που υπάγονται μεν στο classful 200.0.0.0/24, αλλά το address space αυτό χρησιμοποιείται σε όλο το δίκτυο. Άρα θα πρέπει να τα δηλώσουμε ένα-ένα κάτω από το router eigrp του αντίστοιχου Router.

To auto-summarization functionality του EIGRP που αναφέρει ο Kων/νος δεν παίζει κάποιο ρόλο δε αυτήν την περίπτωση. Για να καταλάβεται την λειτούργία του και τι πρόβλημα μπορεί να επιφέρει όταν χρησιμοποιούμε ασυνεχή δίκτυα από το ίδιο Classful range (π.χ. το 10.1.1.0/24 και 10.2.2.0/24 από το Classful 10.0.0.0/8) ανατρέξτε στο προηγούμενο slide 51.

Αφού το ξαναδιαβάσετε θα ήθελα αν εχετε χρόνο να μου εξηγήσετε με δικά σας λόγια το functionality άλλα και το "πρόβλημα" που μπορεί να επιφέρει το auto-sumarization στο EIGRP όταν χρησιμοποιούμε ασυνεχή δίκτυα.

Φωτογραφία Σοφία Περυσινάκη
Απάντηση: ΑΠΟΡΙΑ
από Σοφία Περυσινάκη - Wednesday, 9 February 2011, 11:41 AM
 
Καλησπέρα,
όσον αφορά στο auto-summarization αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν μπορεί να συνυπάρξει με discontiguous networks καθότι αυτό που κάνει είναι όταν διαφημιστεί ένα διαφορετικό network από ένα router χρησιμοποιεί την default mask του classful δικτύου (στο συγκεκριμένο παράδειγμα του slide 51 την /16 για το δίκτυο 172.16.0.0) ενώ με το OSPF που δε χρησιμοποιεί by default auto-summarize το συγκεκριμένο "ξένο" δίκτυο θα διαφημιζόταν ως 172.16.10.1/24 από τον Lab_A.
Γενικώς νομίζω ότι έχω ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα αλλά και πάλι μία σύγχυση υπάρχει στο μυαλό μου.Ας πούμε για το auto-summarize που γίνεται και στα Classful routing protocols (RIPv1,IGRP) αυτό που έχω καταλάβει ότι συμβαίνει είναι ότι όταν ανταλλάσσονται πληροφορίες για routes από διαφορετικά δίκτυα, αυτόματα γίνεται από τα πρωτόκολλα αυτά το auto-summarization στα classful όρια του "ξένου" δικτύου το οποίο επικοινωνείται καθότι το κυρίως δίκτυο γνωρίζει μόνο μια μάσκα υποδικτύωσης, αυτή που έχει ορίσει ο administrator σε όλα τα interfaces του δικτύου ίδια και η οποία δεν επικοινωνείται στα updates των classful routing protocols. Έτσι, με το summarization δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τη μάσκα του δικτύου που διαφημίζεται και αυτό καταχωρείται στο routing table με την default subnet mask της αντίστοιχης κλάσης.
Στο OSPF, αντίστοιχα, by default θα διαφημιζόταν κανονικά το ξένο δίκτυο με όλη την πληροφορία (και της μάσκας υποδικτύου μαζί με το δίκτυο).
Η απορία μου είναι η εξής:εφόσον το EIGRP μπορεί να στείλει subnet mask information μαζι με τα updates εν αντιθέσει με τα RIPv1, IGRP γιατί αποτελεί πρόβλημα το auto-summarize στα ασυνεχή δίκτυα?
Φωτογραφία Σωτήριος Μπούτας
Απάντηση: ΑΠΟΡΙΑ
από Σωτήριος Μπούτας - Thursday, 10 February 2011, 5:43 AM
 
Διότι το EIGRP κάνει auto-summarize τα δίκτυα στην classful μορφή τους και αν έχουμε ένα δίκτυο όπως στο σχήμα 7.2 στη σελίδα 424 του βιβλίου σας, τότε δε θα δουλέψει.
Φωτογραφία Άρης Γεωργακάς
Απάντηση: ΑΠΟΡΙΑ
από Άρης Γεωργακάς - Thursday, 10 February 2011, 5:45 PM
 

Αυτό που σου λέει ο Σωτήρης, φαίνεται και απλούστερα στο slide 51 της παρουσίασης. Αν το ξανα-ακούσεις προσεκτικά είμαι σίγουρος ότι θα κατλάβεις πιο πρόβλημα επιφέρει η default auto-summarization συμπεριφορά του EIGRP όταν χρησιμοποιούμε ασυνεχή δίκτυα από την ίδια κλάση μέσα σε ένα ευρύτερο φυσικό δίκτυο (πράγμα που συμβαίνει στην πραγματικότητα τις περισσότερες φορές). Για το λόγο αυτό και το default auto-summarize γινεται explicitely disabled sto configuration τις περισσότερες φορές....

Αν πάλι συνεχίζεις να έχεις κάποια αποροία το σηνειώνεις και το συζητάμε όλοι μαζί στο επόμενο εργαστήριο..¨:-)