Φωτογραφία Γιώργος Λαβδάκης
Καμία απορία?
από Γιώργος Λαβδάκης - Wednesday, 15 February 2012, 2:43 PM
 
Κοιτάξτε ,υπάρχουν τρία βασικά σενάρια και πολλές παραλλαγές....

ή δεν προλαβαίνετε...
ή διαβαζετε πολύ και τα καταλαβαίνετε όλα...
ή δεν διαβάζετε καθόλου οπότε....
ή είμαστε πάρα πολύ καλοί δάσκαλοι και σας έχουμε καλύψει...

καμία απορία.........
 
Φωτογραφία Βαρβάρα Καπουράνη
Απάντηση: Καμία απορία?
από Βαρβάρα Καπουράνη - Wednesday, 15 February 2012, 6:45 PM
 
... ή συνδυασμός των βασικών σεναρίων & παραλλαγών που παραθέτεις χαμόγελο!

Λοιπόν, όσον αφορά στην 1η multimedia διάλεξη, οι απορίες που συγκέντρωσα είναι οι εξής:
  1. slide 2: τι είναι το non-broadcast multi-access environment?
  2. slide 2: τι είναι η μονή περιοχή διαδικτώσης?
  3. slide 18: τι σημαίνει ότι το EIGRP (IGRP) αυξάνει (μειώνει) το μετρικό του IGRP (ΕIGRP) route με ένα παράγοντα 256?
  4. slide 27: Γιατί το 25.600 > 1.657.856, αναφερόμενοι σε Bandwidth? Κάτι παίζει με τα κόμματα & τις τελείες σ αυτούς τους αριθμούς: μήπως μπορούμε να το ξεκαθαρίσουμε?
  5. slide 38: Ορίζει την συνθήκη FC (Feasible Condition) ως εξής: Αν το metric του γείτονα είναι < από το δικό μου, τότε ο γείτονας δεν έχει loop προς τον προορισμό, πηγαίνοντας μέσω εμού πάλι. ΔΕΝ το κατάλαβα καθόλου! Βοήθεια!!!
  6. slide 46: Εδώ τι να πω ότι δεν κατάλαβα? Απολύτως τίποτα δεν κατάλαβα απ το slide κοκκίνισμα
  7. slide 49: Γράφει: Περίπτωση ενός routing loop (άλλο σενάριο). Ποιο είναι το loop εδώ? Δεν το κατάλαβα. Μήπως είναι λάθος αυτός ο τίτλος για το slide?
  8. slide 50: Ούτε αυτό το slide κατάλαβα τι λέει.
Σημείωση: δεν έχω διαβάσει ακόμη το βιβλίο, άρα αν όσα ρωτάω αναλύονται εκεί, πείτε μου, να μη σας παιδεύω άδικα.

Ευχαριστώ.
Φωτογραφία Γιώργος Λαβδάκης
Απάντηση: Καμία απορία?
από Γιώργος Λαβδάκης - Thursday, 16 February 2012, 11:50 AM
 
Καλές οι απορίες αλλά θα ήθελα να διαβάσεις και το βιβλίο πρώτα.
Να έχεις ολοκληρωμένη άποψη και μετά να δούμε ότι θέλετε.
Κράτησε πάντως τις απορίες.

Έχετε προλάβει όλοι να διαβάσετε?
Αν δεν προλαβαίνετε να μας το πείτε......
Είναι πολύ σημαντικό κεφάλειο αυτό και θα ήθελα να το κατανοήσετε πλήρως.
Φωτογραφία Θανος Γκούντας
Απάντηση: Καμία απορία?
από Θανος Γκούντας - Thursday, 16 February 2012, 8:57 PM
 
Προσωπικα εχω μεινει λιγο πισω αλλα πιστευω πως τις επομενες μερες θα καλυψω το χαμενο εδαφος,χωρις βεβαια να χασω την ουσια
Φωτογραφία Βαρβάρα Καπουράνη
Απάντηση: Καμία απορία?
από Βαρβάρα Καπουράνη - Saturday, 18 February 2012, 11:25 AM
 
& γω έχω μείνει πολύ πίσω... γιατί τρέχαμε σε γιατρούς & νοσοκομεία αυτόν τον καιρό. Δε νομίζω πως θα προλάβω μέχρι την άλλη εβδομάδα να ολοκληρώσω, αλλά θα προσπαθήσω. Θα σας ξαναστείλω μέσα στην εβδομάδα να σας ενημερώσω για την πορεία μου.

Ευχαριστώ.
Φωτογραφία Ανδρέας Λυκούρας
Απάντηση: Καμία απορία?
από Ανδρέας Λυκούρας - Thursday, 16 February 2012, 1:01 PM
 
1) Από χρόνο άλλο τίποτα...
2) Αρκετούτσικο διάβασμα, δεν τα καταλαβαίνω και όλα όλα...αλλά είμαι σε καλό δρόμο.
3) Not an option
4) χαχαχα!!!
Αστειεύομαι βέβαια! Είστε πολύ καλοί και μην αμφιβάλλετε για τον εαυτό σας. Μην σας δημιουργήσουμε και ψυχολογικά!
Εγώ προσωπικά διάβασα το βιβλίο και έχω ξεκινήσει τις ασκήσεις. Μόλις τελειώσω μ'αυτές λέω να κάνω μια επαναληψούλα, να μαζέψω κάποιες αποριούλες που έχω και να τις παραθέσω είτε εδώ είτε στο εργαστήριο που θα κάνουμε.
Φωτογραφία Θανος Γκούντας
Απάντηση: Καμία απορία?
από Θανος Γκούντας - Saturday, 18 February 2012, 3:48 PM
 
Δυο ερωτησεις σχετικα με τις εργασιες...Τις υπολοιπες αργοτερα κοκκίνισμα
Τι εννοει με το ερωτημα "Examine the routers that are running configuration files"
Με ποιον τροπο γινεται αυτο?
Επισης ποιες ειναι οι εντολες για τα K-Values?Γιατι η ειμαι τυφλος και δεν τις ειδα η κατι δεν καταλαβα καλα στην αναγνωση
Ευχατριστω
Φωτογραφία Νίκος Σιόλος
Απάντηση: Καμία απορία?
από Νίκος Σιόλος - Saturday, 18 February 2012, 10:32 PM
 

Εγώ δεν έχω καταφέρει να διαβάσω σοβαρά. Δούλεψα μόνο με το βιβλίο αλλά δεν έχω καταφέρει να πάω μακριά.κοκκίνισμα Έχει πολύ δουλεία.νεκρός Πιστεύω αυτήν την εβδομάδα να ρεφάρω.

Φωτογραφία Γεράσιμος Παναγιωτίδης
Απάντηση: Καμία απορία?
από Γεράσιμος Παναγιωτίδης - Sunday, 19 February 2012, 4:23 PM
 
Κ εγώ είχα κάποιες απορίες αρχικά αλλά χωρίς να έχω δει και τα δύο presentation όταν καταφέρω να τα δώ απρόσκοπτα θα ανεβάσω τις δικές μου...Εγώ είμαι σίγουρος οτι θα χρειαστώ παράταση έστω για την εργασία...Έχω μείνει απο pc και απο αναβολή σε αναβολή με πάνε.
Φωτογραφία Βαρβάρα Καπουράνη
Απάντηση: Καμία απορία?
από Βαρβάρα Καπουράνη - Tuesday, 21 February 2012, 8:40 AM
 
Καλημέρα!

Ηθελα να σας ενημερώσω ότι ευτυχώς προχωράω, αλλά όχι τόσο γρήγορα... Αυτό σημαίνει ότι μάλλον δε θα προλάβω να τα καταφέρω να ολοκληρώσω όλες τις υποχρεώσεις της ενότητος ως τις 26 του μηνός.

Θα παρακαλούσα λοιπόν σε μια παράταση εβδομάδος, αν αυτό είναι εφικτό & συμφωνούν & οι συμμαθητές μου χαμόγελο!

Ευχαριστώ πολύ.
Φωτογραφία Δημήτριος Δρόσος
Απάντηση: Καμία απορία?
από Δημήτριος Δρόσος - Tuesday, 21 February 2012, 7:53 PM
 
θα συμφωνήσω με την Βαρβάρα!:)
Φωτογραφία Σωτήριος Μπούτας
Απάντηση: Καμία απορία?
από Σωτήριος Μπούτας - Tuesday, 21 February 2012, 9:14 PM
 
ΟΚ παιδιά να δώσουμε παράταση ακόμα μία εβδομάδα, αλλά ήδη είχε μεγάλη διάρκεια αυτή η ενότητα (τρεις εβδομάδες) και έπρεπε
να ήταν αρκετός. Η ενότητα θα παραταθεί μέχρι και την Κυριακή 4/3.
Φωτογραφία Θανος Γκούντας
Απάντηση: Καμία απορία?
από Θανος Γκούντας - Sunday, 26 February 2012, 11:49 AM
 
Καλησπερα σας,

Εχω τις παρακατω αποριες

EIGRP

  1. Η πρωτη μου απορια ειναι ιδια με της Βαρβαρας που εξεφρασε παραπανω.Δηλαδη τι σημαίνει ότι το EIGRP (IGRP) αυξάνει (μειώνει) το μετρικό του IGRP (ΕIGRP) route με ένα παράγοντα 256?Πως επιτυγχανεται η μεταξυ τους συμβατοτητα?
  2. Τα Topoloy,Neighbors και Routing Tables εχουν μεγιστο αριθμο καταχωρησεων?Επισης, μπορουμε να αλλαξουμε την επιλογη σε ενα Routing Table στην περιπτωση που δεν θελουμε να εχουμε παραπανω απο 1 feasible route καταχωρημενο.

OSPF

  1. Μπορει ενα Router να ειναι ορισμενο ως DR σε παραπανω απο 1 δικτυα?
  2. Τι ακριβως ειναι η wildcard και σε τι μας χρησιμευει?
  3. Δεν πολυκαταλαβα την παραμετροποιηση OSPF Authentication καθως και το messaged-digest.
  4. Ο μηχανισμος αξιοπιστιας μεταξυ DR/BDR, οπου ο δευτερος ελεγχει αν ο DR ειναι σε λειτουργια ειναι παραμετροποιησιμος?

Ευχαριστω

Φωτογραφία Άρης Γεωργακάς
Απάντηση: Καμία απορία?
από Άρης Γεωργακάς - Sunday, 26 February 2012, 10:49 PM
 

Γειά σου Θάνο,

EIGRP

1) Δεν καταλαβαίνω καλά την απορία σου - αν θες στείλε μου το σημείο που διάβασες αυτό που γράφεις. Πάντως "255" είναι η τιμή του αριθμητή στο κλάσμα του reliability και του load του EIGRP.

Θυμήσου στην παρουσίαση της 7ης:

 - Δείχνει το reliability σαν ένα κλάσμα του 255, για παράδειγμα (όσο υψηλότερο τόσο το καλύτερο):

       rely 190/255 (ή 74% reliability)

       rely 234/255 (ή 92% reliability)

       rely 255/255 (ή 100% reliability)

- Δείχνει το load σαν ένα κλάσμα του 255, για παράδειγμα (όσο μικρότερο τόσο το καλύτερο):

       load 10/255 (ή 3% loaded link)

       load 40/255 (ή 16% loaded link)

       load 255/255 (ή 100% loaded link)

Επιπλέον αν αναφέρεσαι στο αυτόματο redistribution (δηλ. χωρίς επιπλέον configuration) μεταξύ eigrp<--->igrp, τότε ισχύει αυτό που γράφει το βιβλίο:

 If you enable EIGRP on a router with the same autonomous system (AS) number, EIGRP will automatically redistribute IGRP into EIGRP. You will see the IGRP injected routes as external (EX) routes with an EIGRP AD of 170. This is a nice feature that lets you migrate slowly to EIGRP with no extra configuration.

 -----------------------------------

2) Όλα τα tables έχουν ένα μέγιστο αριθμό κατχωρήσεων βάση του είδους του δρομολογητή (δηλ ένασ ISR2800 "μικρός" router έχει πολύ μικρότερο table μέγεθος από ένα core router τύπου 7600 ή 12000), της μνήμης του δρομολογητή, και του IOS version που τρέχει. Γενικότερα ο περιορισμός υπάρχει συνολικά στα IPv4 routes που μπορεί να καταχωρήσει ο δρομολογητής και όχι για τα επιμέρους Tables. Επίσης μπορούμε σε κάποια πρωτόκολλα να παραμετροποίησουμε τον μέγιστο αριθμό routes που αφήνουμε να μας κάνει advertise ο συγκεκριμένος "γείτονας" και να μας βγαίνει στο CLI ένα warning αν πιάσει κάποιο ποσοστό (π.χ. το 70% του παραμετροποιημένου ορίου) ώστε να μπορούμε να προβούμε proactively σε ενέργειες. Θύμησε μου να το πούμε στο μάθημα - αν και είναι εκτός ύλης CCNA...

Για να έχουμε ένα feasible route πρέπει να τηρείται το feasible condition. Όποιο route (εκτός βέβαια από τον active successor) τηρεί αυτό το κριτήριο θα χρίζεται αυτόματα Feasible successor. Αυτή είναι η default συμπεριφορά του πρωτοκόλλου και δεν μπορείς να την αλλάξεις μέσω CLI (έτσι και αλλιώς πιο το νόημα να μην έχεις παραπάνω από ένα feasible route στο Topology Table - οχι στο RT όπως λές - για επιπλέον quicκ redundancy).

 OSPF

1) To  DR/BDR election έχει νόημα πάντα σε ένα Broadcast Multi-Access (e.g. Ethernet LAN)  enviroment. Πέρα από αυτό η έννοια του συγκεκριμένου DR/BDR δεν έχει καμία σημασία. Οπότε για ένα LAN που πατάει ένας router (μέσω ενός FE interface) μπορεί να είναι DR, ενώ σε ένα άλλο LAN που πατάει (μέσω GE interface) να είναι BDRκτλ.

2) Το wildcard είναι το Inverse της Subnet-mask Και μας βοηθάει στο να κάνουμε "match" δίκτυα στα interface του router μας και να τα διαφημίζουμε στο OSPF σαν Internal routes. Θα καταλάβεις την έννοια της καλύτερα στο μάθημα.

3) Το OSPF auth (είτε clear-text pwd ή MD5 encrypted) είναι ένα επιλπέον μέσω security για το διαχειριστή ώστε να μην αφήνει δύο routers να σηκώνουν ospf neighborship απευθείας (που είναι η default συμπεριφορά). Όπως ακριβώς και στο RIP. Θα το πούμε και στο μάθημα ξανά (δυστηχώς έλειπες στο επιπλέον Lab που αναφερθήκαμε σε αυτό).

4) Η διαδικασία εκλογής DR και BDR σε ένα BMA segment ( π.χ. Etehrnet LAN) γίνεται προτού έρθει το Neighborship των δρομολογητών που "πατούν" σε αυτό το segment σε "Full" state και άρα να μπορούν να προωθούν πακέτα ο ένας στον άλλο. Η εκλογή γίνεται βάση priority+router-id. Υπάρχει η multicast address 224.0.0.5 όπου κάθε DR-other router ενημερώνει τους DR και BDR για της τοπικές αλλαγές (LSAs) αλλά και η 224.0.0.6 που ΄"απαντούν" DR/BDR και μιλούν και μεταξύ τους. O DR είναι υπεύθυνος στο να ενημερώνει τους άλλους DR-other router με LSUs για της αλλάγες που έμαθε από κάποιον DR-other router συγκεκριμένα. O BDR απλά μαθαίνει σιωπηλά της ενημερώσεις εφόσον μέσω 224.0.0.6 καταλαβαίνει ότι υπάρχει ο DR, και όταν καταλάβει ότι έπεσε αναλαμβάνει απευθείας αυτός σαν νέος DR ενώ εκλέγεται μεταξύ των άλλων καινούργιος BDR. Όταν ο παλιός DR ανέβει ξανά (έστω ότι έκανε cold-start) δεν ξανα-αναλαμβάνει καθήκοντα όπως πριν έστω και αν έχει μεγαλύτερο priority από όλους στο LAN - δηλ. το DR election δεν είναι preemptive. Για να ξαναγίνει DR θα πρέπει να κάνουμε clear to OSPF Process ταυτόχρονα σε όλους τους routers του LAN ή ταυτόχρονο reload.

Άρης

Φωτογραφία Θανος Γκούντας
Απάντηση: Καμία απορία?
από Θανος Γκούντας - Saturday, 3 March 2012, 11:46 PM
 
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

------------------------------------------------
Επειδη το αρχειο της εργασιας ηταν μεγαλυτερο απο αυτο που επιτρεπει η φορμα να ανεβασουμε, την εστειλα στο email του κ. Λαβδακη.
Ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα.
Ευχαριστω