Φωτογραφία ΣΟΦΙΑ ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ
keytool not recognized
από ΣΟΦΙΑ ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ - Saturday, 9 June 2012, 4:05 PM
 
Το keytool για κάποιο λόγο δεν μου το αναγνωρίζει όταν πάω να δημιουργήσω το ΜD5 στο cmd. γιατί??την διαδικασία την κάνω με το default κλειδί.κάποιες λύσεις που δοκίμασα από το google δεν λειτουργούν όπως όλη η διαδρομή
 
Φωτογραφία Βασίλης Κόλιας
Απάντηση: keytool not recognized
από Βασίλης Κόλιας - Saturday, 9 June 2012, 5:02 PM
 
Τι εννοείς δεν μου το αναγνωρίζει; Δεν σου αναγωνρίζει την εντολή keytool στο cmd; Δεν βρίσκεις το keytool;

Επίσης μπορείς μήπως να πείς την έκδοση java που χρησιμοποιείς, την εντολή που τρέχεις στο cmd καθώς και το αποτέλεσμα που σου εμφανίζει (εφόσον φυσικά βρίσκεις το keytool και σου εμφανίζει κάτι);
Φωτογραφία Μιχάλης Κεσκινίδης
Απάντηση: keytool not recognized
από Μιχάλης Κεσκινίδης - Saturday, 9 June 2012, 5:11 PM
 
Είχα και γω παρόμοιο πρόβλημα. Για την ακρίβεια επειδή έχω την Java 1.7 δημιουργούσε by default SHA 1 κλειδί αντί του MD5. Το συγκεκριμένο πρόβλημα διορθώνεται εάν βάλεις στην εντολή το -v στην εντολή (keytool -v -list -keystore .....) ώστε να βγάλει τα κλειδιά σε όλες τις διαφορετικές κωδικοποιήσεις, και να επιλέξεις αυτήν που λέει MD5.
Αν το πρόβλημα σου δεν είναι παρόμοιο πες μας λεπτομέρειες.
Φωτογραφία Βασίλης Κόλιας
Απάντηση: keytool not recognized
από Βασίλης Κόλιας - Saturday, 9 June 2012, 6:22 PM
 
Ακριβώς και εγώ αυτό υποθέτω οτι είναι αλλά καλύτερα να μας εξηγήσει η Σοφία.

Γενικά να ξέρεις οτι το keytool της Java 1.7 δημιουργεί εξ ορισμού ένα hash μέσω του αλγορίθμου sha1 αντί για md5 το οποίο δεν κάνει γι αυτό το σκοπό.

Με τον τρόπο που είπε ο Μιχάλης παίρνεις και τα δύο αποτελέσματα οπότε θα πρέπει να εντοπίσεις το σωστό.
Φωτογραφία ΣΟΦΙΑ ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ
Απάντηση: keytool not recognized
από ΣΟΦΙΑ ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ - Sunday, 10 June 2012, 9:29 AM
 
καλημέρα στο cmd
3ACciIiIfs2oiIqJcY1ZNRESUa8yqiYiIco1ZNRE

NdqT3ZOA200AAAAASUVORK5CYII=
έχω java jdk1.6.0_30 υπάρχει περίπτωση κατά την αρχική εγκατάσταση να μην εγκατέστησε το keytool?

οι εικόνες που έστειλα φαίνονται?
Φωτογραφία Μιχάλης Κεσκινίδης
Απάντηση: keytool not recognized
από Μιχάλης Κεσκινίδης - Sunday, 10 June 2012, 9:35 AM
 
Δοκίμασε να βάλεις ολόκληρο το path του keytool. Κάπως έτσι:
"C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_03\bin\keytool" -v ... (το υπόλοιπο της εντολής)

όπου jdk1.7.0_03 βάλε το αντίστοιχο όνομα. Μην ξεχάσεις τα quotes "path για keytools" + εντολή
Φωτογραφία ΣΟΦΙΑ ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ
Απάντηση: keytool not recognized
από ΣΟΦΙΑ ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ - Sunday, 10 June 2012, 10:51 AM
 
ευχαριστώ Μιχάλη εμένα τελικά μου δούλεψε αυτό


copy ' debug.keystore ' file to c:\ or Some folder

you try going c:\Program Files\Java\jdk1.6.0_30\bin folder and input

c:\Program Files\Java\jdk1.6.0_30\bin>keytool -list -keystore c:\debug.keystore


και κάτι τελευταίο επειδή την σελίδα με το API Key μου την έβγαλε σε ερωτηματικά και με καμία κωδικοποίηση δεν μπόρεσα να την δω πέρα από αυτό που έβαλα στην main.xml

<com.google.android.maps.MapView
android:layout_width="fill_parent"
android:layout_height="fill_parent"
android:apiKey="0Wyq-Z_p-Hkw-xU6_UsAc-RooAMsxqRDXCTi9Fg"
/>

μπορεί να μου πει κάποιος τι άλλο γράφει εκεί?μονό αυτό διαβάζω (πάλι καλάέξω γλώσσα)
Φωτογραφία Μιχάλης Κεσκινίδης
Απάντηση: keytool not recognized
από Μιχάλης Κεσκινίδης - Sunday, 10 June 2012, 11:14 AM
 
Αν εννοείς, το εάν χρειάζεσαι κάτι άλλο πέραν του "κλειδιού" που έβαλες στο πεδίο android:apiKey="κλειδί", όχι δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο από την σελίδα της google για το API Key.
Φωτογραφία ΣΟΦΙΑ ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ
Απάντηση: keytool not recognized
από ΣΟΦΙΑ ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ - Sunday, 10 June 2012, 11:19 AM
 
αυτό ναι άμα χρειάζομαι και κάτι άλλο σημαντικό που δεν μπορώ να διαβάσω από την σελίδαάνετος
Φωτογραφία Βασίλης Κόλιας
Απάντηση: keytool not recognized
από Βασίλης Κόλιας - Sunday, 10 June 2012, 9:09 PM
 
Σε όλους έτσι την βγάζει οπότε απλά παίρνεις τον κώδικα που χρειάζεσαι και τίποτα άλλο.