Φωτογραφία ΣΟΦΙΑ ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ
onLocationChanged(() χρειάζεται
από ΣΟΦΙΑ ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ - Saturday, 16 June 2012, 9:01 AM
 
Καλημέρα στην άσκηση δεν χρειάζεται να υλοποιήσουμε την onLocationChanged() την θέση θα την στέλνουμε εμείς όταν επιθυμούμε και όσο συχνά θέλουμε σωστά?ή πάλι θα πρέπει να έχουμε ένα listener που θα ελεγχει την αλλαγή θέσης.
Επίσης όταν βάζω μια νέα εικόνα στον φάκελο drawαble μου δημιουργεί αυτόματα σε όλους τους φακέλους ένα αρχείο thumbs και βγάζει error το σβήνω και ξανά δημιουργείτε βάζω λάθος τις νέες εικόνες ?τις βάζω κατευθείαν στον φάκελο.
 
Φωτογραφία Μιχάλης Κεσκινίδης
Απάντηση: onLocationChanged(() χρειάζεται
από Μιχάλης Κεσκινίδης - Saturday, 16 June 2012, 6:02 PM
 
Κατά την άποψη μου θα πρέπει η activity μας να κάνει implements το interface LocationListener, μέλος της οποίας είναι η μέθοδος onLocationChanged στην οποία θα ενημερώνουμε την τρέχον θέση μας.

Κάνοντας implements την LocationListener μπορούμε να κάνουμε register με την μέθοδο requestLocationUpdates την Activity μας να ανανεώνει την θέση μας με την onLocationChanged.

Όσο αφορά την εικόνα πες μου τον φάκελο drawable τον δημιούργησες εσύ ε;
Φωτογραφία ΣΟΦΙΑ ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ
Απάντηση: onLocationChanged(() χρειάζεται
από ΣΟΦΙΑ ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ - Sunday, 17 June 2012, 10:41 AM
 
οκ ευχαριστώ Μιχάλη, ναι εγώ τον δημιούργησα όχι από το eclipse όμως αλλά κατευθείαν.
Φωτογραφία Μιχάλης Κεσκινίδης
Απάντηση: onLocationChanged(() χρειάζεται
από Μιχάλης Κεσκινίδης - Sunday, 17 June 2012, 9:14 PM
 
καλύτερα να τον διαγράψεις και να τον δημιουργήσεις από τον eclipse και μετά από το eclipse και πάλι να εισάγεις την εικόνα.
Φωτογραφία Βασίλης Κόλιας
Απάντηση: onLocationChanged(() χρειάζεται
από Βασίλης Κόλιας - Sunday, 17 June 2012, 9:15 PM
 

Ναι θα τη στέλνεις όποτε θες και όσο συχνά θες ωστόσο η θέση αυτή θα πρέπει να είναι η τρέχουσα και θα πρέπει να είναι πάντα ενημερωμένη. Αν φυλάς τη θέση σου σε μεταβλητές αυτές θα πρέπει να ενημερώνονται άμεσα όταν αλλάζει η θέση. Άρα έχει νόημα. Η μέθοδος που προτείνει ο Μιχάλης είναι σωστή φυσικά όχι η μοναδική.

Όσον αφορά το δεύτερο θέμα, απλά ρίξε την εικόνα στο drawable-hdpi το οποίο υπάρχει ήδη στο φάκελο res.