Φωτογραφία Γιάννης Παναγής
Αδυναμία προσθήκης του Marker που μας δίνει στο tutorial
από Γιάννης Παναγής - Monday, 18 June 2012, 11:33 AM
 
Καλησπέρα,

Δεν μπορώ να προσθέσω τον marker που μας δίνει στο MapView tutorial που έχει στην εκφώνηση. Το πρόβλημα είναι πιο γενικό, ενώ του λέω να προσθέσει το GeoPoint που έχει στο tutorial η εφαρμογή φορτώνει πάντα στον ίδιο αρχικό χάρτη.


 
Φωτογραφία Βασίλης Κόλιας
Απάντηση: Αδυναμία προσθήκης του Marker που μας δίνει στο tutorial
από Βασίλης Κόλιας - Monday, 18 June 2012, 1:53 PM
 


Έτσι όπως μου το λες καταλαβαίνω οτι όταν ξεκινάς την εφαρμογή σου αυτή απλά σου δείχνει ένα χάρτη (κάπου στην Αμερική) χωρίς καμία κουκίδα. Είναι έτσι; Αν ναι, τότε όταν σου δείχνει το χάρτη απλά στο emulator control όρισε συντεταγμένες και πάτα send.

Αν δεν είναι έτσι τότε θα πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος και να πεις τι έχεις κάνει μέχρι τώρα και πως το έχεις κάνει.
Φωτογραφία Γιάννης Παναγής
Απάντηση: Αδυναμία προσθήκης του Marker που μας δίνει στο tutorial
από Γιάννης Παναγής - Monday, 18 June 2012, 3:25 PM
 
Ok δεν ήμουνα πολύ σαφής στην αρχική περιγραφή, υλοποιώ τον κώδικα όπως ακριβώς υπάρχει στο tutorial της Google για MapView.

Μου πετάει έναν χάρτη εντελώς τυχαίο αντί για τον χάρτη της Αμερικής χωρίς κουκκίδα με τον marker στο Mexico όπως προβλέπεται από το tutorial

Αν αλλάξω τις συντεταγμένες θα γίνει κάτι εφόσον δεν υλοποιείται ο onLocationChanged?
Φωτογραφία Γιάννης Παναγής
Απάντηση: Αδυναμία προσθήκης του Marker που μας δίνει στο tutorial
από Γιάννης Παναγής - Tuesday, 19 June 2012, 7:32 AM
 
Solved: δεν είχα κάνει παραμετρική την κλάση ItemizedOverlay. Πάντως και το tutorial της Google δεν λέει κάτι τέτοιο
Φωτογραφία Χρήστος Μαργώνης
Απάντηση: Αδυναμία προσθήκης του Marker που μας δίνει στο tutorial
από Χρήστος Μαργώνης - Tuesday, 19 June 2012, 7:45 AM
 
parameterized εννοείς "public class MyClass extends ItemizedOverlay<T>" ;

Εγώ την άφησα χωρίς <T>, το eclipse μου χτυπά warning αλλά δουλεύει μια χαρά, και όπως λες η Google δε λέει κάτι σχετικό, οπότε το άφησα.
Φωτογραφία Γιάννης Παναγής
Απάντηση: Αδυναμία προσθήκης του Marker που μας δίνει στο tutorial
από Γιάννης Παναγής - Tuesday, 19 June 2012, 8:06 AM
 
ακριβώς αυτό εννοούσα. Μπορεί να έφταιγε και κάτι άλλο τέλοσπάντων...
Φωτογραφία Βασίλης Κόλιας
Απάντηση: Αδυναμία προσθήκης του Marker που μας δίνει στο tutorial
από Βασίλης Κόλιας - Wednesday, 20 June 2012, 9:32 AM
 

Αυτό από μόνο του δεν αρκεί για να παράγει compilation error.

Ο compiler απλά θα παράγει warning. Το νόημα των generics και των τύπων είναι να σε περιορίσει ως προς τους τύπους δεδομένων μιας κλάσης και να σε προστατέψει από λάθος type casting.

http://docs.oracle.com/javase/1.5.0/docs/guide/language/generics.html

Φυσικά κατ αυτό τον τρόπο ο παραπάνω κώδικας μπορεί να προκαλέσει runtime error αν εσύ προσπαθήσεις να βάλεις ένα μη Item στην κλάση.