Φωτογραφία Χρήστος Μαργώνης
Realtime ανανέωση συντεταγμένων
από Χρήστος Μαργώνης - Monday, 18 June 2012, 3:08 PM
 
Θα ήθελα να ρωτήσω εαν μόλις λαμβάνεται το sms, αμέσως θα αλλάζει ο marker στο χάρτη;
Με τη δική μου υλοποίηση, φτιάχνω ένα notification και αφού ο χρήστης το clickαρει, ενημερώνεται ο χάρτης με τις νέες τιμές. Έτσι αν είμαστε έξω από την εφαρμογή μπορούμε πολύ εύκολα να πατήσουμε στο notification και να την ανοίξουμε.
 
Φωτογραφία Μιχάλης Κεσκινίδης
Απάντηση: Realtime ανανέωση συντεταγμένων
από Μιχάλης Κεσκινίδης - Monday, 18 June 2012, 3:42 PM
 
Επί της ευκαιρίας του μηνύματος του Χρήστου θα ήθελα να κάνω μια επισήμανση. Η περιγραφή της εργασίας δεν αναφέρει κάτι σχετικό, σχετικά με την διαχείριση τον εισερχομένων μηνυμάτων και δεν ξέρω τελικά εάν η υλοποίηση μου θα ληφθεί ως σωστή να ρωτήσω:

Εάν η εφαρμογή έπρεπε να κρατάει έναν marker για κάθε ίδιο αριθμό ή να εμφανίζει όσα τα εισερχόμενα μηνύματα τόσα και τα εικονίδια στον χάρτη ανεξάρτητα του εισερχόμενου αριθμού.

Εάν ισχύει η πρώτη περίπτωση παρακαλώ πολύ να ξεκλειδωθεί το project μου για να αποστείλω το νέο διορθωμένο project.
Φωτογραφία Βασίλης Κόλιας
Απάντηση: Realtime ανανέωση συντεταγμένων
από Βασίλης Κόλιας - Monday, 18 June 2012, 3:48 PM
 
Όχι ανεξάρτητα του αριθμού θα είναι όλα τα ίδια. Αν κατάφερες να κάνεις για όλους τους αριθμούς τον ίδιο marker τότε θα ξέρεις πως να κάνεις για κάθε αριθμό ξεχωριστό marker. Το μόνο που απατεί είναι λίγο παραπάνω δουλειά. Ο χαρακτήρας της άσκησης είναι εκπαιδευτικός και όχι να κάνεται μια κανονική εφαρμογή.
Φωτογραφία Μιχάλης Κεσκινίδης
Απάντηση: Realtime ανανέωση συντεταγμένων
από Μιχάλης Κεσκινίδης - Monday, 18 June 2012, 4:05 PM
 
Ωραία (oουφ τελευταία στιγμή ...) δηλαδή εάν από τον ίδιο αριθμό έχω 3 μηνύματα με διαφορετικές συντεταγμένες, τότε θα έχω 3 εικονίδια σε διαφορετικά σημεία του χάρτη, σωστά;

Πράγματι το επιπλέον που θα έβαζα είναι μια ListArray String> incomingNumbers, στην οποία θα κρατούσα και θα έκανα τους απαραιτήτους ελέγχους των εισερχόμενων αριθμών, κτλ ...
Φωτογραφία Βασίλης Κόλιας
Απάντηση: Realtime ανανέωση συντεταγμένων
από Βασίλης Κόλιας - Monday, 18 June 2012, 3:55 PM
 
Χμ, κατάλαβα τι λές. Θα ήθελα να το δω αυτό να τρέχει γιατί είναι είναι κλικ πιο δύσκολο από αυτό που ζήταγε η άσκηση. Η άσκηση απλά έλεγε αν λάβεις sms απλά εμφάνισε marker με τη θέση του χρήστη (και φυσικά τη δική σου θέση).

Θα έβαζα να εμφανίζει και τη διαδρομή αλλά έχει καταργηθεί από το api (αν θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να πας με browser).
Φωτογραφία Μιχάλης Κεσκινίδης
Απάντηση: Realtime ανανέωση συντεταγμένων
από Μιχάλης Κεσκινίδης - Monday, 18 June 2012, 4:03 PM
 
όχι δεν λέω για διαδρομή απλά, με τα 3 μηνύματα με διαφορετικές συντεταγμένες από έναν αριθμό και άλλα 3 μηνύματα με διαφορετικές συντεταγμένες από έναν άλλο αριθμό θα μας έκαναν 6 σημεία (εικονίδια) στον χάρτη.
Φωτογραφία Βασίλης Κόλιας
Απάντηση: Realtime ανανέωση συντεταγμένων
από Βασίλης Κόλιας - Monday, 18 June 2012, 5:57 PM
 
Ναι κατάλαβα τι λές και απλά δεν χρειάζεται να το κάνεις. Ο,τι μήνυμα λαμβάνεις άστο να φαίνεται με το ίδιο εικονίδιο.

Η παραπάνω απάντηση πήγαινε στο Χρήστο αλλά το CSS του forum δεν είναι και το καλύτερο και μάλλον σε μπέρδεψε.
Φωτογραφία Χρήστος Μαργώνης
Απάντηση: Realtime ανανέωση συντεταγμένων
από Χρήστος Μαργώνης - Tuesday, 19 June 2012, 7:32 AM
 
Όντως και εγώ νόμισα πως απάντησες στον Μιχάλη.
Τελικά το άφησα όπως το είχα (notification->click στο notification και update του χάρτη).
Φωτογραφία Βασίλης Κόλιας
Απάντηση: Realtime ανανέωση συντεταγμένων
από Βασίλης Κόλιας - Wednesday, 20 June 2012, 8:52 AM
 
Κανένα πρόβλημα