Φωτογραφία Ακης Γιαννικοπουλος
Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Ακης Γιαννικοπουλος - Friday, 12 May 2006, 7:19 PM
 

Καλησπερα!

Μολις κατεβασα το Λεξικό Δικτυακών Όρων της Microsoft και οταν το ανοιξα δεν καταφερε να φορτωσει τις σελιδες του (βλ. attached screenshot).

Για καποιο λογο προσπαθει να συνδεθει στο internet αλλα δεν τα καταφερνει και μου βγαζει το μηνυμα "Δεν είναι δυνατή η εμφάνιση της σελίδας".

Το εχει συνατησει κανενας αλλος αυτο το προβλημα ή μηπως ξερει καποιος τι μπορει να συμβαινει?

Ευχαριστω,

Ακης

Υ.Γ.: Απενεργοποιησα το Sygate Personal Firewall που χρησιμοποιω αλλα δεν βοηθησε. Tο built-in firewall των WinXP ειναι μονιμα απενεργοποιημενο.


 
Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Friday, 12 May 2006, 7:31 PM
 

Γειά σου Άκη γίγαντα :-)

Πρώτη φορά το βλέπω αυτό..κανονικά δεν χρειάζεται σύνδεση Internet..δοκίμασε να το ξανακατεβάσεις μήπως έγινε corrupted καθώς το κατέβαζες...

Επίσης, πάνω στο μενού πήγαινε Internet Options και τσέκαρε ότι δεν έχεις enabled το Dial always my defautl connection...

Τέλος, με τί μπαίνεις στο Νετ ? ADSL ?? Εαν ναι, τότε το αφήνω σαν Case study να μου βρεις εσύ την λύση καθώς θα εμπλουτίζεις εδώ τις Δικτυακές σου γνώσεις σε επίπεδα extreme hacking wink

Φωτογραφία Ακης Γιαννικοπουλος
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Ακης Γιαννικοπουλος - Friday, 12 May 2006, 8:10 PM
 

Γεια σου Βασιλη! smile

Το σκεφτηκα κι εγω οτι μπορει να εγινε corrupt και το ξανακατεβασα, αλλα παλι τα ιδια.

Οντως δεν θα επρεπε να προσπαθει να συνδεθει στο internet μιας και το chm αρχειο εχει μεσα τις HTML σελιδες του, οποτε μου εκανε εξτρα εντυπωση! Στα internet options δεν εχω επιλεγμενο το dial always my default connection γιατι μπαινω με adsl οποτε δεν χρειαζεται.

Τσεκαρα και το ρουτερ μου (Speedtouch 585i) γιατι εχει δικο του firewall αλλα κι αυτο ειναι απενεργοποιημενο. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι δεν ειναι θεμα καποιου server, αλλιως θα μου εβγαζε καποιο 404, 403 ή αλλο error, οποτε καταληγω σε θεμα browser. Δυστυχως (απ' οτι φαινεται) τα chm αρχεια χρησιμοποιουν το engine του ΙΕ οποτε δεν μπορω να το ανοιξω απο αλλο browser.

Αλλη λυση θα ειναι να το κανω ενα decompile ωστε να κανω extract τα HTML αρχεια - οποτε το δοκιμαζω και θα σου πω αν πετυχε wink

Ακης

Φωτογραφία Ιωάννης ΚΑΠΑΝΤΑΗΣ
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Ιωάννης ΚΑΠΑΝΤΑΗΣ - Monday, 15 May 2006, 6:43 AM
 

Καλησπερα

αντιμετοπιζω και εγω το ιδιο προβλημα, και εγω εχω συνδεση ADSL.

Φωτογραφία Αναστασία ΜΑΡΙΑΝΟΥ
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Αναστασία ΜΑΡΙΑΝΟΥ - Monday, 15 May 2006, 6:50 AM
 
Και εγώ τα ίδια, επίσης με ADSL.
Φωτογραφία Ιωάννης ΞΕΝΟΣ
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Ιωάννης ΞΕΝΟΣ - Monday, 15 May 2006, 9:31 AM
 

Και εγω το ιδιο πρόβλημα με ADSL.  Το ξανακατέβασα και εκανα ξανα εγκατάσταση αλλα πάλι τα ίδια

Φωτογραφία Γιαννης ΣΠΥΡΑΤΟΣ
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Γιαννης ΣΠΥΡΑΤΟΣ - Monday, 15 May 2006, 9:53 AM
 

Το κατέβασα και σε laptop ΙBM με win2000 και σε desktop με win xp και δεν ειχα κανενα προβλημα με ADCL.

Φωτογραφία Ιωάννης ΚΑΠΑΝΤΑΗΣ
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Ιωάννης ΚΑΠΑΝΤΑΗΣ - Monday, 15 May 2006, 10:21 AM
 

Το δικο μου laptop ειναι IBM με win xp service pack2 και οπως προανεφερα και εγω δεν μπορω να το δω.

Φωτογραφία Γιαννης ΣΠΥΡΑΤΟΣ
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Γιαννης ΣΠΥΡΑΤΟΣ - Monday, 15 May 2006, 10:40 AM
 
Να πω μια χαζομαρα μηπως θελει java
Φωτογραφία Ιωάννης ΚΑΠΑΝΤΑΗΣ
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Ιωάννης ΚΑΠΑΝΤΑΗΣ - Monday, 15 May 2006, 10:47 AM
 

Εγω εχω java και μαλιστα την τελευταια εκδοση και παλι δεν μου ανοιγει.

Φωτογραφία Γιαννης ΣΠΥΡΑΤΟΣ
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Γιαννης ΣΠΥΡΑΤΟΣ - Monday, 15 May 2006, 10:53 AM
 

Στο internet options δεν δοκιμαζεις να κανεις στο advanced ενα restore defaults.

Φωτογραφία Ιωάννης ΞΕΝΟΣ
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Ιωάννης ΞΕΝΟΣ - Monday, 15 May 2006, 11:12 AM
 

Εκανα εγω τωρα restore defaults αλλα τιποτα. Ισως φταει καποια ρυθμιση των windows sp2.

Φωτογραφία Νίκος Ασημάκης
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Νίκος Ασημάκης - Monday, 15 May 2006, 11:26 AM
 
Εδώ ανοίγει κανονικά.

Το αρχείο comd5.chm έχει μέγεθος 5.422.927 bytes και md5sum 77329ec024e126281186233ed72adfe9 αν σε βοηθάει καθόλου αυτό.

Μήπως αν δοκίμαζες να το μετακινήσεις στο C : και να το ανοίξεις από εκεί? Κάπου διάβασα ότι τα αρχεία .chm μπορεί να εμφανίσουν το πρόβλημα που έχεις αν στην διαδρομή αρχείου υπάρχουν περίεργοι χαρακτήρες.

Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Monday, 15 May 2006, 11:49 AM
 

Επιτέλους,

πήρατε μπρός και αυτό είναι το καλύτερο για μία virtual τάξη..!

Λοιπόν, από ότι καταλαβαίνω, και για όσους το ξέρανε από την αρχή, το SP2 δημιουργεί πολλά προβλήματα και μερικά από αυτά είναι προφανώς αυτά που αντιμετωπίζετε... Τσεκάρετε όλοι ότι εαν ΔΕΝ σας δουλεύει έχετε εγκατεστημένο το SP2.. Σε προηγούμενα groups τα παιδιά που είχαν SP2 είχαν πρόβλημα και με το VISIO και την εγκατάσταση, το οποίο θα σας σταλεί...

Η προφανής λύση είναι απεγκατάσταση του SP2, αλλά υπομονή μήπως βρεθεί ενναλακτική λύση...

Φωτογραφία Νίκος Ασημάκης
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Νίκος Ασημάκης - Monday, 15 May 2006, 12:05 PM
 

Νομίζω ότι ανακάλυψα τη λύση γιατί μπόρεσα να αναπαράγω το πρόβλημα και να το λύσω. smile Οφείλεται στην λειτουργία του Internet Explorer στα XP με SP2 επειδή κάνει block τα αρχεία από downloads. Δεν το είχα αντιμετωπίσει επειδή χρησιμοποιούσα firefox αλλά μόλις χρησιμοποίησα IE6 και κατέβασα το .chm το πρόβλημα εμφανίστηκε.

Λοιπόν, η λύση είναι η εξής: Δεξί κλικ, properties στο αρχείο που μόλις κατεβάσαμε και κάνουμε κλικ στο κουμπάκι unblock. Apply, OK και τώρα το αρχείο πρέπει να ανοίγει κανονικά.

Φωτογραφία Ιωάννης ΞΕΝΟΣ
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Ιωάννης ΞΕΝΟΣ - Monday, 15 May 2006, 12:05 PM
 

Ευχαριστω για τον χρονο σου και για την λύση. Δουλεψε με windows sp2. Δοκίμαστε το όσοι έχετε sp2 μάλλον θα δουλεψει και σε σας.

Φωτογραφία Ιωάννης ΚΑΠΑΝΤΑΗΣ
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Ιωάννης ΚΑΠΑΝΤΑΗΣ - Monday, 15 May 2006, 12:31 PM
 

Ναι δουλεψε και σε εμενα που εχω SP2 αρα ειμαστε ενταξει.

Φωτογραφία Ακης Γιαννικοπουλος
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Ακης Γιαννικοπουλος - Tuesday, 16 May 2006, 7:09 PM
 

Και ναι, επαιξε το unblock.
Απιστευτο!! cool
Μπραβο Νικο!

Τωρα μενει να βρεις και γιατι (οπως ειπε ο Βασιλης) μπορει να μην παιζει το Visio σε XP με SP2 wink

Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Tuesday, 16 May 2006, 8:11 PM
 
Εδώ θα πρέπει να λύσεις τις στοχαστικές διαφορικές εξισώσεις του Gates για να βρεις τα τυχαία conflicts που δημιουργεί ο Microsoftikos κώδικας...
Φωτογραφία Θεοχάρης ΠΟΠΠΗΣ
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Θεοχάρης ΠΟΠΠΗΣ - Thursday, 18 May 2006, 8:54 AM
 

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Δεν μπόρεσα τελικά να μείνω αμέτοχος στο μεγαλύτερο έως τώρα θέμα που έχει προκύψει στο σεμινάριό μας. Επειδή κι εγώ είχα και συνεχίζω να έχω πρόβλημα με το λεξικό, στέλνω μερικά Links που γράφουν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα για το συγκεκριμενο πρόβλημα.

http://west-wind.com/weblog/posts/2928.aspx

http://blogs.crankygoblin.com/blogs/geoff.appleby/archive/2005/08/10/130491.aspx

http://www.helpscribble.com/chmnetwork.html

http://support.microsoft.com/kb/902225/

Από αυτά φαίνεται ότι υπεύθυνη είναι η ίδια η Microsoft γιατί με ένα security update που στέλνει (896358), μπλοκάρει τα .chm αρχεία.

Επίσης όσα διάβασα σαν απλές πιθανές λύσεις του προβλήματος, έχουν ήδη προταθεί από εσάς όλους.

Το επόμενο στάδιο που προτείνεται, είναι να αρχίσει κανείς να "σκαλίζει" τη registry (τρέχα γύρευε...)

Υπάρχει όμως ακόμα μια απλή ιδέα που δεν έχουμε εφαρμόσει και προτείνεται μέσα σε αυτά τα άρθρα. Είναι η πρόταση να ζιπαριστεί το αρχείο .chm που θέλουμε να στείλουμε. Φαίνεται ότι αυτή η ενέργεια το απαλλάσσει από τα "κουσούρια" του explorer security.

Χωρίς λοιπόν να θέλω να επέμβω στην εκπαιδευτική διαδικασία του σεμιναρίου (συγνώμη Βασίλη), για τους συμμετέχοντες που ακόμα έχουν πρόβλημα, μήπως μπορείς να "ανεβάσεις" το αρχείο ζιπαρισμένο; Αν και εφόσον γίνεται επαναλαμβάνω.

Ακόμα κι αν πάλι δεν δουλέψει, θα έχουμε ξεκινήσει το σεμινάριο με μιά κλασσική σπαζοκεφαλιά για όσους ασχολούνται με το ευγενές σπόρ των δικτύων, του Internet κλπ.

Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Thursday, 18 May 2006, 1:44 PM
 

Αγαπητέ Θεοχάρη,

και βέβαια να επέμβεις, καθώς όπως καταλαβαίνετε το feedback που έχουμε απο εσάς μας βοηθάει να γινόμαστε καλύτεροι και να βελτιστοποιούμε τις υπηρεσίες μας από γκρουπ σε γκρουπ.. γι'αυτό οποιαδήποτε παρατήρηση για το σεμινάριο, το υλικό και τις διαδικασίες είναι πέρα για πέρα ευπρόσδεκτη !! Θα υπάρξει ούτως ή άλλως και ειδικό ερωτηματολόγιο που θα συμπληρώσετε στο τέλος για αξιολόγηση.. Η μέχρι τώρα επιτυχία μας και η αξιοπιστία που έχουμε σε μία εξαιρετικά δύσκολη και ιδιόμορφη εκπαιδευτική διαδικασία όπως η Τηλεκπαίδευση βασίζεται στο δικό σας feedback !

Το file και βέβαια θα ανέβει και σε .zipped μορφή.. Παρόλα αυτά για ελέξτε και τον link παρακάτω, καθώς υπάρχουν ειδικά shareware προγραμματάκια όπου μπορείτε να κάνετε convert chm αρχεία σε pdf, doc κλπ... εξαιρετικά ενδιαφέρον να το δοκιμάσετε μήπως λυθούν τα προβλήματα..όσοι ακόμα έχουν..

http://www.freedownloadscenter.com/Best/java-chm-pdf.html

Φωτογραφία Νίκος Ασημάκης
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Νίκος Ασημάκης - Thursday, 18 May 2006, 2:18 PM
 
Στον υπολογιστή μου έχω Windows XP SP2 με όλα τα updates μέχρι σήμερα, συμπεριλαμβάνεται σ' αυτά και το 896358 το οποιο διορθώνει καποια λάθη στο πρωτόκολλο με το οποίο τα Windows (ή μάλλον ο Internet Explorer) χειρίζονται τα chm αρχεία.

Αν και δεν είναι προφανές, γιατί με τον τρόπο που συμπεριφέρονται τα .chm αρχεία είναι σαν να τα χειρίζεται μια ανεξάρτητη εφαρμογή (ο MS HTML Help Viewer, όπως ο Acrobat Reader χειρίζεται τα .pdf), στην πραγματικότητα ανοίγουν στον Intenet Explorer χρησιμοποιώντας ένα ξεχωριστό πρωτόκολλο (όπως http, ftp) που αναγνωρίζει μόνο ο IE, το mk:@MSITStore: (η MS το λέει InfoTech protocol)

Δηλαδή είναι δυνατόν να ανοίξω ένα αρχείο .chm κατευθείαν στο παράθυρο του Internet Explorer! Αν στο address bar του IE γράψω:

mk:@MSITStore:C:\comd5.chm::/comd5html/01lc01a.htm

και έχω το αρχείο comd5.chm στο C: τοτε (με λίγα ίσως "παράπονα" του IE για active content) θα δω το help file στον Internet Explorer. Το mk:@MSITStore: υλοποιείται μέσω ενός ActiveX control του Hhctrl.ocx.
Αν δεν είχα εγκατεστημένο το update 896358 τότε κάποιος κακόβουλος χρήστης θα μπορούσε να μου στείλει ένα email με ένα σύνδεσμο (ή να με κάνει να επισκεφθώ την ιστοσελίδα του) που θα χρησιμοποιούσε το mk:@MSITStore και εκμεταλλευόμενος το bug που διορθώνει αυτό το update να τρέξει κάποιο πρόγραμμα (ιό;). Για αυτό πιστεύω ότι τα updates είναι σημαντικά ότι λειτουργικό και αν έχουμε (linux, macosx, windows) γιατί γενικά διορθώνουν λάθη.

Ο ΙΕ6 SP2 "μαρκάρει" όλα τα downloads ως blocked. Το αποτέλεσμα είναι τα chm να μην ανοίγουν σωστά αν δεν γίνουν πρώτα unblock. Τοποθετώντας τα σε ένα zip δεν θα χρειαζότανε να γίνουν unblock. Οπότε ίσως αυτό να απλοποιούσε τα πράγματα για όσους χρησιμοποιούν ΙΕ (αρκεί να μπορούν να ανοίξουν zip αρχεία κάτι που μάλλον θα μπορούν). Αλλά δεν θα προσέφερε κάτι άλλο - οσοι το έχουν κατεβάσει και το έχουν κάνει unblock και δεν μπορούν ακόμα να το ανοίξουν θα εξακολουθούν να μην μπορούν ακόμα και αν είναι μέσα σε ένα zip.

Από αυτά που λες Θεοχάρη καταλαβαίνω ότι εσύ εξακολουθείς να μήν ανοίγεις το chm. Τι updates έχεις στα windows? Θα υπέθετα οτι το Hhctrl.ocx έχει γίνει unregistered. Δοκίμασε αυτή την εντολή:

regsvr32 c:\windows\system32\hhctrl.ocx

Έχει σίγουρα κατέβει σωστά το αρχείο? Δοκίμασε να δεις αν ταιριάζει το md5sum που έχω δώσει παραπάνω.

Σ' αυτό το άρθρο της Wikipedia θα βρεις επίσης οδηγίες να κάνεις decompile ένα chm σε απλά html αρχεία όπως είχε πει ο Βασίλης. Έτσι θα μπορέσεις σίγουρα να διαβάσεις το αρχείο.

Συγγνώμη για την πολυλογία μου (που ίσως να μην είχε απόλυτα σχέση με το "πρόβλημα") αλλά μου φάνηκε ενδιαφέρον να "ανακοινώσω" τα ευρήματα μου.
Φωτογραφία Θεοχάρης ΠΟΠΠΗΣ
Απάντηση: Λεξικό Δικτυακών Όρων Microsoft
από Θεοχάρης ΠΟΠΠΗΣ - Friday, 19 May 2006, 6:00 AM
 

Νίκο ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Είχα πλησιάσει κι εγώ στη λύση μέσα από το support  της Microsoft, αλλά κάνοντας register το .ocx που είπες, έλυσα το πρόβλημα αμέσως.

Βασίλη, η λύση με το zip, πάλι δεν δούλεψε.

Το πρόβλημα μου είναι ότι το δίκτυο που έχουμε στη δουλειά (εργοτάξιο) είναι τόσο πρόχειρα στημμένο που έχουμε χάσει το μπούσουλα. Μερικά pc κατεβάζουν updates, μερικά όχι, to firewall είναι "τρύπιο" (κάθε είδους chat και PnP παίζει άνετα) και δεν υπάρχει administrator. Ο καθένας εγκαθιστά στο pc του ό,τι θέλει κατά βούληση.

Κάπου εκεί λοιπόν ανακάλυψα ότι το συγκεκριμένο control, όχι μόνο δεν ήταν registerred στο pc μου, αλλά ούτε καν υπήρχε μέσα σε αυτό (παρά το εγκατεστημένο Sp2 και τα συχνά updates). Το αντέγραψα λοιπόν από ένα διπλανο pc, το έκανα regiser και το λεξικό άνοιξε μια χαρά (ούτε restart δεν έκανα).

Ευχαριστώ και πάλι και καλή συνέχεια σε όλους. approve