Φωτογραφία Αντώνιος ΗΛΙΟΥ
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΑΣ
από Αντώνιος ΗΛΙΟΥ - Tuesday, 16 May 2006, 10:07 PM
 

     ΕΙΝΑΙ 12:50, ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΤΕΤΑΡΤΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΟΥ. ΤΗΝ KANΩ BROWSE, ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΖΩ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΠΡΟΦΙΛ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΑΡΚΕΤΑ (ΜΟΥ ΚΟΒΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΤΕΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΩ!) ΕΙΝΑΙ EΓΧΡΩΜΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ, ΜΕΓΕΘΟΥΣ 25KB. ΤΗΝ ΕΚΟΨΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΡΑΨΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΙΣΑΓΩ ΤΗΝ ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ UPLOAD.ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΜΗ ΣΩΣΤΑ 'ΚΑΤΑΝΕΜΗΜΕΝΗ' ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ UPLOAD!

     ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???????????   wide eyes

 
Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΑΣ
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Tuesday, 16 May 2006, 10:25 PM
 

Αγαπητέ Αντώνη,

κάτω ακριβώς από το πεδίο που κάνεις upload υπάρχει ένα ερωτηματικό όπου υπάρχουν οδηγίες για την διαδικασία. Σημείωσε ότι η photo σου πρέπει να είναι JPG και κοντά σε 100χ100 resolution ή λίγο μεγαλύτερη. Εαν είναι μικρότερη θα χάσει λίγο και θα φαίνεται μισή... Από αυτό που γράφεις μάλλον η φωτό σου είναι πολύ μεγαλύττερη από 100χ100 pixels...Προσπάθησε να κάνεις resize...

Το δεύτερο πρόβλημα φταίει μάλλον η caching του browser, η οποία cahcarei το προηγούμενο jpg file και ενώ την έχεις αλλάξει φαίνεται η παλιά cahcarismeni... κάνε reload από τον browser ή ..ή απλά ανέβασε την νέα photo χρησιμοποιώντας διαφορετικό filename (eg από me.jpg me_updated.jpg)

Όπως θα μάθουμε οι DNS servers γίνονται refresh μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (update DNS entries), με αποτέλεσμα όταν αλλάζουμε κάτι σε ένα site και το προσπελάσουμε μέσω DNS name, είναι πολύ πιθανό να δούμε πάλι το cahcarismeno site του browser...όταν προσπελάσουνε το ίδιο site μέσω ΙP address αυτό δεν συμβαίνει καθώς το βλέπουμε κατευθείαν, χωρίς να περάσουμε από DNS Server...αυτά τα μαθαίνουμε στην 5-6η ενότητα του Internet :-)

Φωτογραφία Αντώνιος ΗΛΙΟΥ
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΑΣ
από Αντώνιος ΗΛΙΟΥ - Tuesday, 16 May 2006, 11:12 PM
 

      ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟ RESIZE ΜΕΣΩ ΤΟΥ ACDSee ΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ 77Χ98. ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙ!!! ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ FILENAME, ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ BROWSE, ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΣΑ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΑΛΛΑ  ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ.

     ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ-ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ REFRESH TOY DNS SERVER ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΝΑΡΤΗΜΕΝΗ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΠΡΩΤΗ - ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΦΩΤΟ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΟΥ. ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?    mixed

Φωτογραφία Ιωάννης ΞΕΝΟΣ
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΑΣ
από Ιωάννης ΞΕΝΟΣ - Wednesday, 17 May 2006, 8:46 AM
 

Για δοκίμασε να κανεις delete τη φωτο απο το προφιλ κανε ενημέρωση στο προφιλ και μετα να την ξανανεβάσεις και να κανεις ενημςρωση στο προφιλ

Φωτογραφία Αντώνιος ΗΛΙΟΥ
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΑΣ
από Αντώνιος ΗΛΙΟΥ - Wednesday, 17 May 2006, 10:26 AM
 

ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ DELETE, ΕΝΗΜΕΡΩΣΑ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ, ΤΗΝ ΞΑΝΑΝΕΒΑΣΑ, ΕΚΑΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΑΛΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΑΚΗ ΜΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΗ ΜΟΥ!!!!!!!!!!! ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο,ΤΙ ΠΑΤΕΝΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΓΕΛΑΣΩ ΤΟ PC ΚΑΙ ΤΟΝ SERVER TOY Ε.Μ.Π!!!ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! ΜΕ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΤΕΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΩ!!!

Φωτογραφία Στέλιος Μερσινάς
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΑΣ
από Στέλιος Μερσινάς - Wednesday, 17 May 2006, 10:27 AM
 
Αντωνη καλησπερα.
Το file name που εχεις ανεβασει την φωτογραφια σου ειναι το: f2.jpg ?


Φωτογραφία Αντώνιος ΗΛΙΟΥ
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΑΣ
από Αντώνιος ΗΛΙΟΥ - Wednesday, 17 May 2006, 10:37 AM
 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΤΟ FILE NAME ΣΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΕΙΧΑ ΟΝΟΜΑΣΕΙ ''PHOTO GIA TO EMP'' META ''EGO GIA TO EMP'' META PHOTO GIA TO EMP II'' ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΤΟΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑΚΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ILIOU ANTONIS ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ SAVE AS KAI OXI SAVE ΣΕ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΚΑΙ ΜΟΡΦΟΠΟΙΗΣΑ ΣΤΟ ACDSee.

Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΑΣ
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Wednesday, 17 May 2006, 10:33 AM
 

Αγαπητέ Αντώνη,

φαίνεται ότι ο πάροχός σου αργεί να κάνει refresh τους DNS servers του..εγώ πάντως σε βλέπω μια χαρά στην photo που έχεις ανεβάσει..βλέπω δηλαδή την νέα που ανέβασες...

Μια χαρά είσαι κάνε λίγο υπομονή να την δεις και εσυ :-)

Θα μάθουμε τί ειναι το DNS Refreshing και γιατί σου συμβαίνει αυτό...

Φωτογραφία Αντώνιος ΗΛΙΟΥ
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΑΣ
από Αντώνιος ΗΛΙΟΥ - Friday, 19 May 2006, 7:54 AM
 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! smile

ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΟΥ??????

cool

Φωτογραφία Γεώργιος Μπάρδης
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΑΣ
από Γεώργιος Μπάρδης - Friday, 19 May 2006, 10:10 AM
 

Καλημέρα σε όλους τους σπουδαστές και ειδικά στο φίλο μας Αντώνη που ταλαιπωρείται με τη φωτογραφία του προφίλ του. Εγώ πάντως από εχθές βλέπω τη νέα φωτογραφία σου και με σωστό resolution (100 x 100)pixels. Το πρόβλημα σου είναι προσωρινό, σε περίπτωση όμως που επιμένει θα δούμε πως χτυπώντας απευθείας την ip του server παρακάμπτουμε τον dns προκειμένου να βεβαιωθούμε ότι η φωτογραφία προς εμφάνιση είναι η σωστή(αυτή που θέλουμε) ώστε όταν κάνει  refresh ο DNS της υπομονής να είμαστε βέβαιοι για το αποτέλεσμα. Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να έχει κάνει cache την παλιά  φωτογραφία σου ο browser( φυλλομετρητής) που χρησιμοποιείς δοκίμασε να κάνεις και μερικά refresh τον browser.

Φωτογραφία Αντώνιος ΗΛΙΟΥ
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΑΣ
από Αντώνιος ΗΛΙΟΥ - Saturday, 20 May 2006, 11:04 AM
 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ κ.ΜΠΑΡΔΗ,

      ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ, ΕΚΑΝΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ REFRESH Ο DNS SERVER TOY ΠΑΡΟΧΕΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΗ ΜΟΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) !!! 

                                                big grin