Φωτογραφία Αθανάσιος ΚΟΛΛΙΑΣ
Quiz: Δεν μπορώ να το ΄ξεκινήσω!
από Αθανάσιος ΚΟΛΛΙΑΣ - Sunday, 28 May 2006, 10:00 PM
 

Ό,τι λέει ο τίτλος. Θα προσπαθήσω αύριο και από τη δουλειά, αλλά δεν είναι και ό,τι καλύτερο γιατί εκεί δύσκολα θα μπορέσω να συγκεντρωθώ....

 
Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: Quiz: Δεν μπορώ να το ΄ξεκινήσω!
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Monday, 29 May 2006, 12:20 AM
 

Θανάση,

πες μου ακριβώς τί κάνεις και τι μήνυμα σου βγάζει..περιέγραψέ μου τις ενέργειές σου...

Φωτογραφία Αθανάσιος ΚΟΛΛΙΑΣ
Απάντηση: Quiz: Δεν μπορώ να το ΄ξεκινήσω!
από Αθανάσιος ΚΟΛΛΙΑΣ - Monday, 29 May 2006, 6:57 AM
 

Δεν βγάζει κάποιο μήνυμα. Απλά, πατώντας το κουμπί έναρξης του τεστ, δεν γίνεται τίποτε. Μπορεί να φταίει κάτι στον browser (explorer v6.xx) ή στο internet security. Δεν μπορώ να φανταστώ τι όμως....

Θα δοκιμάσω, αν βρω κάποια ευκαιρία, και από το PC της δουλειάς, αλλά όπως φαντάζεσαι, δεν είναι οι ιδανικές συνθήκες για τεστ.

Α, το όνομα είναι Θάνος, όχι Θανάσης. Με το δεύτερο βγάζω καντήλες από μικρός! Έτσι, για να γνωριζόμαστε και καλύτερα.

Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: Quiz: Δεν μπορώ να το ΄ξεκινήσω!
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Monday, 29 May 2006, 7:43 AM
 

ΟΚ Θάνο :-)

τσέκαρε στον Internet Security ότι έχεις enabled cookies και ειδικά third party sessions cookies από το galois.medialab.ntua.gr

Φωτογραφία Αθανάσιος ΚΟΛΛΙΑΣ
Απάντηση: Quiz: Δεν μπορώ να το ΄ξεκινήσω!
από Αθανάσιος ΚΟΛΛΙΑΣ - Monday, 29 May 2006, 8:24 AM
 

Βασίλη,

Απ' ό,τι φαίνεται τα cookies είναι enabled. Επίσης, δεν έχει να κάνει με τον Browser, αφού και ο Mozilla τα ίδια (δεν) κάνει.

Δεν ξέρω πώς να κάνω τον έλεγχο για 3rd party session cookies, αλλά έβγαλα όλο το security off για λίγο και πάλι δεν έπαιξε. Θα ξαναπροσπαθήσω βέβαια να κάνω κάτι σε λίγο, αλλά αν σου έρθει καμιά ιδέα, πες την.

Καλή φάση. Κάθε αρχή και δύσκολη που λένε....

ΥΓ. Ξαναπροσπάθησα με το IS και πρόσθεσα στο Privacy Control το site, επιλλέγοντας permit παντού και πάλι δεν έπαιξε. Αναμενόμενο βέβαια αφού δεν έπαιξε ούτε όταν απενεργοποίησα το IS τελείως.

Φωτογραφία Αθανάσιος ΚΟΛΛΙΑΣ
Απάντηση: Quiz: Δεν μπορώ να το ΄ξεκινήσω!
από Αθανάσιος ΚΟΛΛΙΑΣ - Monday, 29 May 2006, 6:42 PM
 

Τελικά έπαιξε. Δεν ξέρω τι κάνατε, αλλά όλα ΟΚ.

Φωτογραφία Θεοχάρης ΠΟΠΠΗΣ
Απάντηση: Quiz: Δεν μπορώ να το ΄ξεκινήσω!
από Θεοχάρης ΠΟΠΠΗΣ - Monday, 29 May 2006, 7:39 PM
 

sad...έχω κι εγώ το ίδιο προβλημα με το Θάνο. Καμία ανταπόκριση όταν επιλέγω την έναρξη του κουιζ.

Έκανα τις ρυθμίσεις για τα cookies στον explorer, αλλά τίποτα (και μάλιστα κάνει αποδεκτό μόνο το ntua.gr και όχι όλη τη διεύθυνση του σεμιναρίου http://galois.medialab.ntua.gr). Μέχρι και το firewall του Norton Interet Security έκανα disable, αλλά τίποτα.

Καμιά άλλη ιδέα; (To pc είναι Win2000Pro με ΙΕ6 και Norton Internet Securiy 2005)

Φωτογραφία Στέλιος Μερσινάς
Απάντηση: Quiz: Δεν μπορώ να το ΄ξεκινήσω!
από Στέλιος Μερσινάς - Monday, 29 May 2006, 8:27 PM
 
Εχεις προχειρο τον Firefox browser να δοκιμασεις?
Φωτογραφία Θεοχάρης ΠΟΠΠΗΣ
Απάντηση: Quiz: Δεν μπορώ να το ΄ξεκινήσω!
από Θεοχάρης ΠΟΠΠΗΣ - Tuesday, 30 May 2006, 4:37 AM
 

Καλημέρα

Χθές το βραδυ, μετά το πρώτο μου μήνυμα, δοκίμασα και στον υπολογιστή του σπιτιού που έχει παρόμοια σύνθεση (Win2000Pro, IE6, Norton) και πάλι δεν ξεκίνησε το quiz.

Το Firefox το έχω. Η εγκατάστασή του απαιτεί ταυτόχρονη απεγκατάσταση του IE6; Δε θα ήθελα τώρα να ξεκινήσω τέτοια διαδικασία. Είναι γνωστή η "συμπάθεια" των Windows σε εφαρμογές που δεν "ανήκουν" στη Microsoft.

θα δοκιμάσω κι από τη δουλειά (το δίκτυο μας είναι πρόχειρα στημμένο). Μπορεί τα XP να "επιτρέψουν" το quiz.

θα επανέλθω με νεότερα.

Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: Quiz: Δεν μπορώ να το ΄ξεκινήσω!
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Monday, 29 May 2006, 9:18 PM
 

Θεοχάρη,

ο Θάνος ξεπέρασε με την βοήθεια του υπέρτατου αγνώστου την χαοτική πολυπλοκότητα που έχουν δώσει οι υπολογιστές στην ζωή μας... δοκίμασε όπως είπε ο Στέλιος με Mozilla να δούμε για να καταλάβουμε τι γίνεται..

Το quiz πήρε παράταση για τους 5 που λάβανε λάθος σημειώσεις... αυτό δεν σημαίνει ότι πάμε πίσω καθώς η δεύτερη ενοτητα θα βγεί όπου ναναι και όπως καταλαβαίνετε αρχίζουν τα γκάζια για τις επόμενες 3 ενότητες..το σεμινάριο θα δυσκολέψει αρκετά αλλά οι γνώσεις που θα πάρετε θα είναι πολύτιμες και θα το δείτε μετά..αφού έχετε το χαρτί :-)

Καλό κουράγιο και καλό διάβασμα...

Φωτογραφία Θεοχάρης ΠΟΠΠΗΣ
Απάντηση: Quiz: Δεν μπορώ να το ΄ξεκινήσω!
από Θεοχάρης ΠΟΠΠΗΣ - Tuesday, 30 May 2006, 4:58 AM
 

big grin..πως το είπαμε αυτό περί χαοτικής πολυπλοκότητας; Πολύ μου άρεσε. Θα το χρησιμοποιώ από εδώ και πέρα όταν δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει στον υπολογιστή μου..

Βέβαια εδώ υπάρχει και μια προφανής εξήγηση. Το πρόχειρο δίκτυο με τα XP, με το "ανύπαρκτο" firewall, και χωρίς σοβαρό administration, με άφησε να κάνω το quiz μια χαρά..

Μάλλον θα μαζέψω και τα βιβλία μου εδώ (στη δουλειά) και θα λύσω και τα "τεχνικά" προβλήματα πρόσβασης στο σεμινάριο.black eye

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και καλή συνέχεια σε όλους

Φωτογραφία Νίκος Ασημάκης
Απάντηση: Quiz: Δεν μπορώ να το ΄ξεκινήσω!
από Νίκος Ασημάκης - Tuesday, 30 May 2006, 7:12 AM
 
Η θεωρία του χάους σε όλο της το μεγαλείο... Μια μικρή αλλαγή στις ρυθμίσεις του προγράμματος μπορεί να έχει μια τεράστια αλλαγή στην συμπεριφορά του smile

Αλλά θα έλεγα ότι υπεύθυνα για τέτοια συμπεριφορά είναι τα διάφορα firewall, antivirus και adware scanners που από ότι φαίνεται δείχνουν υπερβολικό ζήλο...