Φωτογραφία Χαράλαμπος ΔΕΜΙΡΗΣ
Quiz
από Χαράλαμπος ΔΕΜΙΡΗΣ - Sunday, 25 March 2007, 6:17 AM
 
Το κουίζ δεν ανοίγει.
Η πρόσβασή μου στις άλλες σελίδες γίνεται χωρίς κανένα πρόβλημα.
 
Φωτογραφία Στέλιος Μερσινάς
Απάντηση: Quiz
από Στέλιος Μερσινάς - Sunday, 25 March 2007, 7:55 PM
 
Καλησπερα Χαραλαμπε.

Σου βγαζει καποιο μηνυμα ο browser οταν κανεις 'κλικ' πανω στο link για το Quiz? Δοκιμασα να το 'ανοιξω' και εγω και δεν μου εβγαλε κατι. Ξεκινησε κανονικα το Quiz.

Φωτογραφία Χαράλαμπος ΔΕΜΙΡΗΣ
Απάντηση: Quiz
από Χαράλαμπος ΔΕΜΙΡΗΣ - Monday, 26 March 2007, 5:30 AM
 

Καλημέρα κύριε Μερσινά.

Καμιά αντίδραση.

Κάνοντας κλικ πάνω στο link δεν υπάρχει ανταπόκριση.

Δεν εμφανίζει κανένα μήνυμα. Μετά το κλικ παραμένει στην ίδια ιστοσελίδα και επιστρέφω στην αρχική σελίδα κάνοντας κλικ στο link ΝΕΤ104.

Δοκίμασα και μέσω του Internet Expolorer 7 και μέσω του Mozilla Firefox αλλά και στις δυο περιπτώσεις η άρνηση του κουιζ να ανοίξει παραμένει.

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα server δικού σας, τότε ίσως χρειάζεται να δοκιμάσω μέσω άλλου υπολογιστή αλλά από το ίδιο τοπικό δίκτυο που έχω στο σπίτι;

Πάντως το κουίζ είναι η μόνη σελίδα σας στην οποία δεν έχω πρόσβαση. Σε όλες τις άλλες σελίδες μπαίνω κανονικά.

Φωτογραφία Στέλιος Μερσινάς
Απάντηση: Quiz
από Στέλιος Μερσινάς - Monday, 26 March 2007, 8:03 AM
 
Καλημερα Χαραλαμπε.

Ειναι πολυ περιργο αυτο που περιγραφεις. Δυστυχως δεν εχουμε feedback απο καποιο συναδελφο σου ωστε να δουμε αν ειναι γενικοτερο το προβλημα ή οχι.

Μηπως καποιος αλλος απο τους συναδελφους του Χαραλαμπου δοκιμασε να ξεκινησει το Quiz και ειχε το ιδιο προβλημα?
Φωτογραφία Δημήτριος ΓΚΟΜΟΖΙΑΣ
Απάντηση: Quiz
από Δημήτριος ΓΚΟΜΟΖΙΑΣ - Monday, 26 March 2007, 9:36 AM
 

Καλημέρα σε όλους,

εγώ δοκίμασα το Quiz και τρέχει κανονικά...

Φωτογραφία Χαράλαμπος ΔΕΜΙΡΗΣ
Απάντηση: Quiz
από Χαράλαμπος ΔΕΜΙΡΗΣ - Monday, 26 March 2007, 2:52 PM
 
Κύριε Μερσινά.
Έτρεξα το Network Diagnostics for Windows XP μήπως διαφωτιστώ και πήρα την απάντηση ότι δεν διαπιστώθηκαν προβλήματα σύνδεσης εκτός από τη δυνατότητα επικοινωνίας over FTP. Αναφέρει δε ως πιθανή αιτία ένα Firewall να μπλοκάρει τις απαραίτητες FTP πόρτες.
Μπορεί όλα αυτά να έχουν σχέση με την αδυναμία μου να έχω πρόσβαση στη σελίδα με τις ερωτήσεις του κουίζ;
Μήπως οι ερωτοαπαντήσεις στο κουίζ γίνονται μέσω FTP server?
Μήπως ο δρομολογητής μου (crypto F320 ADSL router) έχει μπλοκάρει κάποια διεύθυνσή σας; (και τούτο γιατί δοκίμασα να ανοίξω τη συγκεκριμένη σελίδα και μέσω άλλων υπολογιστών του τοπικού μου δικτύου χωρίς αποτέλεσμα).
Όταν πηγαίνω τον δείκτη του ποντικιού πάνω στο πλαίσιο του κουίζ "Προσπάθεια κουίζ τώρα" ο δείκτης παραμένει βέλος και δεν μετατρέπεται σε ένδειξη σύνδεσης (χεράκι). Είναι σωστό;
Ελπίζω να μην σας κουράζω αλλά προσπαθώ να βοηθήσω για να με βοηθήσετε.
Ευχαριστώ προκαταβολικά, καθώς και τον Δημήτρη για το ενδιαφέρον του.
Φωτογραφία Γεώργιος ΚΩΤΣΗΣ
Απάντηση: Quiz
από Γεώργιος ΚΩΤΣΗΣ - Monday, 26 March 2007, 3:46 PM
 

Χαράλαμπε καλησπέρα. Περίεργο το πρόβλημά σου. Είχα και εγώ ένα παρόμοιο με ένα Link στην ενότητα εμβάθυνσης στην πρώτη ενότητα του σεμιναρίου. Το πρόβλημα υπάρχει και σήμερα . Νομίζω ότι οι εκπαιδευτές θα βρούν την λύση. Μέχρι τότε , δεν θα ήταν άσχημο να επιχειρήσεις μιά πλήρη απενεργοποίηση των Firewalls και του antivirus και να ξαναδοκιμάσεις μετά απο ένα restart.Για κάτι τέτοια, ο Bill Gates ακούει τα "εξ αμάξης". Καλή επιτυχία.

Φωτογραφία Χαράλαμπος ΔΕΜΙΡΗΣ
Απάντηση: Quiz
από Χαράλαμπος ΔΕΜΙΡΗΣ - Monday, 26 March 2007, 6:39 PM
 
Γιώργο καλησπέρα.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.
Θα δοκιμάσω αυτά που μου προτείνεις αλλά έχει ενδιαφέρον και αυτό που μου γράφεις ότι είχες και εσύ παρόμοιο πρόβλημα με ένα άλλο link στην ενότητα εμβάθυνσης, το οποίο και παραμένει.
Στην περίπτωσή σου η απενεργοποίηση των Firewall & Antivirus δεν είχε αποτέλεσμα ή δεν τα δοκίμασες;
Και πάλι ευχαριστώ και καλή συνέχεια.
Φωτογραφία Γεώργιος ΚΩΤΣΗΣ
Απάντηση: Quiz
από Γεώργιος ΚΩΤΣΗΣ - Monday, 26 March 2007, 7:08 PM
 

Χαράλαμπε δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά διότι απο μια κακή σύμπτωση, στην αρχή του σεμιναρίου αντιμετώπισα γενικώς προβλήματα με το laptop μου. Είχα κατεβάσει κάποια προγράμματα, εγκατέστησα τον ie7 ο οποίος μου εμφάνισε διάφορα προβλήματα όπως π.χ να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω Telnet κλπ. Μέσα στην γενικότερη προσπάθεια αντιμετώπισής των, δεν μπορώ να ανακαλέσω στην μνήμη μου τί ακριβώς είχα κάνει. Λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο. Ευχαριστώ , καλό βράδυ.

Φωτογραφία Χαράλαμπος ΔΕΜΙΡΗΣ
Απάντηση: Quiz
από Χαράλαμπος ΔΕΜΙΡΗΣ - Monday, 26 March 2007, 8:49 PM
 
Γιώργο,
Με χαρά σε ενημερώνω ότι το πρόβλημα λύθηκε χάριν του hint που μου έδωσες.
Με προσωρινή απενεργοποίηση του antivirus προγράμματος και χωρίς να χρειαστεί restart ή οτιδήποτε άλλο μπήκα στο κουίζ και έδωσα τις απαντήσεις μου.
Και πάλι σε ευχαριστώ.
Με την ευκαιρία και σχετικά με μια δημοσίευση-απάντησή σου για την άσκηση που μας έδωσαν να κάνουμε εγώ τη δουλεύω πάνω στη φιλοσοφία του subnetting a subnet μια και η υποδικτύωση δικτύων είναι η κύρια εργασία αυτής της ενότητας και έτσι το θέμα αυτό καλύπτεται.

Φωτογραφία Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Απάντηση: Quiz
από Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ - Monday, 26 March 2007, 4:32 PM
 

Καλησπερα Κυριε Χαραλαμπε,

Μηπως εχετε "κολλησει"καποιο ιό?

Οταν μετακινουμε τον δεικτη του ποντικιου πανω στο πλαισιο του Quiz που αναγραφει "προσπαθεια τωρα",στο εσωτερικο του πλαισιου εμφανιζεται ενα αμυδρο κιτρινο περιγραμμα.Ο δεικτης δεν αλλαζει κατασταση η σχημα.

Θα προτεινα ενα update στο Antivirus που χρησιμοποιειτε και προσπαθεια ξανα μηπως και λυθει το προβλημα σας.

Φωτογραφία Χαράλαμπος ΔΕΜΙΡΗΣ
Απάντηση: Quiz
από Χαράλαμπος ΔΕΜΙΡΗΣ - Monday, 26 March 2007, 6:26 PM
 
Γιώργο καλησπέρα.
Σ'ευαχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και για την πρότασή σου περί ενημέρωσης του antivirus.
Έχω ρυθμίσει τους υπολογιστές του δικτύου να ενημερώνονται αυτόματα κατά το άνοιγμα τόσο για τα windows XP όσο και για το antivirus πρόγραμμα.
Το θέμα του ιού μου πέρασε και εμένα από το μυαλό μου αλλά δεν ξέρω αν είναι δυνατόν ένας ιός να επηρεάσει μόνο ένα link και κατά τα άλλα οι υπολογιστές να δουλεύουν ρολόι.
Εν πάσει περιπτώσει το πράγμα θα δείξει.
Ευχαριστώ και πάλι.
Φωτογραφία Χαράλαμπος ΔΕΜΙΡΗΣ
Απάντηση: Quiz
από Χαράλαμπος ΔΕΜΙΡΗΣ - Monday, 26 March 2007, 8:36 PM
 
Κύριε Μερσινά, καλησπέρα.
Το πρόβλημα λύθηκε με απλή προσωρινή απενεργοποίηση του antivirus προγράμματος και χωρίς να χρειαστεί οποιαδήποτε άλλη ενέργεια.
Ήδη μπήκα και έδωσα τις απαντήσεις μου στο κουίζ.
Περίεργο αλλά συνέβη και αυτό. Ας το έχουν υπόψη τους και άλλοι συνάδελφοι σε περίπτωση που θα τους παρουσιαστεί κάτι τέτοιο.
Γηράσκουμε αει διδασκόμενοι.

Φωτογραφία Στέλιος Μερσινάς
Απάντηση: Quiz
από Στέλιος Μερσινάς - Tuesday, 27 March 2007, 12:17 PM
 
Χαραλαμπε,
χαιρομαι ιδιαιτερα που λυθηκε το προβλήμα.
Καλη επιτυχια στο Quiz!