Φωτογραφία Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Ερώτηση για τρόπο σχεδιασμού
από Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ - Saturday, 12 March 2005, 10:14 PM
 
Δεν έχει να κάνει τόσο με το Visio σαν λειτουργία, αλλά μάλλον με νοοτροπία σχεδιασμού. Το visio λοιπόν έχει μία εικόνα user. Πότε είναι σωστό να την χρησιμοποιούμε; Είναι υπερβολή να βάζουμε δίπλα σε κάθε Η/Υ-τερματικό του δικτύου και ένα χρήστη ή έτσι πρέπει να γίνετε;

πχ. το δίκτυο είναι καλύτερα να δείχνει κάπως έτσι:

usr6uy.jpg

ή έτσι;,

nousr1bp.jpg

Φαντάζομαι δεν έχει κάποια ουσιαστική διαφορά και μάλλον έχει να κάνει πιο πολύ με την προτίμηση του σχεδιαστή, αλλά τέλος πάντων smiley.gif

2η ερώτηση: Όταν συνδέουμε υπολογιστές με ένα hub πχ. ή μεταξύ τους κλπ. είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε το connector tool ή το drawing; Γιατί το drawing σχεδιάζει ευθείες γραμμές από σημείο σε σημείο (το connector τις κάνει συνήθως τεθλασμένες).

Τάσος
 
Φωτογραφία Δημοσθένης ΣΧΙΖΑΣ
Απάντηση: Ερώτηση για τρόπο σχεδιασμού
από Δημοσθένης ΣΧΙΖΑΣ - Sunday, 13 March 2005, 5:48 AM
 

Καλημέρα Τάσο,

εγω λιγάκι που το δούλεψα είδα οτι μερικές φορές το connection tool μπερδεύει το σχέδιο! Από την άλλη βέβαια ούτε και user βάζω γιατί νομίζω ότι είναι υπερβολή... Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να βάζουμε τελικά;

Δημοσθένης

Φωτογραφία Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Απάντηση: Ερώτηση για τρόπο σχεδιασμού
από Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ - Sunday, 13 March 2005, 7:37 AM
 
To connector και γω δεν το χρησιμοποιώ γιατί έτσι όπως τα συνδέει έχω την αίσθηση ότι είναι για ηλεκτρολογικο σχέδιο και όχι για διάγραμμα δικτύου. Άλλα θα θέλα να ξέρα αν είναι και σωστό αυτό.smiley.gif Τώρα για τους users υπερβολή μου φαίνετε να γεμίζεις το σχέδιο έτσι άλλα για να υπάρχει φαντάζομαι θα έχει κάποιες συγκεκριμένες χρήσεις...
Φωτογραφία Σωτήριος Μπούτας
Απάντηση: Ερώτηση για τρόπο σχεδιασμού
από Σωτήριος Μπούτας - Sunday, 13 March 2005, 12:41 PM
 

Το αν θέλεις να βάζεις user δίπλα σε κάθε υπολογιστή είναι καθαρά δική σου επιλογή. Δεν υπάρχει σωστό η λάθος. Για μένα είναι κάπως υπερβολικό γιατί γεμίζεις το σχέδιο με περιττή πληροφορία. Όσον αφορά τώρα την επιλογή μεταξύ connector tool ή drawing μπορείς να επιλέξεις όποιο απο τα δύο θέλεις. Τώρα στην αρχή που έχετε να κάνετε απλά σχέδια (π.χ. STAR, BUS, RING κλπ) μπορείτε να χρησιμοποιείτε το drawing δίχως πρόβλημα. Αργότερα όμως που θα έχετε πιο πολύπλοκα σχέδια δικτύων θα δείτε πως το connector tool είναι κατά πολύ πιο χρήσιμο.

Φωτογραφία Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Απάντηση: Ερώτηση για τρόπο σχεδιασμού
από Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ - Sunday, 13 March 2005, 2:28 PM
 
οκ.