Φωτογραφία Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Μέγεθος αρχείων
από Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ - Monday, 14 March 2005, 7:54 PM
 
Επ' αφορμής της εργασίας μου δημιουργήθηκε ο παρακάτω προβληματισμός. Έκανα λοιπόν τα 3 δίκτυα στο Visio και το αρχειο του βγήκε με μέγεθος 1,68MB (ως εδώ καλά, 3σχέδια είχε).

Κάνω λοιπόν copy drawing και τα τρία διαφορετικά σχέδια σε ένα αρχείο Word (.doc) για να τα παραδώσω. Το Word μου βγήκε 8,21MB και .zipαρισμένο 4,60. Είναι φυσιολογικό αυτό;
 
Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: Μέγεθος αρχείων
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Tuesday, 15 March 2005, 11:48 AM
 

Τάσο Καλημέρα,

τα 8ΜΒ μου φαίνονται πολύ για 3 σχέδια VISIO... Μήπως έκανες πολλές φορές save και είχες πολλά temp files ? Άνοιξε καινούργιο doc file και επανέλαβε την διαδικασία (3 copy drawings..)

Φωτογραφία Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Απάντηση: Μέγεθος αρχείων
από Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ - Tuesday, 15 March 2005, 6:59 PM
 
όχι, αντίθετα παρατήρησα το εξής. Αν κάνω διπλό κλικ στο drawing του Visio στο Word μου ανοιγεί ένα παραθυράκι να το κάνω edit μέσα στο word που βλέπω και τα 3 pages του Visio. Κάτι που σημαίνει ότι κάθε φορά που κάνει copy drawing κάνει copy και τα 3 pages αλλά δείχνει μόνο αυτή που έχεις μπροστά. Αν δεν βάλω background βγαίνει 4,41MB. Το καλύτερο είναι όμως ότι αν αντί για Copy Drawing κάνω Select All>Copy>Paste κάνει copy μόνο το κάθε σχέδιο ξεχωριστά και με τα τρία σχέδια το .doc είναι κάπου 3,5MB. Το Visio drawing υπενθυμίζω είναι κοντά στο 1,8ΜΒ. Office 2003. Είναι φυσιολογικό να αυξάνεται εκθετικά το μέγεθος του αρχείου;

Τώρα μπλέχτηκα...surprise.gif
Φωτογραφία Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Απάντηση: Μέγεθος αρχείων
από Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ - Thursday, 17 March 2005, 12:16 PM
 
Επειδή τελικώς δεν κατάφερα να περιορίσω το μέγεθος, υπέβαλλα το .zipάκι με το drawing του Visio. Μελλοντικά που θα πρέπει να τις δίνουμε σε .doc θα δω τι θα κάνω... shy.gif
Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: Μέγεθος αρχείων
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Sunday, 20 March 2005, 11:10 PM
 

Τάσο,

είδα την εργασία σου..τα backgrounds αυξάνουν το μέγεθος του αρχείου. Αν έχεις πολλά σχέδια μη βάζεις background για να βγαίνει πιο μικρό...wink.gif

Φωτογραφία Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Απάντηση: Μέγεθος αρχείων
από Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ - Monday, 21 March 2005, 5:07 PM
 
ok, αυτό το κατάλαβα αν και κάπως αργά. Τα backgrounds πως βγαίνουν; Γιατί δεν μπορούσα να τα βγάλω, και απλά τα αντικαταστούσα με drag&drop με το καρό background με αποτέλεσμα να μην μειώνεται το μέγεθος... blackeye.gif
Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: Μέγεθος αρχείων
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Monday, 21 March 2005, 7:58 PM
 
Κάνεις κλικ κάτω στο page VBackground κλικ πάνω στην εικόνα backgound (βγαίνουν τα γνωστά βελάκια για image και μετά απλά delete από keyboard) Αυτά στο page VBackground γιατί αν πας σε άλλο page (πχ του σχεδίου σου) δεν βγαίνει...wink.gif
Φωτογραφία Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Απάντηση: Μέγεθος αρχείων
από Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ - Monday, 21 March 2005, 10:18 PM
 
thanks. smiley.gif