Φωτογραφία Γεώργιος Ανδρέου
Microsoft visio και linux ;
από Γεώργιος Ανδρέου - Monday, 17 November 2008, 5:17 PM
 
Καλησπέρα και καλή αρχή και από εμένα! Γνωρίζετε αν έχει υπάρξει καμία επιτυχία να τρέχει το visio σε Linux μέσω wine ; Αν τελικά πρέπει να χρησιμοποιήσω windows, πρέπει να εγκαταστήσω το microsoft office (γιατί χρησιμοποιώ το openoffice) ; Ευχαριστώ πολύ
 
Φωτογραφία Στέλιος Μερσινάς
Απάντηση: Microsoft visio και linux ;
από Στέλιος Μερσινάς - Monday, 17 November 2008, 5:26 PM
 
Με την ελεύθερη version του  Wine δεν θα καταφέρεις πολλά. Η έκδοση Crossover το υποστηρίζει κανονικά αλλά απαιτεί αγορά.
Όσον αφορά την εγκατάσταση στα MS Windows δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι και το MS Office παράλληλα εγκατεστημένο.
Φωτογραφία Γεώργιος Μπάρδης
Απάντηση: Microsoft visio και linux ;
από Γεώργιος Μπάρδης - Monday, 17 November 2008, 5:35 PM
 
Στο ακόλουθο link έχει και κάποια αποτελέσματα απο την εγκτάσταση του visio πάνω απο wine
http://appdb.winehq.org/objectManager.php?bShowAll=true&bIsQueue=false&bIsRejected=false&sClass=version&sTitle=&sReturnTo=&iId=2726
Φωτογραφία Γεώργιος Ανδρέου
Απάντηση: Microsoft visio και linux ;
από Γεώργιος Ανδρέου - Monday, 17 November 2008, 5:44 PM
 
OK θα δοκιμάσω με το CrossOver! Το είχα δει στο winnehq αλλά φοβόμουν μην υπάρξει πρόβλημα με το serial. Σας ευχαριστώ πολύ!
Φωτογραφία Μιλτιάδης Τσιτούρης
Απάντηση: Microsoft visio και linux ;
από Μιλτιάδης Τσιτούρης - Monday, 17 November 2008, 6:50 PM
 

Γιώργο καλησπέρα ,

Απ'ότι θυμάμαι το Visio, Project, OneNote είναι standalone application και μπορεί αν τα κάνεις εγκατάσταση χωρίς να κάνεις install το MS Office. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

Φωτογραφία Γεώργιος ΚΟΡΩΝΙΟΣ
Απάντηση: Microsoft visio και linux ;
από Γεώργιος ΚΟΡΩΝΙΟΣ - Tuesday, 18 November 2008, 12:02 AM
 
Και εγω openoffice εχω και το visio 2003 παιζει μια χαρα. Στο pc μου δεν υπαρχει MS office 
Φωτογραφία Μιλτιάδης Τσιτούρης
Απάντηση: Microsoft visio και linux ;
από Μιλτιάδης Τσιτούρης - Tuesday, 18 November 2008, 4:59 AM
 

Καλημέρα,

δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα το MS Visio δουλεύει και χωρίς το MS Office