Φωτογραφία Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Online Βιβλία και Συγγράματα
από Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ - Monday, 7 March 2005, 6:42 PM
 
Σχετικά με τα online βιβλία που είναι διαθέσιμα για περαιτέρω εμβάθυνση. Αυτά που είναι διαθέσιμα σε .pdf, έχει καλώς τα κατεβάζω και όταν βρω χρόνο τα μελετάω. Τα online όμως πως μπορώ να τα δω offline γιατί και λόγω 56αρας σύνδεσης και λόγω φόρτου εργασίας ίσως με τα περισσότερα από αυτά μπορέσω να ασχοληθώ μόνο μετά τη λήξη του σεμιναρίου που φαντάζομαι δεν θα είναι πλέον διαθέσιμα.
Ευχαριστώ.
 
Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: Online Βιβλία και Συγγράματα
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Tuesday, 8 March 2005, 12:01 AM
 

Αγαπητέ Τάσο,

όπως θα καταλαβαίνεις, λόγω του πλήθους των on-line βιβλίων (7) αλλά και της ποιότητάς τους (τα βιβλία του O'Reilly θεωρούνται top σε Network theory ειδικά σε περιβάλλον Unix αλλά και σε command prompt Windows στο οποίο θα κάνουμε ασκήσεις μελλοντικά) υπάρχει "κόλλημα" με το license..αυτή τη στιγμή, η δικτυακή τους πρόσβαση για εκπαιδευτικούς σκοπούς από εσάς είναι νόμιμη σύμφωνα με το license..Αυτό που μπορείτε προσωρινά να κάνετε είναι όταν βρίσκετε το κεφάλαιο που σας ενδιαφέρει (σε επόμενες εβδομάδες θα υπάρχουν αρκετές αναφορές links σε συγκεκριμένα κεφάλαια...), είτε με copy-paste το περνάτε σε word document, είτε εκτυπώνετε τη σελίδα κατευθείαν..

Θα δούμε, μπορεί μελλοντικά προς το τέλος του σεμιναρίου να βρούμε κάποια "ανεπίσημη" φόρμουλα να σας τα δώσουμε σε CD.."πάντα για εκπαιδευτικούς σκοπούς" και ανεπίσημα...

Βασίλης

Φωτογραφία Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Απάντηση: Online Βιβλία και Συγγράματα
από Αναστάσιος ΓΕΩΡΓΙΟΥ - Tuesday, 8 March 2005, 10:06 AM
 
Ευχαριστώ πολύ. Έκανα κάποιες προσπάθειες να τα περάσω για offline αλλά το moodle δεν είναι και πολύ WinHTTrack-friendly. biggrin.gif
Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: Online Βιβλία και Συγγράματα
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Tuesday, 8 March 2005, 10:34 AM
 
Ε ναι, μα για το λόγο αυτό το έχουμε σετάρει έτσι (μέσω php redirection), ώστε να έχετε πρόσβαση μόνο οι πιστοποιημένεοι χρήστες, λόγω licence..μπορούσαμε να το βάζαμε απλά σε html mirron αλλά θα υπήρχε πρόβλημα..will see mixed.gif
Φωτογραφία Θάνος ΛΑΓΟΣ
Απάντηση: Online Βιβλία και Συγγράματα
από Θάνος ΛΑΓΟΣ - Friday, 9 June 2006, 3:41 PM
 

Βασίλη υπάρχει ενδεχόμενο για τα online books να τα κατεβάσουμε με κάποιο τρόπο; Άραγε το προγράμματα που σου δίνουν τη δυνατότητα να κατεβάσεις ολόκληρο site θα παίξουν;

Ευχαριστώ πολύ

Φωτογραφία Δημήτριος ΜΠΟΥΖΑΝΑΣ
Απάντηση: Online Βιβλία και Συγγράματα
από Δημήτριος ΜΠΟΥΖΑΝΑΣ - Saturday, 24 June 2006, 2:49 PM
 
Υπάρχει τρόπος....κάποια ήδη τα έχω κατεβάσει και τα μετάτρεψα σε chm μορφή....αλλά λογω 56κ δεν μπορώ να τα κατεβάσω όλα....σε λίγες μέρες που θα ενεργοποιηθεί το dsl θα τα έχω όλα έτοιμα..

free sample


Φωτογραφία Θεοχάρης ΠΟΠΠΗΣ
Απάντηση: Online Βιβλία και Συγγράματα
από Θεοχάρης ΠΟΠΠΗΣ - Saturday, 24 June 2006, 7:52 PM
 

Θάνο,

Έχω κατεβάσει 4 από τα βιβλία καi τα έχω σώσει σε μορφή .doc. Είναι περίπου 4 με 5ΜΒ το καθένα.

Επίσης κατέβασα και τα movies του visio training, και (ελπίζω να μην παρεξηγηθούν οι εκπαιδευτές μας), σκαλίζοντας τα Temporary Internet FIles του υπολογιστή μου, έχω σώσει και όλες τις multimedia διαλέξεις μέχρι τώρα για να μπορώ να τις ακούω και off line.

Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει mail να του στείλω ηλεκτρονικά ό,τι έχω.

Ψάχνω και έναν τρόπο να τα κάνω upload κάπου, ώστε να μπουν όλοι οι συνάδελφοι να τα "μαζέψουν".

Παραμένω στη διάθεση όλων σας

Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: Online Βιβλία και Συγγράματα
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Sunday, 25 June 2006, 10:17 PM
 

Όσοι μπορέσετε να τα κατεβάσετε ΟΚ..

Όσοι θελήσουν στο τέλος του σεμιναρίου, μπορούμε να τα ανεβάσουμε "ανεπίσημα" σε ένα λινκ να τα βρείτε...όλα ανεπίσημα μαι ευγενική χορηγία του medialab :-)

Φωτογραφία Θεοχάρης ΠΟΠΠΗΣ
Απάντηση: Online Βιβλία και Συγγράματα
από Θεοχάρης ΠΟΠΠΗΣ - Monday, 26 June 2006, 7:50 AM