Φωτογραφία Κωνσταντίνος ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
connect στο chat client
από Κωνσταντίνος ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ - Monday, 31 October 2005, 2:46 PM
 
γιατί στο chat client δεν μπορώ να κάνω connect από τον υπολογιστή του γραφείου μου (ενώ από το σπίτι μπήκα κανονικά) και εμφανίζει το μήνυμα : Could't resolve server address fermat.madialab.ntua.gr ;
 
Φωτογραφία Σωτήριος Μπούτας
Απάντηση: connect στο chat client
από Σωτήριος Μπούτας - Monday, 31 October 2005, 2:58 PM
 

Μήπως τρέχεις κάποιο Firewall στο γραφείο και έχεις κλειστές κάποιες πόρτες;

Φωτογραφία Κωνσταντίνος ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
Απάντηση: connect στο chat client
από Κωνσταντίνος ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ - Monday, 31 October 2005, 3:19 PM
 
OXI δεν έχω Firewall και από διπλανό υπολογιστή (με ίδιες; ρυθμίσεις) μπήκα αμέσως
Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: connect στο chat client
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Monday, 31 October 2005, 4:01 PM
 

Κώστα,

προφανώς επειδή μπαίνεις από εταιρία, υπάρχει κεντρικός firewall, ο οποίος κόβει κάποιες πόρτες επιλεκτικά, με βάση κάποια IPs, ο java client συνδέεται μέσω UDP με την 6667 του server εδώ....Αφού μπήκες no prob αλλά μελλοντικά να το ξέρετε αυτό..απο τις δουλειές σας και τις εταιρίες σας, μπορεί να έχετε προβλήματα λόγω των κεντρικών proxy.. Το τί είναι αυτά και γιατί γίνεται αυτό...όταν τελειώσετε το σεμινάριο θα το γνωρίζετε καλά.. :-)

Φωτογραφία Κωνσταντίνος ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
Απάντηση: connect στο chat client
από Κωνσταντίνος ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ - Wednesday, 2 November 2005, 9:39 AM
 
Θα περιμένω να το ανακαλύψω στη πορεία των μαθημάτων διότι ούτε και αυτό ισχύει. wideeyes.gif  Επειδή εγώ ελέγχω το σύστημα στην εταιρεία (1 server και 6 Η/Υ όχι τίποτα σπουδαίο) δεν υπάρχει κεντρικός firewall. Επίσης αφού μπήκα από έναν άλλο υπολογιστή και όλοι έχουν τα ίδια δικαιώματα δεν τίθεται ζήτημα επιλεκτικού  IP.
Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: connect στο chat client
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Wednesday, 2 November 2005, 9:47 AM
 

Xmmm,

τα πράγματα γίνονται ενδιαφέροντα και μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το πρόβλημα σαν ένα καλό Case Study..θα το δούμε στην συνέχεια.. :-)

Απλά Κώστα πες μου αν βγαίνεις στο Νετ μέσω απλής gateway (Win Server), αν βγαίνεις με στατικά ή δυναμικά IPs (DHCP emulation από Win Server.. ή στατικά IP από network admin) και αν έχεις ADSL και είσαι με routeraki..μάλλον δεν έιχες ping reply και ο server σε έκοβε..αυτά θα τα μάθουμε 3-4η εβδομάδα όταν θα δουλεψετε με δικτυακές εντολές TCP/IP..

Ετοιμαστείτε, η περίπτωση του Κώστα case study και για τις τελικές εξετάσεις..μόνο που τότε εσείς θα αναλύσετε το δίκτυο ή παρόμοιο πρόβλημα (θα έχουμε troubleshooting scenarios) και θα αποφανθείτε..

Keep on future Net Gurus :-)

Φωτογραφία Κωνσταντίνος ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
Απάντηση: connect στο chat client
από Κωνσταντίνος ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ - Wednesday, 2 November 2005, 1:11 PM
 
Λοιπόν έχουμε και λέμε: είμαι με ADSL, βγαίνω στο δίκτυο με δυναμικό IP , υπάρχει ένα speedtouch /routeraki που συνδέεται απ ευθείας με το router που μοιράζει δίκτυο (χωρίς παρεμβολή του server ), κάθε υπολογιστής έχει static IP