Φωτογραφία Γεώργιος ΧΑΛΑΡΗΣ
Πως Μπορούμε Να αποθηκεύσουμε μια MULTIMEDIA Διαλεξη ????
από Γεώργιος ΧΑΛΑΡΗΣ - Thursday, 22 March 2007, 3:09 PM
 

Λόγο του ότι στο σπίτι η γραμμή δεν μου σηκώνει την διάλεξη μια και παίζει μόνο 25 κβ θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος ή πως μπορώ να κάνω download την διάλεξη στην δουλειά μου για να την πάρω στο σπίτι μου για να μπορώ με την ησυχία μου να την ακούσω ....

Σας Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!

 
Φωτογραφία Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Απάντηση: Πως Μπορούμε Να αποθηκεύσουμε μια MULTIMEDIA Διαλεξη ????
από Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ - Thursday, 22 March 2007, 6:38 PM
 

Γιωργο,

πολυ φοβαμαι οτι ειναι ο τυπος  του συγκεκριμενου multimedia αρχειου τετοιος που δεν επιτρεπει download.Aν υπαρχει το ιδιο αρχειο με αλλη μορφη διαθεσιμο για download σε καποιο FTP Server του Ε.Μ.Π υποθετω θα μας το πουν οι εκπαιδευτες.

Φωτογραφία Γεώργιος ΧΑΛΑΡΗΣ
Απάντηση: Πως Μπορούμε Να αποθηκεύσουμε μια MULTIMEDIA Διαλεξη ????
από Γεώργιος ΧΑΛΑΡΗΣ - Friday, 23 March 2007, 7:15 AM
 

Βρήκα τρόπο φίλε Γιώργο .... Την ώρα που παίζει η MULTIMEDIA ΔΙΑΛΕΞΗ πήγαινε στο

C:\Documents and Settings\gchalari\Local Settings\Temporary Internet Files

όπου gchalari είναι το "user name" μου (εσύ θα πάς στο δικό σου). Πρίν ξεκινήσει να παίζει η διάλεξη διέγραψε τα πάντα από το συγκεκριμένο folder.

Μόλις τα διαγράψεις βάλε την διάλεξη να παίζει έχοντας ανοιχτο και δίπλα σου το "Temporary Internet Files" folder. Αμέσως πάτα F5 και θα δείς ότι ο φακελος σου θα γεμίσει με αρχεία . Εσύ θες μόνο τα αρχεια "slide1.swf" , "slide2.swf" κτλπ κτλπ . Αυτα θα παρατηρήσεις έχουν κάποια αρκετα ΚΒ στον όγκο τους 200 ή 120 ή 600 . Αυτα θα κρατάς εσύ.

Αν δεν σου το κάνει με την πρώτη ξαναδοκίμασε. Πάλι με την ποιο παραπάνω διαδικασία . Διαγράφοντας πάλι το περιεχόμενο του "Temporary Internet Files" και πατώντας F5 την ώρα που παίζει η διάλεξη . Να έχεις υπόψιν σου ότι πολλες φορές η Διαλέξεις αποτελούνται από περισσότερα του ενος "slide1.swf"

Να έχεις υπόψιν σου ότι αυτά "slide1.swf" θα τα παίζεις με τον MEDIA PLAYER τον CLASSIC. (Τουλάχιστον εγώ με αυτόν τα παίζω).

Να είσαι καλά φίλε ελπίζω να σε βοήθησα.....!!!!

Φωτογραφία Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Απάντηση: Πως Μπορούμε Να αποθηκεύσουμε μια MULTIMEDIA Διαλεξη ????
από Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ - Friday, 23 March 2007, 7:37 AM
 

Καλημερα αγαπητε Γιωργο,

Πηγα C:\Documents and Settings\gevas\Local Settings\Temporary Internet Files(οπου gevas το δικο μου username) και διεγραψα το περιεχομενο αλλα πατωντας το F5 κατα την διαρκεια της multimedia διαλεξης δεν εγινε απολυτως τιποτα!Φυσικα το εκανα πολλες φορες αλλα χωρις αποτελεσμα!

Η κατι δεν κανω εγω σωστα η μηπως χρησιμοποιειται καποιο αλλο πληκτρο F?

Περιμενω με πολυ περιεργεια καποια απαντηση.

Φωτογραφία Γεώργιος ΧΑΛΑΡΗΣ
Απάντηση: Πως Μπορούμε Να αποθηκεύσουμε μια MULTIMEDIA Διαλεξη ????
από Γεώργιος ΧΑΛΑΡΗΣ - Friday, 23 March 2007, 7:55 AM
 

Το έκανα και δούλεψε με INTERNET EXPLORER δεν μου δούλεψε όμως με MOZILA μηπως φταίει αυτό ???? πάντως και σε εμένα πολλές φορες δεν δούλεψε άργησε να δουλέψει και με τον IE . be patient.

Κοιτα φιλαράκι τα αρχεία της διάλεξης είναι μικρά δεν ξέρω αν μπορώ να σου τα στείλω μέσο καποιου mail ....αν έχεις δώστο μου να σου τα στέλνω σιγά σιγά ....

Το mail μου είναι gchalari@archetypon.gr  στην δουλεία μέχρι στις 17 30 ή στο gchalari@gmail.com 

Φωτογραφία Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Απάντηση: Πως Μπορούμε Να αποθηκεύσουμε μια MULTIMEDIA Διαλεξη ????
από Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ - Friday, 23 March 2007, 8:41 AM
 

Γιωργο,

σε εμενα η  multimedia διαλεξη "τρεχει" κανονικα στο PC του σπιτιου αλλα και στο PC της εργασιας μου.

Ο λογος που το εψαξα ειναι καθαρα απο περιεργεια αλλα και πιθανη αποκτηση γνωσης πανω στη διαδικασια που επιτρεπει download η και copy  σε τετοιου ειδους αρχεια.

Χρησιμοποιω φυλλομετρητη IE VER 6 και εκανα ακριβως τις ενεργειες που μου ειπες χωρις αποτελεσμα.Πατωντας το πληκτρο  F5 το μονο που γινεται ειναι ενα restart στη διαλεξη.

Δε συνεβει και τιποτα.Ισως να συντρεχουν και καποιες αλλες ειδικες συνθηκες στο δικο σου PC που σου επιτρεπουν να κανεις copy τελικα την διαλεξη.

Φωτογραφία Χρήστος ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ
Απάντηση: Πως Μπορούμε Να αποθηκεύσουμε μια MULTIMEDIA Διαλεξη ????
από Χρήστος ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ - Friday, 23 March 2007, 5:19 PM
 

Όχι εκεί αποθηκεύονται τα αρχεία που μας είπε παραπάνω.

Το F5 το πατάς όταν είσαι στο temporary παράθυρο, και όχι στο παράθυρο που "παίζει" η παρουσίαση.

Γενικά τα temp folders είναι ένας από τους χώρους σε ένα σκληρό δίσκο όπου μπορείς να βρεις απίστευτα πράγματα.

Τελικά κανείς δεν γλυτώνει από τον θείο Gates cool