Φωτογραφία Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Χαιρετισμοί-απορία
από Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ - Saturday, 1 September 2007, 6:21 PM
 

Αγαπητοι κ.κ εκπαιδευτες και συναδελφοι,συμφοιτητες,

Μια ομορφη και χαρουμενη περιοδος,αυτη των θερινων διακοπων,για τους περισσοτερους απο εμας τελειωσε.Ετσι καλουμαστε να επιστρεψουμε στην εργασια μας,ετοιμοι να ανταποκριθουμε στις προκλησεις ,εργασιακες αλλα και εκπαιδευτικες οποτε αυτες προκειψουν.

Προσωπικα ελαβα το πιστοποιητικο ειδικευσης μολις σημερα,καρπος των προσπαθειων του προηγουμενου 6 μηνου και θα ηθελα με την ευκαιρια να εκφρασω μια απορια προς τους κ.κ εκπαιδευτες μας καθως και λοιπους αφανεις συμμετεχοντες στην εκδοση αυτου του πιστοποιητικου(Γραμματεια Ε.Μ.Π. ,σχεδιαστη του πιστοποιητικου,προσυπογραφοντες του εγγραφου):

To πιστοποιητικο αυτο ειναι πραγματι οπως το εμφανιζει το sample PDF του site του εργαστηριου πολυμεσων αλλα δεν θα επρεπε να ειχε ενα μοναδικο αριθμο σειρας(καταχωρημενο στο πρωτοκολλο της σχετικης σχολης) καθως και μια σφραγιδα της Ελληνικης Δημοκρατιας η την σφραγιδα της Σχολης?

Με την σκεψη οτι εκφραζω μια λογικη απορια μηπως θα μπορουσε να προστεθει τουλαχιστων η σφραγιδα εκ των υστερων?

Ευχαριστω.

Γ.Βασιλειαδης.

 
Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Monday, 3 September 2007, 8:32 AM
 

Αγαπητέ Γιώργο,

ελπίζω να ξεκουραστήκατε στις διακοπές σας !

Οι Σχολές σφραγίδες δεν έχουν καθώς δεν εκδίδουν επισήμως Πτυχία και οι στρογγυλές κλασσικές σφραγίες της Ελληνικής Δημοκρατίας μπαίνουν μόνο στα επίσημα Πτυχία Μηχανικών του ΕΜΠ (προπτυχιακά και μεταπτυχιακά)... Αριθμός Πρωτ. ΔΕΝ μπαίνει ποτέ πάνω στο Πτυχίο, αλλά χρησιμοποιείται πάντα εσωτερικά (είναι ο αριθμός Μητρώου Εγγραφής σας) για έκδοση Πιστοποιητικών ή Βαθμολογίας...

Το Πτυχίο σας εκδίδεται επίσημα από το ΕΠΙΣΕΥ του ΕΜΠ (το Πανεπιστημιακό Ερευνητικό Ινστιτούτο των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ) οπότε η σφραγίδα ΔΕΝ είναι απαράιτητη για την πιστότητα του πτυχίου σας. Το ΕΠΙΣΕΥ-ΕΜΠ έχει σφραγίδα στρογγυλή αλλά δεν κρίθηκε απαραίτητο να σφραγιστεί...

Σε περίπτωση που έχετε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πρόβλημα με κάποια υπηρεσία ή σας αμβισβητήσουν το γνήσιο των υπογραφών, επικοινωνήστε με την Γραμματεία (την Μαρία το τηλ στο site) να σας στείλουμε  Πιστοποιητικό Σπουδών με υπογραφή του Καθηγητή κ. Λούμου και σφραγίδα της Γραμματείας των Ηλεκτρολόγων του ΕΜΠ για γνησιότητα...ή μπορείτε εαν θέλετε να συννενοηθείτε με την Γραμματεία (την Μαρία...) να μας δώσετε το πτυχιο σας για πρόσθετη στρογγυλή σφραγίδα στον μέσον, από το ΕΠΙΣΕΥ του ΕΜΠ (θα πάρει καποιες μέρες..) και να το πάρετε πίσω...

Για οποιαδήποτε ερώτηση η reference σε οποιονδήποτε (συστατική, τηλεφωνική, κοκ) είμαστε εδώ να επικοινωνήσετε άμεσα..

Επίσης, για οτιδήποτε μπορείτε να βάζετε Ονομαστικά references σε CV ή οπουδήποτε το όνομά μου ή το όνομα του Καθηγητή κ. Λούμου από τους Ηλεκτρολόγους του ΕΜΠ και να δηλώνετε ότι είστε απόφοιτος των προγραμμάτων E-learning του Medialab ΕΜΠ...

Φωτογραφία Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ - Monday, 3 September 2007, 9:08 AM
 

Αγαπητε Βασιλη,

ελπιζω να περασες και εσυ καλα και να γυρισες "full charge"smileμε ιδεες για νεα σεμιναρια.

Επικοινωνησα με την κ.Μαρια της γραμματειας και το θεμα διευθετηθηκε.

Σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση στην απορια μου και θα χαρω να σε δω απο κοντα σε μια μελλοντικη συναντηση για καφε και ανταλλαγη επικοδομητικων αποψεων.

Φωτογραφία Βασίλειος Νικολόπουλος
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Βασίλειος Νικολόπουλος - Tuesday, 4 September 2007, 10:04 AM
 

Αγαπητέ Γιώργο,

φόρτισα πλήρως, μετά από 15 μέρες στην Κρήτη από όπου γύρισα αλκοολικός από τα "καψουλάκια" :-)

Είμαι στην διάθεσή σου για καφέ και συζητηση όποτε θελήσεις, για να ξεσηκώσουμε και τους υπόλοιπους...

Σύντομα θα βγούν νέου τύπου σεμνάρια από εμάς (τα executive), όπου θα είναι ένα blending live και e-learning σε συνεργασία με εταιρία πληροφορικής..

Θα υπάρχει ένα γερό θεωρητικό υπόβαθρο 16-24 ωρών Θεωρίας και παρουσιάσεων (από εμάς σε αίθουσα του ΕΜΠ ή ξενοδοχείο) και μετά 3 εβδομάδες Case Study project από αληθινό ΙΤ έργο της αγοράς, με e-learning support.. θα μάθετε περισσότερα και θα σας στείλουμε και email... κλασσικά θα υπάρχει χαρτί από ΕΜΠ..θα συνδιάζει δηλαδή και θεωρία και πράξη σε πραγματικό έργο πληροφορικής...

Τα πρώτα σεμινάρια θα είναι Σχεδίαση Πληροφοριακών Συστημάτων, Διαχείριση Γνώσης και Corporate Knowledge management και Διαχείριση Δικτύων και QoS (πιο Business oriented)..

Περισσότερα σε λίγες μέρες !! Ετοιμάζουμε και ένα πιο advanced seminar σε δίκτυα και πολυμέσα...

Φωτογραφία Παναγιώτης ΣΙΩΛΗΣ
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Παναγιώτης ΣΙΩΛΗΣ - Tuesday, 4 September 2007, 12:03 PM
 
Αγαπητέ Βασίλη
Με χαρά διάβασα για τα μελλοντικά σεμινάρια γιατί ....κάτι μου λείπει. Θα παρακαλούσα τον συντονιστή των συναντήσεων (Γιώργο) για την διοργάνωση, μιας ακόμη συνάντησης υπό την σκιά της Ακροπόλεως, ή οπουδήποτε αλλού, με λιγότερο άγχος αυτή την  φορά. Όσο αφορά τον ξεσηκωμό, προσωπικά δεν χρειάζομαι και πολύ.

Παναγιώτης Σιώλης
 
Φωτογραφία Κωνσταντίνος Λάσκαρης
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Κωνσταντίνος Λάσκαρης - Tuesday, 4 September 2007, 2:34 PM
 
Γειά σου Παναγιώτη και Γιώργο. Είσαστε από τις "μορφές" της ιδεατής μας τάξης Ελπίζω Πάνο να τα πήγες καλά με το ΕΑΠ (γιατί άκουσα πέσαν κεφάλια πάλι) . Άντε ζωντανεύει και πάλι το φορουμ
Φωτογραφία Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ - Tuesday, 4 September 2007, 8:02 PM
 

Αγαπητε Βασιλη,

με ενδιαφερει η περιπτωση των executive σεμιναριων.Θα ειναι και αυτα υπο την αιγιδα του EΠΙΣΕΥ?Τι ειδους πιστοποιηση θα υπαρξει?Καποιο sample προς ενημερωση?Εχει γινει καποιος προυπολογισμος κοστους?

Σχετικα με τη συναντηση,θα βολευε η Κυριακη 16 Σεπτεμβριου για μια ενδεχομενη συγκεντρωση μας...στο γνωστο μερος και οσοι πιστοι προσελθουν?Δυστυχως για αυτη την Κυριακη 9/9, θα πρεπει να παρευρεθω στην Ραδιοερασιτεχνικη Συναντηση Hamfest της Λαρισας.

Aγαπητοι,Παναγιωτη και Κωνσταντινε,

θα χαρω να πιουμε ολοι μαζι το καθιερωμενο FRAPE' και να τα πουμε απο κοντα.Σιγουρα με μηδενικο αγχοςcool αυτη τη φορα big grin να κουβεντιασουμε χαλαρα και να ενημερωθουμε απο τον κ.Νικολοπουλο για τις πολυ ενδιαφερουσες προτασεις του σχετικα με τα νεα σεμιναρια που θα ακολουθησουν.Περιμενω λοιπον δηλωσεις συμμετοχης καθως και αντιπροτασεις εαν υπαρχουν.

Επιτελους,καιρος ηταν να ζωντανεψει και παλι το Forum του GROUP D'.

Φωτογραφία Παναγιώτης ΣΙΩΛΗΣ
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Παναγιώτης ΣΙΩΛΗΣ - Wednesday, 5 September 2007, 3:05 AM
 
Γιώργο Καλημέρα
Δεν θα έλεγα οχι, για την κυριακή 16/9 το απόγευμα, μετά τις 18:00, έχω να πάω στην Γή του Πυρός (Πελοπόννησο - Μεγαλόπολη) λόγω εκλογών.



Φωτογραφία Γιαννης ΣΠΥΡΑΤΟΣ
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Γιαννης ΣΠΥΡΑΤΟΣ - Wednesday, 5 September 2007, 10:46 AM
 
Γεια χαρα σε ολους
Συμφωνω σε ολα, και πρωτιστως για τα σεμίναρια ,αντε γιατι σκουριασαμε, οσο για το καφε θα ελεγα λογω εκλογων για την επομενη Κυριακη 23/9.
Φωτογραφία Γεώργιος ΚΩΤΣΗΣ
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Γεώργιος ΚΩΤΣΗΣ - Wednesday, 5 September 2007, 3:46 PM
 

γεια χαρά σε όλους και,,, καλό επόμενο .

για την συνάντηση που λέτε συμφωνώ υπό τίς εξής(τουλάχιστον) προυποθέσεις:

  1. Κάποιος Βασίλης θα ευαρεστηθεί να μας μιλήσει για τον Evariste Galois
  2. κάποιος Γιώργος θα φέρει παστέλι και θα μας πεί τί είδε στα καμμένα.
  3. Κάποιος άλλος Γιώργος θα φέρει σχεδιάγραμμα της διαδρομής των διακοπών του(routing) και των μέτρων ασφαλείας που έλαβε, για έλεγχο από τον προηγούμενο Βασίλη(χωρίς άγχος πλέον).
  4. Κάποιος ( ονόματα δε λέμε) θα μας δικαιολογήσει το 0-0.
  5. κάποιοι θα φέρουν μπομπονιέρες
  6. τέλος......συνάντηση χωρίς τον Πρόεδρο του GroupD,,ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ,  Πάντως αν γίνει , προτείνεται η 23/9/07.
Φωτογραφία Γεώργιος Μπάρδης
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Γεώργιος Μπάρδης - Thursday, 6 September 2007, 7:53 AM
 

Διαλέξτε ένα και έφτασεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!! Όχι όμως το Νο2 ( μελάτο), μη μας παρεξηγήσουν.

http://www.pastelas.gr/products.html

Φωτογραφία Κωνσταντίνος ΠΑΤΕΛΗΣ
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Κωνσταντίνος ΠΑΤΕΛΗΣ - Thursday, 6 September 2007, 9:22 AM
 

Γιά χαρά σε όλους,

      Καθηγητές και φίλους από το group 4, εμείς καλώς εχόντων των πραγμάτων θα λείψουμε γιά μία εβδομάδα με την σύζηγο και επιστροφή στις 23/09/2007. Εάν μπορέσω και γίνει η συνάντηση στις 23 θα έρθω (εξαρτάται από το δρομολόγιο του πλοίου). Όσο γιά όλα τα άλλα είμαι και εγώ μέσα, ειδικά εάν γίνει ένα μεγαλύτερο σε διάρκεια σεμινάριο γιά όλον τον χρόνο,πιό πολύ τεχνικό (τηλεπικοινωνίες, ηλεκτρονικά, ρομποτική ή και από όλα αυτά μαζί) ύστερα από σχετική πρόταση από εμένα και τον Γιώργο Βασιλειάδη προς τον Κο Νικολόπουλο. Είμαστε γεμάτοι ενέργεια από ότι βλέπω όλοι μας και καλό θα είναι να βρεθούμε πάλι και να τα πούμε.

Φωτογραφία Κωνσταντίνος Λάσκαρης
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Κωνσταντίνος Λάσκαρης - Wednesday, 5 September 2007, 2:32 PM
 
Θα πίνω το καφεδάκι μου στη Ρόδο και θα σας σκέφτομαι. Τα κατάφερα και θα λείψω και εγώ για διακοπές (επιτέλους) επτά ημέρεςbig grin. Θα επιστρέψω Οκτώβριο για να μάθω τα παραλειπόμενα. Να περνάτε καλά
Φωτογραφία Κωνσταντίνος ΠΑΤΕΛΗΣ
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Κωνσταντίνος ΠΑΤΕΛΗΣ - Friday, 7 September 2007, 12:10 PM
 

Κωνσταντίνε γειά σου,

Να περάσεις καλά, κάνε πολλά μπάνια, φάε υπέροχα μεζεδάκια και όταν γυρίσεις θα βρεθούμε όλοι να τα πούμε με το καλό. Πάντως μην ανησυχείς, είναι δυνατόν ο Γεώργιος να μην κανονίσει να βρεθούμε; Είναι η ψυχή της ομάδας.

Τα λέμε φίλε μου

Φωτογραφία Ιωάννης - Αλέξανδρος ΒΛΑΧΟΣ
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Ιωάννης - Αλέξανδρος ΒΛΑΧΟΣ - Wednesday, 5 September 2007, 8:59 AM
 
Επιτέλους... Κόσμος στο site!! Χαιρετώ άπαντες και εύχομαι καλό χειμώνα σε όλους (όποτε κι αν έρθει)!

Αγαπητοί Βασίλη και Γιώργο, προσωπικά είμαι μέσα σε ΟΤΙ κανονίσετε (καφέ-σεμινάριο) wink

Να περνάτε ΟΛΟΙ σας πολύ καλά!

Θα τα πούμε...!!

Johny ο παραλίας!!!cool
Φωτογραφία Κωνσταντίνος ΠΑΤΕΛΗΣ
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Κωνσταντίνος ΠΑΤΕΛΗΣ - Thursday, 6 September 2007, 9:28 AM
 

Ιωάννη Αλέξανδρε,

Γιά σου και πάλι, ελπίζω με το χέρι να είναι όλα καλά. Ελπίζω να πέρασες καλά στις διακοπές σου γιατί σε βρίσκω ακμαιότατο και σαν πιό νέος από όλους εμάς του group 4 θα πρέπει να είσαι έτοιμος γιά όλααααααα τα άλλα σεμινάρια που θα ακολουθήσουν. Τι λές;

Φωτογραφία Ιωάννης - Αλέξανδρος ΒΛΑΧΟΣ
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Ιωάννης - Αλέξανδρος ΒΛΑΧΟΣ - Friday, 7 September 2007, 8:21 AM
 
Γεια σου αγαπητε Κωνσταντινε!!

Καλυτερα παει το χερι μου, σ'ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον! Καλα περασα στις διακοπες μου ευτυχως και τωρα ειμαι ετοιμος να ξεκινησω με φορα οοοοοοοοολα τα σεμιναρια που θα δρομολογησει το αγαπημενο μας ΕΜΠ tongueout!
Ελπιζω να περνας πολυ καλα και να περασεις ακομα καλυτερα οπου πας διακοπουλες (ετσι διαβασα πιο πανω)!!

Θα ειμαστε σε επαφη ολοι και συναμα ετοιμοι για την πιστολια του αφετη (κ. Νικολοπουλου) ετσι??

Να εισαι καλα και θα τα πουμε!!
Φωτογραφία Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ - Friday, 7 September 2007, 11:10 AM
 

Γεια σου Jonny παραλια cool,(ντου γιου λαϊκ μύκονος γκέρλς??)

Πηρες το απαραιτητο καφετι χρωμα,σημα κατατεθεν των διακοπων σε καποια παραλια και σε ποια?Γιατι υπαρχουν και αλλοι που μαυριζουν ενω καθονται στην Αθηνα...

Φωτογραφία Κωνσταντίνος ΠΑΤΕΛΗΣ
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Κωνσταντίνος ΠΑΤΕΛΗΣ - Friday, 7 September 2007, 12:02 PM
 

Γεώργιε Γεώργιε,

  Τι είναι αυτά που λες γιά Μύκονο γκέρλς βρε και μας ξεσηκώνεις; Και καλά ο Ιωάννης είναι και ανύπανδρος, τι φταίμε όμως οι υπόλοιποι; (πλάκα κάνω). Γεώργιε ένα έχω να σου πω...να είσαι καλά φίλε μου, είσαι η καρδιά της ομάδας.

Φωτογραφία Κωνσταντίνος ΠΑΤΕΛΗΣ
Απάντηση: Χαιρετισμοί-απορία
από Κωνσταντίνος ΠΑΤΕΛΗΣ - Friday, 7 September 2007, 11:55 AM
 

Αγαπητέ Ιωάννη γειά σου και πάλι,

       Λέμε με την γυναίκα μου να πάμε γιά 5 ημέρες στην Φολέγανδρο που είναι και ήσυχο νησί γιά να ξεκουραστούμε και εμείς γιά λίγο, μιάς που δεν κάναμε διακοπές λόγω των χειμιοθεραπιών της γυναίκας μου. Βλέπω πάντως ότι είσαι έτοιμος και γιά άλλα σεμινάρια και μπράβο σου γιά να μας δίνεις κουράγιο και στους υπόλοιπους. Ελπίζω να συμφωνείς πάντως πως το group d, είμασταν όλοι αρκετά δυνατοί και όχι μόνο γιά τα μαθήματα αλλά και σε άλλα πολλά, βλέπε π.χ. Βασιλειάδης Γεώργιος, τέλειος διοργανωτής συναντήσεων και πολύ καλός στις φωτογραφίες και όχι μόνο, αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλοι οι συνάδελφοι πραγματικά έχουν ο κάθε ένας πολύ καλό χαρακτήρα και επίπεδο. Να δούμε τι θα μας απαντήσει και ο Κος Νικολόπουλος γιά την πρόταση που κάναμε με τον Γεώργιο γιά ένα βαρβάτο σεμινάριο λίγο όμως πιό πολύ στα ηλεκτρονικά και τις τηλεπ/νίες. Όσο γιά το να είμαστε έτοιμοι γιά τα πιστόλια του Κου Νικολόπουλου πιστεύω πως Yeeessssss Allright baby that's it, what we like now.

Να είσαι καλά Ιωάννη θα τα πούμε!!