Φωτογραφία Χρήστος ΑΡΓΥΡΙΟΥ
τεχνικό προβλημα
από Χρήστος ΑΡΓΥΡΙΟΥ - Monday, 30 June 2008, 5:53 PM
 

Καλησπέρα,αγορασα καινούριο φορητό Η\Υ και όλα λειτουργούσαν άψογα μεχρι που μια μέρα προσπάθησα να συνδεθώ στο internet  όχι απο δικό μου δίκτυο αλλά απο άλλο <<ανοιχτό>> μέσω wifi στο οποίο είχα συνδεθεί και τις προηγούμενες ημέρες. Η σύνδεση πραγματοποιήθηκε ΚΑΝΟΝΙΚΑ όμως  ανοίγοντας τον internet explorer δεν άνοιγε καμμία σελίδα και στην αντιμετώπιση προβλημάτων έβγαινε η ένδειξη <<Δεν είναι δυνατή η εύρεση ονόματος κεντρικού υπολογιστή www.go.microsoft..... απο τα windows με την χρήση του DNS.Ο διακομιστής ονομάτων τομέα ενδέχεται να βρίσκεται εκτος λειτουργίας. επόμενη κινηση μου ήταν 1) να επαναφέρω την μηχανη αναζήτησης στις προεπιλεγμενες ρυθμίσεις χωρις όμως αποτέλεσμα.2) Να επαναφερω τον υπολογιστη σε ημερ\νια πριν απο την εγκατάσταση κάποιων ενημερώσεων,χωρις αποτέλεσμα.3) Να απεγκαταστήσω τις πςρισσότερες ενημερώσεις που είχαν γίνει χωρίς αποτέλεσμα...Ο υπολογιστής ειναι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο όμως δεν ανοίγουν σελίδες,δε ενημερώνεται το ΝΟRΤΟΝ (βγάζει σφάλμα). Έχετε άποψη επι του θέματος ? Ευχαριστώ και ζητώ μια ημέρα για να παραδώσω την εργασία,ίσωςκαι αργά το βράδυ να την έχω στειλει απλά είχα πρόβλημα.

 
Φωτογραφία Σωτήριος Μπούτας
Απάντηση: τεχνικό προβλημα
από Σωτήριος Μπούτας - Tuesday, 1 July 2008, 7:11 AM
 

Καλημέρα Χρήστο. Υπάρχει πιθανότητα το WiFi δίκτυο που έχεις συνδεθεί

να έχει κάποιο PROXY τον οποίο πρέπει να σετάρεις για να μπορέσεις να δεις

σελίδες. Τις προηγούμενες ημέρες που είχες συνδεθεί στο WiFi έβλεπες

ιστοσελίδες; Αν ναι, τότε κάτι πρέπει να άλλαξε και δε φταίει απαραίτητα ο

υπολογιστής σου. Τι WiFi δίκτυο είναι αυτό; Μήπως έχουν βάλει security

πια και έχουν κόψει την port 80; Την έχεις την extra μέρα για την εργασία.

Φωτογραφία Χρήστος ΑΡΓΥΡΙΟΥ
Απάντηση: τεχνικό προβλημα
από Χρήστος ΑΡΓΥΡΙΟΥ - Wednesday, 2 July 2008, 9:56 AM
 

Καλησπέρα,πάντα εβλεπα ιστοσελίδες και κατεβαζα ότι ήθελα.Απενεργοποίησα εντελώς το firewall του norton και πάλι  δεν ανοίγουν οι σελίδες.Η διαφορά είναι ότι βγαίνει  ενα παράθυρο το οποίο ζητάει authorization code απο τον κεντρικό διακομιστή του δικτύου για να ανοίξει την εκάστοτε σελίδα,οπότε την πατήσαμε.Ευχαριστώ.

1)Σημ.Κάποιοι εκπαιδευτές δεν έχουν παρακολουθήσει την πορεία μας εξ αρχής έχουν συνδεθεί προ 140 ημερών και βάλε.Εκτος από 2-3 που ασχολείστε.

2)Σημ.Να μας λέτε και πώς τα πάμε στις εργασίες είναι σημαντικό για μένα τουλάχιστον να ξέρω που βαδίζω,σκοπός μου δεν είναι απλά να πάρω το πιστοποιητικό αλλά στην πραξη να εφαρμόζω αυτά που διδάσκετε.. για να βελτιωθούμε πρέπει να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας και να τα διορθώνουμε,εκτος και αν έχετε απογοητευτεί τόσο απο τις επιδόσεις μας..

Φωτογραφία Σωτήριος Μπούτας
Απάντηση: τεχνικό προβλημα
από Σωτήριος Μπούτας - Thursday, 3 July 2008, 8:23 AM
 

Χρήστο οι εκπαιδευτές που έχουν συνδεθεί προ 145 ημερών είναι απλώς

παρατηρητές και βλέπουν την εξέλιξη και τον τρόπο διεξαγωγής του

σεμιναρίου. Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτές για το μάθημα των δικτύων είναι

οι: Βασίλης Νικολόπουλος, Σωτήριος Μπούτας, Γεώργιος Μπάρδης και

Στέλιος Μερσινάς.

Όσο για τις εργασίες έχεις απόλυτο δίκιο. Έχει προκύψει ένα θέμα αυτό το

μήνα αλλά θα έχετε τα αποτελέσματά σας σύντομα. Συνήθως τις χωρίζουμε

οι εκπαιδευτές μεταξύ μας για να τις βαθμολογήσουμε και μετά συζητάμε

τους βαθμούς πριν τους ανεβάσουμε. Οι εργασίες σας θα ανέβουν

μαζεμένες από τις ενότητες που κάναμε μέχρι τώρα και θα δοθεί extra

χρόνος για να τις συζητήσουμε και να λύσουμε τυχόν απορίες σας.