Φωτογραφία Δημήτρης ΤΟΥΡΝΑΖΟΥΝΤΑΣ
Απορια στην εργασια 3ης ενοτιτας
από Δημήτρης ΤΟΥΡΝΑΖΟΥΝΤΑΣ - Friday, 30 June 2006, 8:29 PM
 

  Καλησπέρα

 Απευθύνω μια “ BROADCAST   big grin  ερώτηση .

Στην εργασία της τρίτης ενότητας έχουμε δύο ΙΡ  ADDRESS  που με μπερδεύουν .

      

           **192.168.0.139 -/25

Με βάση τους κανόνες RFC δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε-/25(subnet-mask 128)

Εδώ έχουμε PRIVATE IP ADDRESS

Ρωτάω οι κανόνες RFC δεν ισχύουν στα ιδιωτικά δίκτυα ;

 

            **199.255.255.255-/29

CLASS C IP ADDRESS  3byte network id—1byte host id.

Εδώ έχουμε μια  BROADCAST εντολή ή όχι  ;

Μέχρι τώρα είχα καταλάβει ότι  netw.netw.netw.255

Δεν είναι έγκυρες  για  host addressing

Κάνω  copy-paste  από τις σημειώσεις μας για να τεκμηριώσω την  απoρία μου.

 

 

Δύο διευθύνσεις που δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο παράδειγμά σας είναι 192.168.123.0 και 192.168.123.255, επειδή οι δυαδικές διευθύνσεις με ένα τμήμα κεντρικού υπολογιστή με όλους τους αριθμούς ένα και όλα τα μηδενικά δεν είναι έγκυρες. Η μηδενική διεύθυνση δεν είναι έγκυρη, επειδή χρησιμοποιείται για να καθορίσει ένα δίκτυο χωρίς να καθορίζει έναν κεντρικό υπολογιστή. Η διεύθυνση 255 (σε δυαδική μορφή, μια διεύθυνση κεντρικού υπολογιστή για όλους τους αριθμούς ένα) χρησιμοποιείται για να αναμεταδώσει ένα μήνυμα σε κάθε κεντρικό υπολογιστή ενός δικτύου. Απλώς να θυμάστε ότι η πρώτη και η τελευταία διεύθυνση σε οποιοδήποτε δίκτυο ή υποδίκτυο δεν μπορεί να αντιστοιχιστεί σε κανένα μεμονωμένο κεντρικό υπολογιστή.

 

Μπορεί κάποιος να μου το ξεκαθαρήσει αυτό

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρωνbig grin

 
Φωτογραφία Σωτήριος Μπούτας
Απάντηση: Απορια στην εργασια 3ης ενοτιτας
από Σωτήριος Μπούτας - Saturday, 1 July 2006, 7:17 AM
 

Δημήτρη δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου ως προς τις δύο αυτές IP. Όπως είδες και εσύ στις σημειώσεις, IP με 0 όπως 192.168.123.0 δεν χρησιμοποιείται για διευθυνσιοδότηση γιατί δηλώνει το Network ID και IP με 255 όπως η 192.168.123.255 δηλώνει την Broadcast IP του δικτύου. Αυτό ισχύει όμως για μάσκα /24 δηλαδή 255.255.255.0 όπου το δίκτυο πιάνει όλο το range από 0 έως 255. Όταν κάνουμε υποδικτύωση το Network ID σε κάθε Subnet θα είναι διαφορετικό από 0 και η Broadcast IP διαφορετική από 255. Το πρώτο Subnet θα έχει μόνο Network ID 0 και μόνο το τελευταίο Broadcast 255. Τα ενδιάμεσα Subnets θα έχουν άλλες IP για Network ID και Broadcast ανάλογα με την υποδικτύωση που έχει γίνει.

Όσον αφορά την IP 199.255.255.255 /29 δεν υπάρχει κάτι παράξενο. Σας δίνεται η Broadcast IP όπως καταλαβαίνεις του γενικού δικτύου 199.255.255.0 και σας ζητείτε να το κάνετε Subnetting χρησιμοποιώντας τη μάσκα /29 ή 255.255.255.248. Μόλις κάνετε τα Subnets και βγάλετε τα ζητούμενα, λέτε πως η IP που σας δόθηκε για Subnetting, η 199.255.255.255 είναι η Broadcast IP του τελευταίου Subnet που προκύπτει.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψε και να είναι αρκετά κατανοητό.

Φωτογραφία Δημήτρης ΤΟΥΡΝΑΖΟΥΝΤΑΣ
Απάντηση: Απορια στην εργασια 3ης ενοτιτας
από Δημήτρης ΤΟΥΡΝΑΖΟΥΝΤΑΣ - Saturday, 1 July 2006, 8:02 AM
 
Καλησπέρα

 Απευθύνω μια   BROADCAST“ερώτηση .

Στην εργασία της τρίτης ενότητας έχουμε δύο ΙΡ  ADDRESS που με μπερδεύουν .      

          **192.168.0.139 -/25

Με βάση τους κανόνες  RFC δεν μπορουμε να χρησιμοποιουμε -/25(subnetmask128)

Εδώ εχουμε μια private ip address.

Ρωτάω οι κανόνες RFC δεν ισχυουν στα private ip 

           **199.255.255.255-/29

CLASS C IP ADDRESS 3byte network id—1byte host id.

Εδώ έχουμε μια BROADCAST εντολή ή όχι ;

Μέχρι τώρα είχα καταλάβει ότι   netw.netw.netw.255

Δεν είναι έγκυρες για  host -addressing

Κάνω copy-paste  από τις σημειώσεις μας για να τεκμηριώσω την  απoρία μου.  

Δύο διευθύνσεις που δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο παράδειγμά σας είναι 192.168.123.0 και 192.168.123.255, επειδή οι δυαδικές διευθύνσεις με ένα τμήμα κεντρικού υπολογιστή με όλους τους αριθμούς ένα και όλα τα μηδενικά δεν είναι έγκυρες. Η μηδενική διεύθυνση δεν είναι έγκυρη, επειδή χρησιμοποιείται για να καθορίσει ένα δίκτυο χωρίς να καθορίζει έναν κεντρικό υπολογιστή. Η διεύθυνση 255 (σε δυαδική μορφή, μια διεύθυνση κεντρικού υπολογιστή για όλους τους αριθμούς ένα) χρησιμοποιείται για να αναμεταδώσει ένα μήνυμα σε κάθε κεντρικό υπολογιστή ενός δικτύου. Απλώς να θυμάστε ότι η πρώτη και η τελευταία διεύθυνση σε οποιοδήποτε δίκτυο ή υποδίκτυο δεν μπορεί να αντιστοιχιστεί σε κανένα μεμονωμένο κεντρικό υπολογιστή.

 

Μπορεί κάποιος να μου το ξεκαθαρήσει αυτό

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρωνbig grin

Φωτογραφία Σωτήριος Μπούτας
Απάντηση: Απορια στην εργασια 3ης ενοτιτας
από Σωτήριος Μπούτας - Saturday, 1 July 2006, 9:06 PM
 

Δημήτρη όσον αφορά την IP 192.168.0.139 με μάσκα /25 όντως δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις με βάση το RFC γιατί σου δίνει δύο υποδίκτυα και όπως ξέρουμε το πρώτο και τελευταίο δεν χρησιμοποιούνται. Αυτή είναι όμως η απάντηση που θέλω να πάρω από εσένα στην εργασία και όχι γενικό θέμα προς συζήτηση.

Η δεύτερη IP 199.255.255.255 είναι της μορφής netw.netw.netw.host. Το ότι σαν IP είναι Broadcast δεν πρέπει να σε εμποδίζει από το να βγάλεις τα υποδίκτυα από το Network ID το οποίο είναι το 199.255.255.0.

Φωτογραφία Ιωάννης ΠΡΙΟΒΟΛΟΣ
Απάντηση: Απορια στην εργασια 3ης ενοτιτας
από Ιωάννης ΠΡΙΟΒΟΛΟΣ - Sunday, 2 July 2006, 2:32 PM
 

Γεια σας, θα ήθελα μια διευκρίνηση, εμείς στις απαντήσεις για την εργασία πρέπει να απαντάμε με βάση το rfc ή πρέπει να γράφουμε τα υποδίκτυα που δημιουργούνται χωρίς να λαμβάνουμε το rfc υπ' όψιν μας; 

Φωτογραφία Σωτήριος Μπούτας
Απάντηση: Απορια στην εργασια 3ης ενοτιτας
από Σωτήριος Μπούτας - Sunday, 2 July 2006, 8:36 PM
 

Στην εργασία αναφέρεται πως πρέπει να γράψετε όλα τα δίκτυα κανονικά και μετά με βάση το RFC πρέπει να γράψετε ποια από αυτά δε χρησιμοποιούνται.

Φωτογραφία Δημήτρης ΤΟΥΡΝΑΖΟΥΝΤΑΣ
Απάντηση: Απορια στην εργασια 3ης ενοτιτας
από Δημήτρης ΤΟΥΡΝΑΖΟΥΝΤΑΣ - Sunday, 2 July 2006, 6:25 AM
 

Καλημέρα,

σήμερα το πρωί (Κυριακή) έστειλα για δεύτερη φορά την εργασία μου στο φόρουμ

έκανα κάποιες διορθώσεις σε σχέση με την πρώτη εργασία.

Νομίζω ότι το όφελος των εργασιών είναι ότι μπαίνουμε σε εγρήγορση ελέγχοντας το

επίπεδο των γνώσεων που αποκτήσαμε έως αυτό το σημείο του σεμιναρίου. 

Η βαθμολογία είναι απλώς το περιτύλιγμα. ΄

Έτσι απλώς κουβέντα να γίνεται, αφού τα αυτονόητα δεν πρέπει να τονίζονται, μιας και δεν έχω καθόλου ποδοσφαιρικές ανησυχίες.

 

Φιλικά