Φωτογραφία Γεώργιος ΧΑΛΑΡΗΣ
(ΥΠΕΡΔΙΚΤΥΩΣΗ) ??? CIDR
από Γεώργιος ΧΑΛΑΡΗΣ - Monday, 26 March 2007, 1:54 PM
 
"Ποιός είναι ο κύριος λόγος που κάνουμε υποδικτύωση σε υπάρχον υποδίκτυα και τι πρέπει να προσέχουμε " .... το ερωτημα σας έχει σχέση με την ΥΠΕΡΔΙΚΤΥΩΣΗ ????

 
Φωτογραφία Γεώργιος ΚΩΤΣΗΣ
Απάντηση: (ΥΠΕΡΔΙΚΤΥΩΣΗ) ??? CIDR
από Γεώργιος ΚΩΤΣΗΣ - Monday, 26 March 2007, 3:11 PM
 
Γιώργο η ερώτησή σου είναι εύλογη διότι πράγματι δεν είναι σαφές εάν εννοεί μιά απλή υποδικτύωση ενός δικτύου ,ή ,υποδικτύωση υποδικτύου.Εγώ μόλις είχα ανεβάσει την απάντησή μου( βασισμένη σε απλή υποδικτύωση ενός δικτύου) αλλά την απέσυρα ένα λεπτό αργότερα όταν διάβασα την δική σου ερώτηση. Η εκφραση "υπάρχον υποδίκτυα" είναι λίγο ΑΤΤΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ( ενικός και πληθυντικός μαζί). Είμαι σίγουρος ότι θα μας δώσει την απάντηση ο κ Μπούτας.
Φωτογραφία Σωτήριος Μπούτας
Απάντηση: (ΥΠΕΡΔΙΚΤΥΩΣΗ) ??? CIDR
από Σωτήριος Μπούτας - Tuesday, 27 March 2007, 3:51 PM
 

Καλησπέρα. Θα το θέσω ως εξής για να γίνει ίσως λίγο πιο κατανοητό. Ας πούμε πως έχουμε ένα δίκτυο το 192.168.0.0 /24 και θέλω να το φτιάξω σε υποδίκτυα των 30 χρηστών. Λογικά θα πάρω τη μάσκα /27, η οποία θα μου δώσει τα 192.168.0.0 /27, 192.168.0.32 /27, 192.168.0.64 /27 κλπ. Έστω ότι από αυτά χρησιμοποιούμε τα 3 πρώτα και μας περισσεύουν τα άλλα 5 για μελλοντική χρήση. Μετά από 6 μήνες ανοίγουν δύο νέα τμήματα στην εταιρία και θέλουμε να βάλουμε το καθένα σε διαφορετικό υποδίκτυο, αλλά να δώσουμε μέχρι 14 IPs για χρήστες στο καθένα. Τι κάνουμε; Με αυτά που έχω πει, ήδη έχω δώσει μία περίπτωση για πιο λόγο κάνουμε υποδικτύωση των υποδικτύων. Αν δώσω και τη λύση απαντάω τότε στην ερώτηση. Ελπίζω πάντως να έγινε λίγο πιο κατανοητό. 

Φωτογραφία Γεώργιος ΚΩΤΣΗΣ
Απάντηση: (ΥΠΕΡΔΙΚΤΥΩΣΗ) ??? CIDR
από Γεώργιος ΚΩΤΣΗΣ - Tuesday, 27 March 2007, 6:31 PM
 

Γιώργο, μετά την  διευκρίνιση του κ Μπούτα , είναι σαφές ότι μιλάμε για υποδικτύωση υποδικτύων. Τώρα , μιάς και ξεκίνησε ένα παράδειγμα ο κ Μπούτας, εγώ θα ετοιμάσω την απάντηση βασισμένη στο συγκεκριμένο παράδειγμα.