Φωτογραφία Κωνσταντίνος Λάσκαρης
Subnetting 3η εργασία
από Κωνσταντίνος Λάσκαρης - Friday, 30 March 2007, 7:00 PM
 
Καλησπέρα σας. Συγχωρήστε με συνσπουδαστές, για τις πολλές ερωτήσεις και λυπάμαι που δεν είχα το χρόνο, ούτε τις γνώσεις (αφού δεν είχα προλάβει να μελετήσω σχεδόν καθόλου το προηγούμενο διάστημα) να απαντήσω σε δικές σας απορίες. Ξέρω ότι έχω καθυστερήσει αρκετά και εκτός από λίγο άγχος λόγω deadline της εργασίας έχω και αρκετές απορίες. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Στην υποερώτηση 3 σχεδιασμός 3 τοπολογιών κλπ. έχω βρει μία από τις ΙΡ που δίδονται και ταιριάζουν ακριβώς οι 6 hosts αλλά περισσεύουν πολλά υποδίκτυα. Υπάρχουν άλλες ΙΡ οι οποίες έχουν πολύ περισσότερους hosts και λιγότερα περισσευούμενα υποδίκτυα. Τι να προτιμήσω? Είναι προτιμότερη η 1η περίπτωση από τη στιγμή που αν προκύψουν άλλοι hosts, ενεργοποιώντας τα υποδίκτυα που περίσσεψαν θα τα χρησιμοποιήσω? (αυτή είναι η γνώμη μου). Ή η δεύτερη περίπτωση που σαφώς όπως ορίζει η ερώτηση θα πρέπει να "σπάσω" περαιτέρω τα υποδίκτυα (οπότε θα καταλήξω όπως στην περίπτωση την πρώτη, που έχω πολλά περισσευούμενα υποδίκτυα) για να μην περισσεύουν hosts? Καλό βράδυ περιμένω τις απόψεις σας.
Κ. 
 
Φωτογραφία Στέλιος Μερσινάς
Απάντηση: Subnetting 3η εργασία
από Στέλιος Μερσινάς - Friday, 30 March 2007, 8:37 PM
 
Κωνσταντινε καλησπερα.

Μην σε μπερδευει το γεγονος οτι μπορει να περισσευουν υποδικτυα (προσπαθω να αποφυγω να απαντησω στην ερωτηση της εργασιας αλλα δυσκολα... :-) ). Αν πιστευεις οτι υπαρχει καποιο subnet απο τα παραπανω που δινει η ασκηση και οτι μπορεις να το κοψεις σε μικροτερα τοτε δεν βλεπω καποιο λαθος.
Φωτογραφία Κωνσταντίνος Λάσκαρης
Απάντηση: Subnetting 3η εργασία
από Κωνσταντίνος Λάσκαρης - Saturday, 31 March 2007, 6:38 AM
 
Καλημέρα Στέλιο. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησηwink