Φωτογραφία Γεώργιος ΠΑΝΤΑΤΟΣΑΚΗΣ
ine sosto to sxedio;
από Γεώργιος ΠΑΝΤΑΤΟΣΑΚΗΣ - Sunday, 1 April 2007, 9:09 AM
 
exo aporia an auto to sxedio ine sosto;an kapios exi apopsi as mu ti pi.euxaristo
 
Φωτογραφία Στέλιος Μερσινάς
Απάντηση: ine sosto to sxedio;
από Στέλιος Μερσινάς - Sunday, 1 April 2007, 9:38 AM
 
Γιωργο καλησπερα.

Δεν εχεις εξηγησει τι ακριβως θελεις να σχεδιασεις (τοπολογιες, διασυνδεσεις) ωστε να σου πουμε αν ειναι σωστο ή οχι το σχεδιο.

Φωτογραφία Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Απάντηση: ine sosto to sxedio;
από Γεώργιος ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ - Sunday, 1 April 2007, 12:19 PM
 

Γιωργο καλησπερα,

Αφηνεις να εννοηθει οτι κατω αριστερα εχεις μια Star τοπολογια,ακριβως απο επανω μια Ring και δεξια μιας Βus.Eγω αυτο καταλαβα αλλα η αποψη μου ειναι οτι καλο θα ηταν(ισως και απαραιτητο)να περασεις στο σχεδιο σου τον τιτλο-τυπο της καθε τοπολογιας.

Οσον αφορα την χρηση των Bridges για την μεταξυ των τοπολογιων συνδεσεις,εγω δε βρισκω καποιο λαθος.

Φυσικα τον πρωτο λογο εχουν οι εκπαιδευτες.

Φωτογραφία Κωνσταντίνος Λάσκαρης
Απάντηση: ine sosto to sxedio;
από Κωνσταντίνος Λάσκαρης - Sunday, 1 April 2007, 1:37 PM
 
Καλησπέρα Γιωργο Π. 'Οπως αναφέρει και ο Γεώργιος Β. δεν βλέπω και εγώ κάποιο λάθος στο σχέδιό σου. Μία παρατήρηση όμως στην κάτω αριστερά star topology ίσως έπρεπε να συνδέσεις με hub (ή αν είναι αυτονόητο δεν ξέρω) γιατί στο σχέδιό σου φαίνεται ότι έχεις συνδέσει τους Η/Υ απευθείας με έναν σέρβερ. Νομίζω πως χρειάζεται διευθυνσιοδότηση στο σημείο που τους ενώνεις με τον σέρβερ (αν συνδέονται σε κάρτες δικτύου ή ρούτερ). Είναι κάτι που δεν έχω καταλάβει πλήρως οπότε, ο λόγος στους εκπαιδευτές. Καλή συνέχεια
Κ.
Φωτογραφία Σωτήριος Μπούτας
Απάντηση: ine sosto to sxedio;
από Σωτήριος Μπούτας - Sunday, 1 April 2007, 5:19 PM
 
Γιώργο από ότι καταλαβαίνω από το σχέδιο έχεις τρεις τοπολογίες, μία Bus μία Ring και μία Star και τις ενώνεις με γέφυρες. Όσον αφορά το Bus δε θα ενώνεται με τη γέφυρα από τον τελευταίο υπολογιστή αλλά κάπου μέσα στο καλώδιο, γιατί στις δύο άκρες του έχει τερματιστές. Οι άλλες τοπολογίες είναι ΟΚ αλλά καλώ θα ήταν να χρησιμοποιήσεις 2 γέφυρες και όχι τρεις όπως έχεις στο σχήμα γιατί έτσι κάνεις loop. Ούτως η άλλως η μία θα τεθεί εκτός λειτουργίας από τον αλγόριθμο Spanning Tree που τρέχει μέσα στις γέφυρες ώστε να αποτρέπει τα loops στο δίκτυο.
Φωτογραφία Γεώργιος ΠΑΝΤΑΤΟΣΑΚΗΣ
Απάντηση: ine sosto to sxedio;
από Γεώργιος ΠΑΝΤΑΤΟΣΑΚΗΣ - Monday, 2 April 2007, 11:16 AM
 
kalispera.sas euxariso olus.ithela na kano bus stat kai ring topologia na sindethun metaxi tus.arxika ixa kani auto pu stelno sinimeno,alla epidi i askisi zitai bridges kai oxi bridge mu vgike etsi.

Φωτογραφία Γεώργιος ΠΑΝΤΑΤΟΣΑΚΗΣ
Απάντηση: ine sosto to sxedio;
από Γεώργιος ΠΑΝΤΑΤΟΣΑΚΗΣ - Monday, 2 April 2007, 11:45 AM
 
epomenos an katalava kala to parakato sxedio tha ine sosto 
Φωτογραφία Σωτήριος Μπούτας
Απάντηση: ine sosto to sxedio;
από Σωτήριος Μπούτας - Monday, 2 April 2007, 5:07 PM
 
Το τελευταίο σου σχέδιο είναι πιο σωστό. Υπάρχουν Bridges με περισσότερες από δύο πόρτες. Οπότε θα μπορούσες να κάνεις και αυτή την υλοποίηση.