Φωτογραφία ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗ
ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ
από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗ - Thursday, 28 April 2011, 7:55 PM
 
Στην εργασία μας ζητείται να χρησιμοποιήσουμε κάποιο ζευγάρι IP - MASK από το πρηγούμενο ερώτημα. Θα χρησιμοποιήσουμε οποιοδήποτε υποδίκτυο που βγαίνει από network ID αυτής της IP ή υποδίκτυο που να περιέχει μέσα και τη συγκεκριμένη IP που μας δίνετε;

Επίσης λέει η εκφώνηση να μη μας περισσεύουν IP, θα μας περισσεύουν όμως υποδίκτυα σωστά;
 
Φωτογραφία Βασίλειος Καπελέρης
Απάντηση: ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ
από Βασίλειος Καπελέρης - Thursday, 28 April 2011, 8:44 PM
 
Ευαγγελία Καλησπέρα

Χρονια πολλά

Όσον αφορά την ερώτηση σου το κάθε ζευγάρι IP / Mask που δίνει η άσκηση δημιουργεί ένα συγκεκριμένο αριθμό υποδικτύων με συγκεκριμένο αριθμό host για κάθε υποδίκτυο.

Καταρχήν θα επιλέξεις το group των υποδικτύων που ταιριάζει στις ανάγκες της άσκησης δηλαδή θα επιλέξεις εκείνο το group υποδικτύων των οποίων οι hosts ταιριάζουν απόλυτα με την πρώτη τοπολογία ( bus / star 7+7 = 14 hosts ) και αντίστοιχα ένα αλλο group υποδικτύων ώστε να ταιριάζουν με την δεύτερη τοπολογία ( bus / star / ring 6 για το καθένα ).

Τώρα το ποιο υπόδίκτυο θα διαλέξεις απο το group των υποδίκτύων που δημιουργεί το κάθε ζευγάρι IP / MASK φαντάζομαι ότι δεν έχει σημασία..

Απλά πρέπει να προσέξεις τα υποδίκτυα που θα εξαιρεθούν απο την διευθυνσιοδότηση λόγω περιορισμων που επιβάλλει το πρότυπο RFC.

Φυσικά τα περισσότερα υποδίκτυα του group δεν θα χρησιμοποιηθούν...

Ελπίζω να έχω καταλάβει σωστά τι ζητά η άσκηση ώστε η βοήθεια μου να είναι αποτελεσματική προς τον σωστό δρόμο...

Μία απάντηση απο τους εκπαιδευτές θα διαφωτίσει τα πράγματα...

Καλό Βράδυ
Φωτογραφία ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗ
Απάντηση: ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ
από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗ - Thursday, 28 April 2011, 10:20 PM
 
Καλησπέρα,
αυτό έχω καταλάβει και εγώ. Απλά ήθελα να διευκρινίστεί αν χρησιμοποιηθεί και η συγκεκριμένη IP. Κάτι που δε νομίζω...αλλά θα μας διαφωτίσουν οι εκπεδευτές

Καλό Βράδυ

Φωτογραφία Σωτήριος Μπούτας
Απάντηση: ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ
από Σωτήριος Μπούτας - Friday, 29 April 2011, 10:33 AM
 
Καλημέρα Ευαγγελία. Δεν είναι απαραίτητο το group που θα χρησιμοποιήσεις να περιέχει τη συγκεκριμένη IP,απλά κάποιο από τα subnet που προκύπτει από αυτή και ταιριάζει. Το να μην περισσεύουν IPs εννοεί για τους hosts του subnet. Εννοείται υποδικτυα θα υπάρχουν πολλά.
Φωτογραφία ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗ
Απάντηση: ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ
από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗ - Friday, 29 April 2011, 11:52 AM
 
Οκ. Σε ευχαριστώ